Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες για Squier Strat Classic Vibe


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι classic vibe φοράνε tonerider  ;D

( οι 50's νομίζω φοράνε τους surfari )

 

οντως οι tonerider κατασκευαζονται στο ιδιο εργοστασιο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks παίδες!

 

Γενικά, πλέον έχω μια ιδέα του τι παίζει. Ακόμα, βέβαια, δεν έχω αποφασίσει, αλλά θα γίνει και αυτό ;D . Στη χειρότερη αν δεν είμαι ευχαριστημένος με τη πρώτη, που θα πάει, με τη 2η ή 3η θα το πετύχω.

 

Και πάλι ευχαριστώ!

 

Φώτης

www.myspace.com/utmostcontemptband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι η καλητερη λυση για bridge strat ειναι ενας Duncan JB jr παρα πολυ χαμηλα τοποθετιμενος. Με αυτον τον τροπο ακουγετε σαν μονος strat αλλα χωρις τα ενοχλητικα πριμα (κατα την γνωμη μου). Δεν εχει και θορυβο. Μια ζωη εψαχνα αυτο το θεμα γιατι ειμια stratocasterακιας αλλα δεν αντεχα να ακουω αυτα τα πριμα στην bridge. Επισης καλος ειναι και ο διπλος της Fender αλλα καλητερα ο Duncan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

 

καταλήγω σε Dimarzio virtual solo DP420, μια και ο SD SSL-5 διάβασα ότι έχει μπόλικο θόρυβο με περισσότερο γκάζι. Όντως ισχύει αυτό;

 

Φαντάζομαι πως θα χρειαστώ και 500αρι volume pot, ή και με το 250αρι θα είμαι κομπλέ; Επίσης, αν βάλω 500αρι δε θα ξύνουν αρκετά οι άλλοι 2 μαγνήτες (middle/neck);

 

Γενικά, ανησυχώ μήπως φτιάξω το bridge ήχο με το 500αρι vol pot και χαλάσω τις άλλες θέσεις που τις γουστάρω άπειρα.

 

Τι λέτε για αυτό;

 

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!

www.myspace.com/utmostcontemptband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, Όντως ισχύει αυτό;

 

 

 

 

οχι.......αλλα προχωρα στην επιλογη που εκανες και εαν δεν σε καλυψει τα συζηταμε...εμενα παντως θορυβο δεν εχει......... ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

 

καταλήγω σε Dimarzio virtual solo DP420, μια και ο SD SSL-5 διάβασα ότι έχει μπόλικο θόρυβο με περισσότερο γκάζι. Όντως ισχύει αυτό;

 

Φαντάζομαι πως θα χρειαστώ και 500αρι volume pot, ή και με το 250αρι θα είμαι κομπλέ; Επίσης, αν βάλω 500αρι δε θα ξύνουν αρκετά οι άλλοι 2 μαγνήτες (middle/neck);

 

Γενικά, ανησυχώ μήπως φτιάξω το bridge ήχο με το 500αρι vol pot και χαλάσω τις άλλες θέσεις που τις γουστάρω άπειρα.

 

Τι λέτε για αυτό;

 

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

Κάποιος ρε παιδία;

 

Λέω να πάω σήμερα/αύριο να κάνω την αγορά, οπότε αν μπορείτε πείτε καμιά άποψη. Το κόβω πάντως να παίρνω και ένα 500άρι και αν δε μου αρέσει ο ήχος με το 250αρι κάνω μια τράμπα να δω τι γίνεται.

 

Και πάλι ευχαριστώ!

 

Υ.Γ. Για virtual solo DP420 λέω, εκτός αν μου ρθει στο δρόμο και πάρω τον SD custom custom...

www.myspace.com/utmostcontemptband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή την "πατήσαμε" και ο virtual solo θα ερχόταν σε κανά μήνα (υπομονετικός δεν είμαι, είναι αλήθεια) έβαλα τον SD custom custom SH-11.

 

Έχω παίξει σπίτι καμιά ώρα. Τι να πω...

 

Για strat han halen καταστάσεις είναι απίστευτος. Πολύ γλυκός στα πρίμα, με έντονα μεσαία που του δίνουν χαρακτήρα. Τα μπάσα του δεν είναι ότι πιο tight, οπότε για μεταλοκαταστάσεις δεν είναι σούπερ, ωστόσο για rock/hard rock είναι σούπερ. Επίσης, σε auto-split στη δεύτερη θέση παίζει πολύ ωραία με τον middle, ενώ καθαρίζει σούπερ χαμηλώνοντας και το volume (έβαλα 500άρι τελικά και πυκνωτή/αντίσταση για hi pass). 

 

Το απόγευμα έχω πρόβα, οπότε θα παίξω και σε ένταση και θα έχω μια πιο καλή εικόνα για το πώς συνεργάζεται με τους δυο μαμά μαγνήτες. Γενικά, είμαι πολύ χαρούμενος για την επιλογή.

 

Thanks για τις προτάσεις σας και τις πληροφορίες!

 

Υ.Γ. Πλέον έχω 2 pickguards με τους μαμά middle και neck μαγνήτες (thanks Αντώνη), οπότε μόλις παίξουν φράγκα θα παίξει και ένας single coil για bridge πάλι, ώστε ανάλογα με τα κέφια να αλλάζουμε και ήχο...

www.myspace.com/utmostcontemptband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου