Προς το περιεχόμενο

Σε τι ενισχυτή να συνδέσω την vox tonelab se;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια επειδη εχω μπερδευτει πολυ με το θεμα του ενισχυτη, τι σκατα κανει καποιος που εχει πεταλιερα και θελει να αγορασει ενισχυτη;; ετσι απλα!

 

εεεεεεε... ??? ::) :P...μηπως αγοραζει ενισχυτη?

 

λεω τωρα....

 

βεβαια μπορει να περιμενει μηπως και του χαρισουν κανεναν ή μηπως πεσει κανενας απο τον ουρανο.. ;D

 

πηγαινε και αγορασε εναν λαμπατο ενισχυτη της προκοπης ανθρωπε μου να δεις χαρα στη ζωη σου... ;),συνδεσε τη πεταλιερα σου με αυτον (την tonelab se θα τη βαλεις μπροστα απο τον ενισχυτη  οχι σε  effect loops και λοιπες βλακειες και θα απενεργοποιησεις τις καμπινες) και ασε τους αλλους να κανουν..προτασεις...

 

θα με θυμηθεις. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κοίτα,αν πηγαίνουν για προσωπική χρήση,πάρε όποιον ενισχυτή σου κάτσει καλύτερα,βάλε το master volume σε ό,τι ένταση θες,καθαρό κανάλη κ όλα τα eq στα μισά και είναι gg.

Υπάρχουν και κάποιοι καθαροί λαμπάτοι σε αυτά τα λεφτά,δες πχ orange

αλλά υπάρχουν κ κάποιοι Marshal βρετανικής καταγωγής (λίγο παλιότεροι) οι οποίοι έχουν λάμπα στην προενίσχυση και λίγο καλύτερο ήχο.

 

Το άλλο που μπορείς να κάνεις? Πάρε μία τουμπανιασμένη κάρτα ήχου και 2 ηχεία μονιτορ και θα την κάνεις την δουλειά σου.

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα δωσω ενα μεγααααααααλο +1 στον σουπερφανκ

Αλλη η χαρη του λαμπατου.

Ολα τα αλλα ειναι υποκαταστατα, που σε καμια περιπτωση δεν θα φτασουν τον ηχο ενος καλου λαμπατου.Σε συνδιασμο βεβαια μπορουν να κανουν θραυση ;)

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγ'ω εχω εναν handsome devil με μια tonelab le

 

το gain στο 1, το volume πανω από το 7 και νομίζω ειναι οκ και σε αυτό που θες.

 

με επιλογή στα 7 ή στα 15w εκτός και αν θέλεις μεγαλύτερο.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνώμη μου παίζει ρόλο για τι χρήση προορίζεται ο ενισχυτής.

 

Συμφωνώ βέβαια και με τα παραπάνω. Ο λαμπάτος είναι μια "χαρά της ζωής"  ;D

Όμως...

Πόσο δυνατά μπορείς να παίζεις? Υπάρχουν και γείτονες συνήθως και σε ένα διαμέρισμα ένας λαμπάτος ενισχυτής δεν θα ήταν εύχρηστος, αργά ή γρήγορα θα τον βαρεθείς έστω και αν η πεταλιέρα ακούγεται "τέλεια" σε αυτόν.

 

Επειδή

1. το "ακούγεται καλά" είναι υποκειμενικό.

2. τα watt ενός λαμπάτου δεν παίζουν ρόλο στην ένταση αλλά στο headroom κυρίως και στο κόστος.

3. δεν ξέρω που και πως θα χρησιμοποιηθεί ο ενισχυτής.

4. εσύ θα βρεις τι σου ταιριάζει.

 

Προτείνω να

δοκιμάσεις απαραιτήτως για να αποφασίσεις αν χρειάζεσαι λαμπάτο ή ψηφιακό και να μάθεις έτσι για τους ενισχυτές, ώστε να κρίνεις ο ίδιος με το δικό σου αυτί και τα δικά σου θέλω. Μετά θα βρεις εύκολα και ποιο μοντέλο είναι αυτό που σου ταιριάζει. Μακριά από youtube!

Αν θες να σχηματίσεις και μία γνώμη περίπου μπορείς να αναζητήσεις και να διαβάσεις άπειρα θέματα στο φόρουμ που ήδη υπάρχουν.

 

Πάνω απ' όλα μην βιαστείς! Για μια καλή αγορά σημασία έχει η καλή έρευνα!

 

Καλές αγορές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα αυτό. http://www.thomann.de/gr/vox_ac4tv.htm

Το έχει ένας φίλος με την ίδια πεταλιέρα και σπέρνει!!!

4W αλλά αμα τον ακούσεις θα πάθεις πλάκα.

Για Live καταστάσεις, βάζεις μικρόφωνο όπως κάνουν όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω την χρησιμοποιω σε 5 διαφορετικους ενισχυτες (VHT Special 6,Koch Studiotone,Mesa Boogie Mark 1,Fender 1969 Pro Reverb & Fender Pro Junior) & ακουγεται σουπερ και με τους 5.... :),το μυστικο ειναι να την προγραμματισεις σωστα,κατι που αλλωστε ισχυει με ολα τα μηχανησματα.... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου