Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό πρόβλημα με το Intonation σε Telecaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχθές κατα την διάρκεια μιας ηχογράφησης διαπίστωσα ότι υπάρχει ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα με μια telecaster μου και την Μι χορδή. Όσο ποιο δυνατά παίζεις την χορδή (σε φυσιολογικά πλαίσια) τόσο πιο ξεκούρδιστη ακούγεται με αποτέλεσμα να είναι αδύνατο να παίξεις οποιαδήποτε συγχορδία χωρίς να ακουστεί ξεκούρδιστη! Δηλαδή παίζεις την χορδή δυνατά και πάει προς το Μι ύφεση και επανέρχεται πάλι στην Μι! Στην αρχή νόμιζα πως ήταν ο παίχτης αλλά όταν την πήρα στα χέρια μου έκανε το ίδιο πράγμα!

 

Δεν έχω ξανασυναντήσει τέτοιο πρόβλημα τι μπορεί να φταίει? (υποψιάζομαι το nut) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κακες χορδες υπαρχουν παντου,περνα και λιγο βαζελινη/τριμα απο μολυβι στο nut ,κακο δεν κανει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζεις ΔΥΝΑΤΑ και η νοτα ξεκιναει απο μι ύφεση και καταλήγει στο μι?

 

είσαι σίγουρος? μήπως ξεκινάει απο μι δίεση?

 

πολύ περίεργο..

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζεις ΔΥΝΑΤΑ και η νοτα ξεκιναει απο μι ύφεση και καταλήγει στο μι?

 

είσαι σίγουρος? μήπως ξεκινάει απο μι δίεση?

 

πολύ περίεργο..

φα

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χορδές είναι daddario το πακέτο με τα 50 σετ  >:(

 

Θα δοκιμάσω μια E από pyramid να δούμε!

 

παίζεις ΔΥΝΑΤΑ και η νοτα ξεκιναει απο μι ύφεση και καταλήγει στο μι?

 

είσαι σίγουρος? μήπως ξεκινάει απο μι δίεση?

 

πολύ περίεργο..

 

Ναι μπερδεύτηκα σόρρυ!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου δίνει την εντύπωση οτι θα έχει να κάνει με το πάχος των χορδών, σε συνδυασμό με το υλικό τους.

 

δοκίμασε άλλη μάρκα.

 

υποπτεύομαι μιλάς για την ΜΙ τυλιχτή, έ? οι τυλιχτές έχουν την τάση να το κάνουν αυτό, μάλλον λόγω της μεγαλύτερης μάζας τους, ενώ η τάση τους δεν αλλάζει πολύ σε σχέση με ένα καντίνι, αφού για αυτήν είναι υπέυθυνο το κρυμμένο καντίνι που έχουν στον πυρήνα τους

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι χαλαρή η χορδή και τη χτυπάς δυνατά, τότε νομίζω ότι λογικό είναι καθώς ταλαντώνεται με μεγάλο πλάτος να κρεμάει στην ουσία μεταξύ nut και bridge. Αν έχεις "γρήγορο" και ακριβές κουρδιστήρι βλέπεις ότι μια χορδή δεν έχει την ίδια συχνότητα σε όλη τη διάρκεια της χορδής της νότας.

 

Βέβαια αυτό που λες είναι κάπως υπερβολικό (1 ημιτόνιο κάτω). Τι πάχος έχει η χορδή;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10άρα είναι, μι τυλιχτή!

 

Ρε παιδιά το ξέρω ότι είναι φυσιολογικό ως ένα βαθμό και όλα αυτά, εδώ μιλάμε όμως ότι δεν μπορείς να παίξεις τίποτα! Είναι σαν να υπάρχει ενσωματωμένο whammy! 

 

Και η φάση είναι ότι η κιθάρα είναι σκυλί, την έχω 5 χρόνια και μόνο χορδές της αλλάζω! θα δοκιμάσω άλλο σετ και επανέρχομαι!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου