Προς το περιεχόμενο

Alesis DM10 studio Kit


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ύστερα από αναμονή ενάμιση μήνα :o , ήρθαν επιτέλους τα drums από Γερμανία.

Αρχικές εντυπώσεις : Ψιλο διαλυμένη κούτα :'( , ευτυχως ολά άθικτα.

Στησιμό: Αμα δεν εχεις ξανα ασχοληθει με στησιμο ακουστικου ή ηλεκτρικού σετ σπας λιγο τα νευρα (ευτυχως ειχα σχετικη εμπερια)

Γενικα απολυτα ευχαριστημενος ,ειδικα με την τιμη (700€) , ο εγκεφαλος εχει ικανοποητικους ηχους - το μονο απολυτο σπασιμο νευρων ειναι να στησεις το rack  ετσι ωστε να μην ειναι πολυ κοντα τα pads και να κατσεις καμια ωρα στο βαρα απο εδω και εκει να φτιαξεις το crosstalk >:(.Κατα τα αλλα μια χαρα, δυναμικες,θορυβος pads ελαχιστα περισσοτερο απο τα yamaha  που ειχα.Το μονο που ειναι πιο δυνατο ειναι τις κασσας που μαλλον με βλεπω για πατεντα με σιτα (δεν ξερω αν η αποκατω μου το ακουει το ιδιο-κραδασμοι) και ενα κομματι λαστιχο στο πατωμα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικα!

Έχω παραγγείλει κι εγώ τα ίδια από Γερμανία... τώρα το πότε θα τα πάρω είναι άλλο θέμα...  ::)

Μπορείς να μας πεις όμως που τα βρήκες 700€; Γιατί εγώ τα βρίσκω 800.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ !!  ::) εχεις δικιο , εχεις δικιο 800 ευρω εχουν , εκανα λαθος. Απο την χαρα μου εγραψα οτι να ναι.Παντως τριτη μερα και ακομη εκανα μερικες ρυθμισεις στις θεσεις των pads . Τωρα καταλαβα τι τραβανε αυτοι που κανουν περιοδειες και τρωνε ολοκληρες ωρες στο στησιμο. Προσεχως και φωτο (αν καταλαβω πως γινεται με το link  :-[) .Παντως ενα cymbal pad θα το κτυπησω ακομη αφου περισσευει ενα ακομη trigger ελευθερο . (να ξερετε το ride εχει δυο βυσματα για να δουλεψει τριζωνικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Ύστερα από αναμονή ενάμιση μήνα :o , ήρθαν επιτέλους τα drums από Γερμανία.

 

Τυχερός ήσουν. Τα δικά μου έκαναν πάνω από 3 μήνες για να έρθουν από Γερμανία!  :o

 

Τα παρέλαβα χθες, έτσι όπως τα βλέπετε στην φωτογραφία...

 

260820102060.jpg

 

Ήταν πολύ καλά πακεταρισμένα και προστατευμένα, κάθε εξάρτημα στο κουτάκι του.

 

Μετά από κανένα 3ωρο, έγιναν κάπως έτσι...

 

270820102081.jpg

 

Γενικά είμαι πολύ ενθουσιασμένος από το σετάκι, ας άργησε 3 μήνες... χαλάλι!

Απλά θέλει αρκετές ρυθμίσεις για να αποδώσει τα μέγιστα. Όταν βρω χρόνο θα ασχοληθώ περισσότερο με το module.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικα.Αξιζε η υπομονη, για τα λεφτα του ειναι το υπερτατο.  :D

Μονο τα pads που κανουν παραπανω θορυβο αν και ψιλολυνεται με αρκετους τροπους , (ειδικα η μποτα κανει το πιο πολυ σαματα). Αν εχεις καμια απορια (οχι οτι εχω γινει εξπερ) με ρυθμισεις ρωτα με. Αντε και ενας που εχει το ιδιο με εμενα να ανταλλαζουμε ιδεες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικα.Αξιζε η υπομονη, για τα λεφτα του ειναι το υπερτατο.  :D

Μονο τα pads που κανουν παραπανω θορυβο αν και ψιλολυνεται με αρκετους τροπους , (ειδικα η μποτα κανει το πιο πολυ σαματα). Αν εχεις καμια απορια (οχι οτι εχω γινει εξπερ) με ρυθμισεις ρωτα με. Αντε και ενας που εχει το ιδιο με εμενα να ανταλλαζουμε ιδεες.

 

Ευχαριστώ! Το θέμα είναι ο χρόνος... σπουδάζω Λάρισα και τα drums τα έχω στο σπίτι στο Βόλο, όποτε θα τα βλέπω κάθε Σαββατοκύριακο στην καλύτερη περίπτωση.

Όσο για τον θόρυβο που λες, έχω κι εγώ την εντύπωση ότι ακούγονται αρκετά, ειδικά η μπότα. Μπορεί στο μέλλον να την κάνω mesh. Για αρχή λέω να μετακινήσω το ταμπούρο λίγο πιο πάνω και πιο κοντά στα τομς, και ίσως βάλω το hi-hat στην θέση που έχω τώρα το module. Θα διαβάσω και το βιβλιαράκι να δω μήπως μπορώ να βγάλω καμιά άκρη και αν έχω καμιά απορία θα σου πω.  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Δε νομίζω να έχεις μεγάλο πρόβλημα. Η μπότα ίσως ακούγεται λίγο παραπάνω, αλλά υπάρχουν λύσεις για να περιορίσεις τον συντονισμό που κάνει, όπως αν τα βάλεις πάνω σε μια πλατφόρμα που θα φτιάξεις. Δεν το έχω ψάξει και πολύ το θέμα, κάποιος άλλος θα ξέρει περισσότερα.

Τα υπόλοιπα pads δεν ακούγονται πάρα πολύ, αλλά αν νομίζεις ότι δημιουργούν πρόβλημα, μπορείς ανά πάσα στιγμή να τα μετατρέψεις σε mesh. Υπάρχουν και σχετικά βίντεο στο Youtube για να δεις πως να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου