Προς το περιεχόμενο

Πλεονεκτηματα-Μειονεκτηματα Rack


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να προσθεσω καποια εφφε στον εξοπλισμο μου και αναρωτιομουν μιας και εχω πουλησει ολα μου τα πεταλακια, μηπως να το γυρισω σε rack.

Αλλα πραγματικα δεν ξερω ποιος ειναι ο λογος για να τα προτιμησει καποιος απο τα κλασσικα stompboxes και θελω να μου λυθει η απορια.

Eνισχυτη εχω τον Cornford Roadhouse 30 combo.

 

Κοιταω κατι που θα αποδιδει καλα και σε live καταστασεις, μιας και δεν εχω την δυνατοτητα να κουβαλαω τον ενισχυτη μου εκει και παιζω με οτι υπαρχει διαθεσιμο στο εκαστοτε club.

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη θες πχ μια gforce για τα εφφε , ενα isp για noise gate , ενα tuner  και ενα overdrive/distortion που να σου καθεται καλα στο αυτι ?

βασικα οπως το σκεφτεσαι δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Μην ξεχνας οτι θα χρειαστεις και μια midi πεταλιερα .

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι κιθαριστας αλλα απ οσο ξερω

2-3 πεταλακια ειναι καλυτερα απ ενα πολυεφε

τωρα το rack αναλογως πως το εννοεις !

 

Οντως δεν εισαι κιθαριστας... ;D ;D

 

 

Αλλα πραγματικα δεν ξερω ποιος ειναι ο λογος για να τα προτιμησει καποιος απο τα κλασσικα stompboxes και θελω να μου λυθει η απορια.

 

δεν υπαρχει κανενας  "λογος",τα παντα ειναι θεμα γουστου και αναγκων,παντως ειτε με πεταλακια,ειτε με πολυεφε,ειτε με ρακ αν ΞΕΡΕΙΣ τι κανεις καλο ηχο θα βγαλεις,αν ΔΕΝ ξερεις τα αποτελεσματα θα ειναι τραγικα και στος 3 περιπτωσεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι το multieffects ειναι πλεονασμος. Iσως ενα dist ενα delay και τα μπιχλιμπιδια.

 

δεν υπαρχει κανενας  "λογος",τα παντα ειναι θεμα γουστου και αναγκων,παντως ειτε με πεταλακια,ειτε με πολυεφε,ειτε με ρακ αν ΞΕΡΕΙΣ τι κανεις καλο ηχο θα βγαλεις,αν ΔΕΝ ξερεις τα αποτελεσματα θα ειναι τραγικα και στος 3 περιπτωσεις.

 

SF εσυ για παραδειγμα γιατι θα προτιμουσες ενα rack delay απο ενα stompbox και το αντιθετο σε περιπτωση που ειχαν παρομοιο ηχο. Τι προσφερει το rack που δεν προσφερει το πεταλακι?

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν πεταλακια με δυνατοτητες που ξεπερναν πολλα rack delays & το αντιστροφο,οποτε αν δεν μου πεις ΠΟΙΟ πεταλακι ( απο τα 2345 που κυκλοφορουν) και πιο  rack delay (απο τα 3445 που κυκλοφορουν) δεν εχει καποια ουσια η κουβεντα.

 

Γενικα αντιπαθω οτιδηποτε θελει πολυ κουβαλημα οποτε ρακ δεν νομιζω να επαιρνα ποτε μου. ;D

 

Τα rack "ψυγεια" παντως ειναι ελαφρως "πασε" και κυριαρχησαν κυριως στην εποχη του spandex & των 80s,τα τελευταια χρονια οι περισσοτεροι κιθαριστες εχουν επιστρεψει στα παραδοσιακα πεταλακια ή (οι πολυ φραγκατοι που εχουν σκλαβους για κουβαλημα) σε εναν συνδιασμο rack & πεταλιων.

 

Kαι το multieffects ειναι πλεονασμος. Iσως ενα dist ενα delay και τα μπιχλιμπιδια.

 

για εσενα που παζεις μεταλ μπορει,για χιλιαδες κιθαριστες ομως που δεν παιζουν μεταλ και χρειαζονται ΠΟΛΛΑ και ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ εφε ειναι οτι πρεπει ;)

 

αρα ξαναγυρναμε στην ΟΥΣΙΑ που ειναι απλα οι ΑΝΑΓΚΕΣ & το προσωπικο σου γουστο,μη προσπαθεις να βαλεις κανονες οπου δεν μπαινουν κανονες,ο καθενας κανει (& χρησιμοποιει) οτι του γουσταρει.  

 

ετσι κι αλλοιως ειμαστε εκπληκτικα τυχεροι μια και στην εποχη μας ολα τα εφε (rack,stompboxes,multieffects) εχουν τον καλυτερο ηχο που ειχαν ποτε.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις Κωστα ενα ντιλευ ενα οβερντραιβ και ενα νοιζ γκειτ με ιδιες παντα ρυθμισεις παρε τα σε πεταλακια...

Αν χρησιμοποιεις ΠΟΛΛΑ εφφε τοτε παρε ενα πολυεφφε...

Εγω σου εχω πει τι να κανεις.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα αν χρειαζεσαι 2-3 εφε το καλυτερο ειναι να παρεις 2-3 καλα πεταλακια να ξεμπερδευεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου