Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με θορυβο ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και κατι μερες οταν ανοιγω τον ενισχυτη (cornford roadhouse combo) μετα απο κανα 5λεπτο παιξιματος αρχιζει κατι θορυβους σαν φυσηματα. Το κανει για μερικα δευτερολεπτα και σταματαει τελειως μεχρι να τον κλεισω και να τον ανοιξω την επομενη φορα που το επαναλαμβανει. Το κανει και clean και distorted.

 

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι καποια λαμπα τα εχει φτυσει. Το θεμα ειναι πως μπορω να βρω ποια λαμπα ειναι η αν ειναι παραπανω απο μια?

 

Να σημειωσω οτι οι λαμπες ειναι φρεσκοαλλαγμενες και εχει γινει σερβις στον telegun

 

Ποια ειναι η αποψη σας? Τι προτεινετε να κανω?

Ευχαριστω

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως αυτός που κάνει το σέρβις δίνει μια μικρή εγγύηση πχ 1 μήνα (σε περίπτωση που κάποιο ανταλλακτικό είναι ελλατωματικό κλπ). Οπότε γιατί δεν ρωτάς εκεί που έκανες το σέρβις αν μπορεί να το κοιτάξει και αν είναι κάποια απ'τις καινούριες λυχνίες να την αντικαταστήσει ή αν είναι κάτι άλλο να σε ενημερώσει.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πιο ασφαλής λύση είναι να αρχίσεις να αλλάζεις μία μία τις λυχνίες. Πάρε μία 12ΑΧ7 προενισχύτρια και ξεκίνα από την πρώτη θέση. Αν το ξανακάνει βάλε πάλι την παλιά στη θέση της και πήγαινε στην δεύτερη θέση κοκ

 

Μόλις σταματήσει θα έχεις την προβληματική λυχνία στα χέρια σου! Αν δεν σταματήσει συνεχίζεις με τις τελικές.

 

Τελικές, δυστυχώς, πρέπει να αλλάξεις και τις δύο. Πάρε, όμως, και ένα ζευγάρι τελικές. Αν δεν είναι, δεν θα πάει χαμένο. Κάποια στιγμή θα χρειαστεί να τις αλλάξεις....

 

Αν δεν είναι και οι τελικές μάλλον πρέπει να πάει σε τεχνικό.  :-\

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι οπως ειναι τοποθετημενες οι προενισχυτριες δεν φαινονται χωρις να τον ανοιξω, αλλα οι τελικες φαινετε η μια να "αναβει" περισσοτερο απο την αλλη. Ειναι καμποσο πιο φωτεινη στην κορυφη. Θα επρεπε να ειναι ετσι?

 

Συγνωμη αν οι ερωτησεις μου ειναι χαζες αλλα ειμαι πολυ φρεσκος στα λαμπατα μηχανηματα

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα αυτο το πρόβλημα κ τον πήγα σε τεχνικό(Telegun) κ τελικά μου είπε οτι έγινε κάποιο βραχυκύκλωμα σε μία απο τις λάμπες!!!!

Πάνε μια βόλτα από εκεί...να τον κοιτάξει!

Α ξέχασα να πω....

Την λάμπα δεν μου την αντικατέστησε ίσως ήταν απο την βάση το πρόβλημα!

Απλά από ότι είδα έχει γράψει πάνω στις λάμπες με μαρκαδόρο κάτι αριθμούς(μετρήσης μάλλον)δεν ξέρω να πώ την αλήθεια  ???

Αλλά στρίμωξε τον λίγο γιατί άρχησε να "αναπάυεται" κ αυτός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πιο ασφαλής λύση είναι να αρχίσεις να αλλάζεις μία μία τις λυχνίες. Πάρε μία 12ΑΧ7 προενισχύτρια και ξεκίνα από την πρώτη θέση. Αν το ξανακάνει βάλε πάλι την παλιά στη θέση της και πήγαινε στην δεύτερη θέση κοκ

 

Μόλις σταματήσει θα έχεις την προβληματική λυχνία στα χέρια σου! Αν δεν σταματήσει συνεχίζεις με τις τελικές.

 

Τελικές, δυστυχώς, πρέπει να αλλάξεις και τις δύο. Πάρε, όμως, και ένα ζευγάρι τελικές. Αν δεν είναι, δεν θα πάει χαμένο. Κάποια στιγμή θα χρειαστεί να τις αλλάξεις....

 

Αν δεν είναι και οι τελικές μάλλον πρέπει να πάει σε τεχνικό.   :-\

 

ΣΩΣΤΟΣ!!!(το χα στο φεντερ αυτο ;))

Που σημαινει οτι 1ον παιξε πρωτα με τη λαμπα του ρεβερμπ.(δε ξερω ΑΤ ειναι?-πριν της ΑΧ καντο). Αλλα πριν απ ολα κλεισε το ρεβερμπ εντελος ή ακομα καλυτερα βγαλτου τα καλωδια σεντ-ριτερν-)

2ον παιξε τον ενισχυτη πριν απ ολα σε αλλη μπριζα(ολα)

& 3ον αν εξακολουθει, πας τελεγκαν

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι οπως ειναι τοποθετημενες οι προενισχυτριες δεν φαινονται χωρις να τον ανοιξω, αλλα οι τελικες φαινετε η μια να "αναβει" περισσοτερο απο την αλλη. Ειναι καμποσο πιο φωτεινη στην κορυφη. Θα επρεπε να ειναι ετσι?

 

Συγνωμη αν οι ερωτησεις μου ειναι χαζες αλλα ειμαι πολυ φρεσκος στα λαμπατα μηχανηματα

Ναι μπορεί να συμβαίνει να φωτίζει η μία περισσότερο από την άλλη. Ανάλογα πως έχει "κάτσει" το νήμα.

 

Οι λυχνίες και να ανάβουν, προβλήματα μπορεί να έχεις. Αν δεν ανάβει δεν παίζει καθόλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΩΣΤΟΣ!!!(το χα στο φεντερ αυτο )

Που σημαινει οτι 1ον παιξε πρωτα με τη λαμπα του ρεβερμπ.(δε ξερω ΑΤ ειναι?-πριν της ΑΧ καντο). Αλλα πριν απ ολα κλεισε το ρεβερμπ εντελος ή ακομα καλυτερα βγαλτου τα καλωδια σεντ-ριτερν-)

2ον παιξε τον ενισχυτη πριν απ ολα σε αλλη μπριζα(ολα)

& 3ον αν εξακολουθει, πας τελεγκαν

 

Δεν εχει ρεβερμπ το εργαλειο ;D

Θα τον πηγαινα με την μια στον τελεγκαν αλλα δεν παιζει μεταφορικο και ειναι 25 κιλα...

 

Αν ηταν θεμα προενισχυτριας δεν θα επρεπε να το κανει συχνα ενω παιζω?

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να σου γραψω ΑΝ ειχε ριβερμπ γιατι το μηχανημα δε το ξερω. Κατα τα αλλα πραξε οπως εγραψα, σε συναρτηση με mystery maze & sinios ;)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου