Προς το περιεχόμενο

Απορία σχετικα με αγορά keyboard!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά είμαι σε ένα συγκρότημα και τώρα το καλοκαίρι έχουμε κάποια live οπότε χρειάζομαι πλήκτρα που να με καλύπτουν.Παίζουμε ροκ πιο πολυ ξένο.Αναρωτιέμαι τι συμεφέρει stage piano ή ενα γερό Synth αλλά με πολλά πλήκτρα??Να πω επίσης πωσ εχω ήδη ενα korg PA50 αλλά με λίγα πλήκτρα..τι μου προτείνετε να αγοράσω κατι καινούργιο ή υπαρχει κάποια αλλη λύση?? ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πολλά ή λίγα πλήκτρα είναι σχετικό με το πως έχει μάθει κανείς.

Πιανίστες μαθημένοι σε βαρυκεντρισμένο 88αρι κλαβιέ συνήθως δυσκολεύονται πολύ μετά με το ελαφρύ κλαβιέ των synths.

Άλλοι μαθημένοι σε αρμόνιο δεν μπορούν να παίξουν βαρυκεντρισμένο...

Τα 61 η 76 (η 73 σε μερικές περιπτώσεις) είναι θέμα γούστου, χρησιμότητας και χρημάτων.

Για μένα top επιλογή  πάντα είναι τα 76 πλήκτρα, δiότι σου δίνουν ελευθερία κινήσεων στα χέρια, arpeg και είναι χρήσιμα στα rhodes, πιανο, clavi στις οκταβες αριστερού χεριού.

Απ την άλλη δεν χωράνε σε πορτ-μπαγκαζ πουθενά για μεταφορά και είναι πιο ακριβά.

 

Εαν θες να ασχοληθείς σοβαρά, καλά θα ήταν να έδινες το Korg pa50, που είναι για χρήση συνοδείας με drum machine και όχι synth και έχει και λίγο μαποπαρωχημένους ήχους που κάνουν μόνο για taverna souvlaki mousaka και λαικούς ήχους korg (επειδή έχω το pa1 X pro στα λέω αυτά και παίζω και γαβ-γαβ), και να πας για Korg m3 και Roland Fantom G6, ή Nord Lead 3.

 

Δηλαδή με 4 χιλιάρικα (1800-m3&2200 το G6) είσαι τζάμι στα 61 πλήκτρα.

Μόνο εαν πάρεις σοβαρά synth θα μπορείς να καταλάβεις δυνατότητες τους.

 

Εναλλακτικά κρατάς το pa50 για synth ήχους και παίρνεις ένα stage πιάνο με καλά rock organs & πιάνα.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ 'αρχήν μη γράφεις greeklish απαγορεύεται απ τους κανονισμούς του forum.

 

Πρακτική της Roland με διάφορα μοντέλα είναι να αντιστοιχεί τους αριθμούς με συγκεκριμένες οκτάβες, χωρίς όμως αυτό να είναι απόλυτο

Για παράδειγμα 60=61 πλήκτρα, 7=76, 8=88

Δηλαδή XP-50/60/FantomX6/G6= 61 πλήκτρα

          XP80/FantomX7/G7= 76 πλήκτρα

                  FantomX8/G8= 88 πλήκτρα

Άλλες όπως η Korg, συνήθιζε να βάζει σκέτο για 61 (πχ Triton), pro για 76 (Triton pro) και Χ για 88 (Triton pro X)

 

Η μόνη διαφορά σε G6 με G8 είναι οι οκτάβες τίποτα άλλο.

Το G6 έχει 61 το G8 88 βαρυκεντρισμένα όπως και στις περισσότερες σειρές synth. Επίσης ενδέχεται τα μεγαλύτερα μοντέλα να έχουν extra 1-2 ήχους piano που είναι expansion cards στα μικρότερα μοντέλα.

 

Καλό θα είναι να επισκεφτείς τα επίσημα site εταιριών synth για λεπτομέριες, μετά να πας να τα ακούσεις και στο τέλος να αποφασίσεις

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά είμαι σε ένα συγκρότημα και τώρα το καλοκαίρι έχουμε κάποια live οπότε χρειάζομαι πλήκτρα που να με καλύπτουν.Παίζουμε ροκ πιο πολυ ξένο.Αναρωτιέμαι τι συμεφέρει stage piano ή ενα γερό Synth αλλά με πολλά πλήκτρα??Να πω επίσης πωσ εχω ήδη ενα korg PA50 αλλά με λίγα πλήκτρα..τι μου προτείνετε να αγοράσω κατι καινούργιο ή υπαρχει κάποια αλλη λύση?? ευχαριστώ εκ των προτέρων

αν σε ενδιαφερει δες την αγγελια μου ειναι λιγο μεγαλο αλλα αρκετα φθηνο...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου