Προς το περιεχόμενο

Σε τι ενισχυτή να συνδέσω την vox tonelab se;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, θελω βοηθεια επιγοντως! Εχω μια κιθαρα esp eclipse 2, μια πεταλιερα vox tonelab se. Θέλω να αγοράσω ενισχυτη που να αποδίδει τους ήχους της πεταλιέρας καλα! Μου σύστησαν τον tech 21 power engine 60 (αξίας 400 ευρώ περίπου) αλλα είναι δυσεύρετος. Έχετε να προτίνετε οτιδήποτε;;; Ευχαριστώ.

η αλληλεγγυη το οπλο μας μαγκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε φιλε ευχαριστω, αλλα αυτοι οι ενισχυτες που μου προτινες προσθετουν τη δικια τους χροια στον ηχο, σε αντιθεση με τον tech 21.. και φυσικα πληρωνω το ντιστορσιον και ενα σωρο πραγματα που διαθετουν ενω εγω δεν χρειαζομαι (αφού θέλω μονο το βολιουμ!!) ευχαριστω παντως!

η αλληλεγγυη το οπλο μας μαγκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν χτυπάς κανα ενισχυτή σαν αυτό που βάζαν παλιά στα πικαπ?? Δεν ξέρω αν υπάρχουν βέβαια, αλλά σίγουρα αφού βγαίνουν ακόμα πικαπ θα υπαρχουν και οι αντίστοιχοι ενισχυτες  :) :) Δηλαδή αυτό που περιγράφεις είναι ακριβώς αυτό

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξε κατι σε λαμπα, με καλο καθαρο καναλι και effects loop. Προσεξε να μην βρωμιζει οσο ανεβαζεις το volume, δηλαδη να εχει ξεχωριστο καναλι, γιατι απο ενα σημειο και μετα θα αλλαζει ο ηχος της tonelab.

Aν παιζεις μονο σπιτι κοιτα για 5-max10Watt. Αν εχεις σκοπο να τον κουβαλας σε live ανεβα λιγο μεχρι τα 30.

12αρι ηχειο θα ηταν αλλο ενα must για μενα.

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια επειδη εχω μπερδευτει πολυ με το θεμα του ενισχυτη, τι σκατα κανει καποιος που εχει πεταλιερα και θελει να αγορασει ενισχυτη;; ετσι απλα!

η αλληλεγγυη το οπλο μας μαγκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά λογικά πρέπει. Ας πουμε αν πάρεις έναν τέτοιον μαζί με ένα speaker ή 2 για stereo θα κάνεις αυτό που θες χωρίς να χρωματίζει καθόλου ο ενισχυτής το σήμα, δηλαδη ότι παίρνει από το tonelab απλά θα το ενισχύει. Αλλά το λέω με επιφύλαξη.

 

http://www.djmania.gr/en/shop/136-Sound/140-Amplifiers/191-Amperor-Series/543-RELOOP-Amperor-3003

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποστ μου απο πανω το διαβασες?

Η δικια σου λογικη τι λεει οτι πρεπει να κανεις αν εχεις μια πεταλιερα και θελεις εναν ενισχυτη?

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα πηγαινουν χαμενα τα λεφτα οταν πληρωνεις για ενισχυτη που να εχει πολλες ρυθμισεις και χρησιμοποιεις μονο το καθαρο καναλι!! η αγορα (ακτιβ η πασιβ) ηχειου απο την αλλα δεν ειναι τοσο καλη λύση γιατι δεν εχει ηχειο καταλληλο για κιθαρα (σκληρο δηλαδη)..

η αλληλεγγυη το οπλο μας μαγκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σκατα κανει καποιος που εχει πεταλιερα και θελει να αγορασει ενισχυτη;;

Περισσότερο εξαρτάται απο την λειτουργία του εντέρου παρά απο την πεταλιέρα...

 

Υπάρχει πάντως ένα power engine στις αγγελίες σε πολύ καλή τιμή

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=41420

 

η αγορα (ακτιβ η πασιβ) ηχειου απο την αλλα δεν ειναι τοσο καλη λύση γιατι δεν εχει ηχειο καταλληλο για κιθαρα (σκληρο δηλαδη)..

 

Γιατί δεν παίρνεις την tonelab να πας σε ένα κατάστημα να την ακούσεις πάνω σε ένα

active monitor, αν απενεργοποιήσεις την κόρνα και ψάχτεις λίγο με το eq μπορεί να

σε ικανοποιεί, ποτέ δεν ξέρεις. Σε σχέση με το power engine που λες πιστεύω οτι δεν

θα υστερεί, θα την βγάλεις και πιο φτηνά.

 

Αν θέλεις όμως να κάνεις σωστή δουλειά, αγοράζεις ένα λαμπάτο combo, κλασικά

πράγματα. Με τα 400 που θα έδινες για ένα κουτί με ένα ss τελικό 60 watt και ένα

μεγάφωνο υπάρχουν αξιολογότατοι κανονικοι ενισχυτές κιθάρας, μονοκάναλοι, καθαροί και χωρίς μπιχλιμπίδια που δεν χρειάζεσαι.

Προσδιόρισε το budget σου και που θέλεις να τον χρησιμοποιείς όμως πρώτα :)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου