Προς το περιεχόμενο

M50 Korg VS Kurzweil PC3 LE8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους σας!!!! Θα ήθελα παρακαλώ τη βοήθειά σας γιατι ψάχνω πλήκτρα και τα έχω παίξει τελείως  ;D

 

Κατ'αρχάς θα ήθελα 88αρι με όσο πιο καλά πλήκτρα γίνεται. Οι ήχοι δεν με ενδιαφέρουν τόσο πολύ γιατι έχω καλή βιβλιοθήκη software.

 

Το budget μου περιορίζεται στα 1500-1600 ευρώ οπότε δυστυχώς τα Fantom & Motif είναι εκτός.

 

Ουσιαστικά λοιπόν, θα ήθελα κάτι μεταξύ synth και controller με καλό κλαβιέ και ενα καλό (αλλα όχι απαραίτητα σούπερ) σετ ήχων.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας!!!

 

Υ.Γ : ξέχασα να αναφέρω οτι δεν με απασχολεί ιδιαίτερα η φορητότητα γιατι θα μένει στο home studio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κρίμα να πάρεις ένα ολόκληρο workstation για να το χρησιμοποιείς ουσιαστικά μόνο σαν MIDI keyboard/controller.

 

Υπάρχουν εξαιρετικά κλαβιέ και στα MIDI keyboards που κυκλοφορούν στην αγορά, π.χ. στα γρήγορα μου έρχεται το CME UF80, τα ακριβά μοντέλα της Fatar και τα Doepfer που έχουν όλα θαυμάσια κλαβιέ.

Εναλλακτικά, μπορείς να πας και για κάποιο stage piano (θεωρώ ότι τα Kawai σκοτώνουν από πλευράς κλαβιέ).

 

Το πιθανότερο είναι ότι με ένα MIDI keyboard ή stage piano θα γλυτώσεις αρκετά από το budget των 1600 ευρώ και θα πάρεις και καλύτερο κλαβιέ. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Αλχημιστή σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Εάν προσανατολιστώ στα stage pianos, πραγματικά θα ήθελα ενα Kawai MP5. Το πρόβλημά μου όμως είναι οτι δεν χωράει στον πάγκο εργασίας που έχω!!! Για το Kurzweil SP3X τί γνώμη έχετε γενικώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τα Kurzweil έχουν καλά κλαβιέ αλλά το καλύτερο είναι να πας και να δοκιμάσεις yourself, π.χ. στο Bon Studio που είναι ο αντιπρόσωπος και έχουν αρκετά μοντέλα.

 

Επίσης είδα ότι οι διαστάσεις του MP5 είναι παρόμοιες με αυτές του SP3X (το Kawai είναι λίγο πιο μικρό σε μήκος και πιο μεγάλο σε πλάτος) οπότε αν χωράει το Kurzweil στον πάγκο εργασίας σου, μάλλον θα χωράει και το Kawai. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και πάλι! Δυστυχώς δεν είναι πρόβλημα μήκους αλλά ύψους. Επειδή το κλαβιέ μπαίνει σε ένα "Π" κουτί, το ύψος δεν μπορεί να ξεπερνά τα 16 εκατοστά. Το ΜΡ5 δυστυχώς είναι 17....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους σας!!!! Θα ήθελα παρακαλώ τη βοήθειά σας γιατι ψάχνω πλήκτρα και τα έχω παίξει τελείως  ;D

 

Κατ'αρχάς θα ήθελα 88αρι με όσο πιο καλά πλήκτρα γίνεται. Οι ήχοι δεν με ενδιαφέρουν τόσο πολύ γιατι έχω καλή βιβλιοθήκη software.

 

Το budget μου περιορίζεται στα 1500-1600 ευρώ οπότε δυστυχώς τα Fantom & Motif είναι εκτός.

 

Ουσιαστικά λοιπόν, θα ήθελα κάτι μεταξύ synth και controller με καλό κλαβιέ και ενα καλό (αλλα όχι απαραίτητα σούπερ) σετ ήχων.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας!!!

 

Υ.Γ : ξέχασα να αναφέρω οτι δεν με απασχολεί ιδιαίτερα η φορητότητα γιατι θα μένει στο home studio.

 

Κι εγώ πρόσφατα πήρα δύο Kurzweil pc3(καταπληκτικά για τη δουλειά που τα ήθελα)

τα τύλιξα με πετροβαμβακα και ρικοφόν  και τα έβαλα στις γωνίες για μπασσοπαγίδες. ;D(αστειέομαι,ε;)

Δικά σου τα € αλλά λιγάκι υπερβολικό μόνο για  midi controler το Pc3.

Καλά δεν υπάρχει πιθανότητα να μη χρησιμοποιήσεις τους ήχους του εάν το πάρεις.

Γιατί δεν προσανατολίζεσαι προς εδώ:

http://www.thomann.de/gr/maudio_prokeys_88.htm

http://www.thomann.de/gr/fatar_numa_nano.htm

http://www.thomann.de/gr/fatar_vmk188_plus.htm

http://www.thomann.de/gr/cme_uf80.htm κ.α

Η και κανένα roland RD 300GX(οργανάρα κι απο ήχους και από καλαβίε) μεταχείρα ή και καινούργιο.http://www.thomann.de/gr/roland_rd300_gx.htm

Εγώ βέβαια το Pc1x έχω για κλαβιέ ;D,αλλά το πήρα για τους ήχους του πρώτα(βασικά για τα πιάνα του)και μετά για το κλαβιέ του.  

 

 

edit:Με πρόλαβε ο korgious για το rd 300gx

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Μάλλον εγώ δεν εξηγήθηκα σωστά. Δεν το θέλω μόνο για MIDI controller. Ουσιαστικά ένα Studiologic VMK188 θα ήταν αρκετό γιατί απ'ότι έχω καταλάβει έχει καταπληκτικό κλαβιέ. Απ΄την άλλη θα ήθελα να μπορώ να φτιάξω μια αρχική παρουσίαση μιας ιδέας που έχω πρίν κάν ανοίξω τον υπολογιστή. Γι'αυτό θα ήθελα κάτι με καλούς αλλά όχι απαραίτητα κορυφαίους ήχους και ίσως καμμία λούπα ντραμς για ρυθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τιτλος του θεματος ειναι παραπλανητικος...απο οτι καταλαβαινω χρειαζεσαι περισσοτερο ενα arranger. Μπες στις αγγελιες του NOIZ,θα βρεις την καλυτερη λυση που θες.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου