Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Boost pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κοπέλια. Προς το παρόν είμαι μεταξύ Xotic BB preamp και T-Rex Twin Boost. Και τα 2 εχουν 1 ήπιο drive χωρίς να πηγαίνει σε distortion, φαίνονται να είναι transparent αλλά και παραμετροποήσιμα αν χρειαστεί.

Τώρα πιο είναι πιο καλό....  ???

Το Keeley Tubescreamer γιατί δεν το πρότεινε κανένας?? Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά υποτείθεται ότι και αυτό για την συγκεκριμένη δουλειά είναι (ή όχι?).

 

YΓ. Ναι δυστυχώς στο σπίτι δεν μπορείς να χαρείς τόσο πολύ τον Boogie όσο σε 1 live, ιδιαίτερα όταν βάζεις το modern mode στο drive κανάλι γίνεται χαμός :P. αλλά είναι μακράν ό,τι πιο ποιοτικό έχω παίξει και νομίζω ότι δεν θα χρειαστεί να ψάχνω για ενισχυτή για κάμποσα χρόνια ακόμα

Mesa BooBie: The Spirit of Sex in Bedroom :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι αυτό που ψάχνεις είναι το T.C. Electronic BLD. ( Booster Line driver ).

Είναι παλιό πετάλι, 80'ς. Ούτε καταλαβαίνεις πότε κομπλάρει, είναι εντελώς αχρωμάτιστο, έχει κι ένα 2ο Μode, distortion, που προσωπικά δέν τπ χρησιμοποιώ και πολύ, αλλά σάν line driver, θεωρείται κάτι σάν το άγιο δισκοπότηρο του boost.

Google it και θα βρείς πράγματα γι αυτό.

Ίσως κάπου πετύχεις κανένα μεταχειρισμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πέτυχα στα μεταχειρισμένα του PGS, πιθανώς να σου κάνει:

 

http://proguitarshop.com/store/used-gear-c-508/used-way-huge-angry-troll-p-1647

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το θες για ήπιο drive καλύτερα πήγαινε στο bb preamp, δεν το έχω, εχω όμως το τ-ρεχ και μαλλον δεν θα σου κάνει, είναι πιο πολύ καθαρό βολιουμ μπουστερ με eq. Θα σου πρότεινα και το ehx nano lpb-1 το οποίο χρησiμοποιώ για αυτήν την δουλειά που θες, εξαιρετικό  value for money το μόνο που δεν ξέρω αν θα σου αρεσει σε αυτό είναι οτι προσθέτει και όγκο (προσωπικά μου αρέσει πολύ αυτή του η ιδιότητα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το θες για ήπιο drive καλύτερα πήγαινε στο bb preamp, δεν το έχω, εχω όμως το τ-ρεχ και μαλλον δεν θα σου κάνει, είναι πιο πολύ καθαρό βολιουμ μπουστερ με eq. Θα σου πρότεινα και το ehx nano lpb-1 το οποίο χρησiμοποιώ για αυτήν την δουλειά που θες, εξαιρετικό  value for money το μόνο που δεν ξέρω αν θα σου αρεσει σε αυτό είναι οτι προσθέτει και όγκο (προσωπικά μου αρέσει πολύ αυτή του η ιδιότητα).

Μάλλον προς το BB θα πάω αλλά θα το ψάξω λίγο ακόμα. Όπως είπα δεν θέλω volume boost μια και κάτι τέτοιο διαθέτει ο Boogie, επίσης δεν θέλω επιπλέον όγκο, έχω ήδη αρκετό από τον ενισχυτή. Επίσης όπως προείπα, το Keeley DS-1 που χρησιμοποιώ τώρα ως boost δίνει επιπλέον όγκο αλλά δυστυχως προσθέτει ασάφεια στις χαμηλές συχνότητες

Mesa BooBie: The Spirit of Sex in Bedroom :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να κατευθυνθεις και στο MXR 108 10-Band Equalizer.Εκτος απο Eq εγω το χρησιμοποιω και σαν volume boost, gain boost και κανει και πολλα αλλα! http://www.thomann.de/gr/mxr_m_108.htm

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το MXR micro amp (το κρέμ) μπροστά απο ένα lionheart και πραγματικά είναι πολύ ωραίο για υπεροδήγηση λάμπας.... αν το βάλεις στην λούπα γίνεται solo boost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να κατευθυνθεις και στο MXR 108 10-Band Equalizer.Εκτος απο Eq εγω το χρησιμοποιω και σαν volume boost, gain boost και κανει και πολλα αλλα! http://www.thomann.de/gr/mxr_m_108.htm

 

το πεταλι αυτο αλλαζει αρκετα την χροια του ηχου (προς το καλυτερο για εμενα) και αυτο δεν το ζητα ο bear :)

 

γενικα πολυ καλο πεταλι παντως ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη χρησιμοποιώ 1 Boss QE στην λούπα κι έχω βρει το sweet spot στο συγκεκριμένο κανάλι, απλά όπως είπα και πριν θέλω να του δώσω λίγο drive χωρίς να αλλοιώσω τα χαρακτηριστικά του. Δεν θέλω ούτε volume boost, ούτε extra όγκο (ο recto διαθέτει μπόλικο :P )

Mesa BooBie: The Spirit of Sex in Bedroom :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου