Προς το περιεχόμενο

ENGL SCREAMER 50 vs PEAVEY 6505+ COMBO


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το made in china δεν το θελω γιατι οι συνθηκες εργασιας εκει ειναι απανθρωπες και με τις αγορες συμβαλουμε σε αυτο!

 

Με αυτο το σκεπτικο ετοιμασου να ξεφορτωθεις σχεδον ολες σου τις οικιακες συσκευες..! ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

O 6505 έχει εξόδους για καμπίνα στα 4, 8 και 16 Ohm. Οπότε, 99,99 % δε θα υπάρχει θέμα με καμία καμπίνα.

 

Ότι και να πάρεις με 1x12 για metal καταστάσεις θα κλάσει κάποια στιγμή. Βέβαια, αν έπαιζες με MG30 η διαφορά θα είναι τεράστια, αλλά και πάλι σύντομα θα θες και άλλο ηχείο.

 

Όσον αφορά τον ήχο, κι εγώ προτιμώ 6505+, αλλά στο μυαλό μου τον συγκρίνω με τον powerball, μια και δεν έχω ακούσει τον screamer. Γενικά με τους Engl έχω ένα θέμα.

 

Επίσης, θα σου πρότεινα και αυτή τη λύση...

 

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?xsid=2ad45943411f4f0321608bdbfb5b47e8&sw=laney+gh&x=0&y=0

 

...αν καταφέρουμε και σε πείσουμε να πας για κεφαλη+καμπίνα :P.

 

www.myspace.com/utmostcontemptband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θεμα εχεις αληθεια;; γινε λιγο πιο σαφης..

 

δεν γνωριζω καθολου απο καμπινες κ κεφαλες κ δεν ξερω καν για τη συνδεσμολογια τους, πχ μια κεφαλη εχει 50W  ισχυ αλλα με τι καμινα συνδεεται; με 50W; γιατι αν ειναι 100W δεν θα αξιοποιειται ολη η ισχυς που αντεχει η καμινα, ετσι; αρα πρεπει να υπαρχει αντιστοιχια νομιζω. κ καμπινες 4*12 η 2*12 συνηθως ειναι για περισσοτερα watt που δεν θελω/μπορω να παρω.. Ετσι δεν θελω να μπλεξω σε αυτο το τριπακι αφου ο κομπο ειναι απο τη φυση του σε πληρη αντιστοιχια!

η αλληλεγγυη το οπλο μας μαγκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εντελώς θέμα γούστου, απλά o powerball μου φαίνεται υπερκομπρεσαρισμένος με υπερβολικό και άχρηστο gain χωρίς ευελιξία. Αλλά και πάλι σου ξαναλέω, δεν έχω ακούσει τον screamer, οπότε παίζει να σου λέω μαλακίες. Παίξε και με τους δυο και διάλεξε αυτόν που σου κάθεται εσένα καλύτερα.

 

Γενικά, με τις καμπίνες δεν υπάρχει κανένα θέμα συμβατότητας. Ούτε τα watt έχουν ουσιαστική σημασία. Απλά κοιτάς να συμφωνούν τα ohm από τον ενισχυτή στην καμπίνα. Οπότε, ότι καμπίνα 2x12 και να πάρεις θα είσαι κομπλέ είτε τη χρησιμοποιείς σε ενισχυτή 50, 60watt, είτε 100watt.

 

 

 

www.myspace.com/utmostcontemptband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη μονο η αντισταση παιζει ρολο; κι αν βαλω πχ ενισχυτη 200W σε ηχειο 1*8 στο τερμα δεν θα "σκασει" το ηχειο;;

η αλληλεγγυη το οπλο μας μαγκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειδα στον  τομαν και αυτον

 

http://www.thomann.de/gr/line6_spider_valve_mk_ii_hd100.htm

 

ο οποιος λεει ειναι λαμπατος... αξιζει την στγκρηση με τους αλλους 2 απο πανω... η χανει πολυ ? γιατι η τιμη του ειναι οκ...

 

τα βατ της καμπινας απο οσο ξερω πρεπει να ειναι ισα η και μεγαλυτερα απο αυτα του ενυσχητη ( αυτο μου το ειπε ενας τεχνικος ενυσχητων) . τα παιδια εδω στο νοιζ λενε οτι πρεπει να ειναι διπλασια τα βατ της καμπινας σε σχεση με τον ενυσχητη... οποτε μην τσιγγουνευτεις βαλε κατι παραπανω για την καμπινα να εισαι σιγουρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι άμα βάλεις 120watt λάμπα σε 1x12 και τσιτώσεις τον ενισχυτή θα το μαζεύεις το ηχείο μετά. Αλλά, ναι, μόνο η αντίσταση παίζει ρόλο στη συμβατότητα.

 

Απλά για τη δουλειά που το θες, δηλ. πρόβα και live, είσαι άνετος με μια 2x12 καμπίνα και για ένταση και για όγκο. Βέβαια, πρέπει να ακούς τι γίνεται και τι εντάσεις είναι "ωραίες" για το ηχείο, ενώ αν καταλαβαίνεις ότι ζορίζεται (που δύσκολα θα γίνεται) χαμηλώνεις και λίγο, δεν είναι κακό ε.

 

Για να αλλάξει πάντως κάποιος τα φώτα σε μια 2x12 πρέπει να έχει πρόβλημα ακοής...

www.myspace.com/utmostcontemptband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου