Προς το περιεχόμενο

Alesis DM10 studio Kit


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω εβαλα απο κατω ενα υλικο μονωτικο που χρησιμοποιουν σε στουντιο (να σε καλα δασκαλε) που ειναι μοκετα με καποια υλικα σαν σαντουιτς και κοβει αρκετα τους γδουπους στην πλακα του πατωματος.Προσεχως θα αγορασω μια 20" κασα (ας ειναι καλα η Millenium), θα κοτσαρω σιτα με ενα ddrum trigger και πιστευω να γινει εντελως αθορυβο αν οχι τουλαχιστον λιγοτερο θορυβωδες απο το alesis.Και αν εχω επιτυχες αποτελεσματα σειρα εχει το snare που ειναι το δευτερο σε θορυβο pad (κελυφος,σιτα,trigger)

Παντως το κυριοτερο προβλημα οι διπλοπεταλιες για τους γειτονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη με ενδιαφερει (αρκετα θα ελεγα) η περιπτωση του συγκεκριμενου σετ εχω καναδυο (προς το παρον, βεβαια...  ;D  ) αποριες για τα παιδια που την αγορασαν ή που επαιξαν σ'αυτη....

1ον) Ποια η διαφορα των "real-heads" που διαθετει η Alesis σε σχεση με τα mesh-heads; Ας πουμε εχουν καλη επαναφορα;;; (για ηλ. ντραμς εννοεται...)

2ον)Η θεση του hi-hat στη φωτογραφια και σε καποια βιντεακια που ειδα φαινεται καπως "περιεργη" και αβολη... Εμενα μου φανηκε καπως "πλαγιαστο", σα να γερνει... Ισχυει;;; Και αν ναι, επηρρεαζει πολυ το παιξιμο;;;

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.....  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη με ενδιαφερει (αρκετα θα ελεγα) η περιπτωση του συγκεκριμενου σετ εχω καναδυο (προς το παρον, βεβαια...  ;D  ) αποριες για τα παιδια που την αγορασαν ή που επαιξαν σ'αυτη....

1ον) Ποια η διαφορα των "real-heads" που διαθετει η Alesis σε σχεση με τα mesh-heads; Ας πουμε εχουν καλη επαναφορα;;; (για ηλ. ντραμς εννοεται...)

2ον)Η θεση του hi-hat στη φωτογραφια και σε καποια βιντεακια που ειδα φαινεται καπως "περιεργη" και αβολη... Εμενα μου φανηκε καπως "πλαγιαστο", σα να γερνει... Ισχυει;;; Και αν ναι, επηρρεαζει πολυ το παιξιμο;;;

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.....  :)

 

Τα real-head pads είναι αρκετά καλά σε αίσθηση. Μπορείς να τα κουρδίσεις όπως και τα ακουστικά, για να τα φέρεις περισσότερο στα μέτρα σου, όπως επίσης και να αλλάξεις τελείως τη μεμβράνη με κάποια άλλη και να τα κάνεις mesh για καλύτερη επαναφορά και μείωση θορύβου.

 

Όλο το set μπορείς να το στήσεις και να το ρυθμίσεις όπως θες εσύ, με μοναδικό ίσως περιορισμό, ότι το καλώδιο από κάθε pad είναι κομμένο σε συγκεκριμένο μήκος. Το hi-hat δεν είναι "πλαγιαστό", και μπορείς να το βάλεις στην θέση του module αν σε βολεύει καλύτερα, προσωπικά δεν έχω πρόβλημα έτσι όπως είναι.

 

Αν θες ρίξε μια ματιά και στο ανεπίσημο forum της Alesis, DmDrummer, όπου θα βρεις πολλές πληροφορίες και φωτογραφίες από κατόχους του συγκεκριμένου drumset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου