Προς το περιεχόμενο

ιστοριες απο την δισκογραφια σας...


SONICSPOT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλο ειναι να αναφερουμε τι εμπειριες εχουμε απο την δισκογραφια εδω ELLADA η εξωτερικο...

 

Όχι ρε φίλε, γιατί το κάνεις αυτό ?

Τί να αρχίσουμε να λέμε τώρα, θα καταλήξει πάλι το ψυγείο άδειο απο μπύρες, και μόλις το...αναγόμωσα :D :D

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αnyway...

Προσωπικά εμπλέκομαι με τη δισκογραφία τα τελευταία 5-6 χρόνια,οπότε δεν έχω και πολλά να πώ. Αν επιχειρήσω να συνοψίσω γενικεύοντας, αυτά που θεωρώ σημαντικά, είναι πράγματα που λίγο-πολύ τα ξέρουμε όλοι ήδη.

 

Ο χώρος κυριαρχείται απο ανίδεους χαρτογιακάδες, ικανότατους στο γλύψιμο, με άποψη και γνώμη για όλα. Το πιο αποκαρδιωτικό όλων είναι αρχικά η δύναμη των "αυλών". Κάθε "κεφάλι" διαθέτει κι απο μία, συνήθως απαρτιζόμενη απο επίσης ανίδεα και υπερφιλόδοξα τυπάκια που νομίζουν πως κρατούν τον ποντίφηκα απο τα ιερά του...χμ !!

 

Η σημαντική ικανότητα που διασφαλίζει την παρουσία σου ,αρχικά , κι έπειτα την όποια επιτυχία μπορείς να έχεις, είναι φυσικά η ικανότητα στις δημόσιες σχέσεις. Αν είσαι εσωστρεφής, "καλούλης", διακριτικός κτλ, ξέχνα το ! Απο πίσω περιμένουν άλλοι 15, λιγότερο "διακριτικοί" και "καλούληδες", κι εντός ωρών είσαι παρελθόν.

 

Η μεγαλύτερη διαφορά μεταξύ του status της εγχώριας δισκογραφίας,και αυτής του εξωτερικού είναι πως έξω σε σέβονται αμέσως μόλις καταλάβουν πως έχεις πάθος και δυναμική.

Αυτό για να σου συμβεί εδώ, πρέπει να έχεις γυρίσει με θέση στην πεντάδα της Eurovision :roll: :roll:

 

Γι αυτό και άνθρωποι όπως ο Λέβέντης δεν μπορούν να μείνουν στην Ελλαδάρα πάνω απο 1-2 χρόνια... :?

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+10000 :cry:

 

και πολυ αισιοδοξα τα βλεπεις.

κατα την ταπεινη μου γνωμη πλεον στην Ελλαδα ΔΕΝ υπάρχει "δισκογραφια" υπάρχουν μονο τυχαιες καταστασεις και "ζαριες" που ειτε πιάνουν είτε οχι,οτιδηποτε εχει σχεση με προγραμματισμο,επαγγελματισμο απλα δεν υφισταται.

Ακομα και το παθος για καθαρο ΚΕΡΔΟΣ ειναι εξαιρετικα μειωμενο μια και οι παραγοντες εχουν τοση σχεση με το εμποριο οσο εχω εγω με την ΚΗΠΟΥΡΙΚΗ... :cry:

Τι να πρωτοθυμηθω τα 15 χρονια που τραβιεμαι στο χωρο...ασε οχι μπυρες ουτε το...Μπορντω ολοκληρο δεν με σωζει..

Ενα θα πω μονο: εχουν χαθει ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολλα μεγαλα ταλεντα στη χωρα μας (σε ΟΛΑ τα ειδη ακομα και στο "σκυλαδικο" που πολλοι κατηγορουν) & αυτο ειναι τραγικο. :cry:

 

Που τον θυμηθηκες τον μαυρο το Λεβεντη...εκλαιγε στην..αγκαλια μου :lol: ενα βραδυ οταν εκανα το λαθος να του παω μια παραγωγη μου...οταν τον ρωτησα "γιατι εχεις στεναχωρηθει τοσο πολυ?τοσο χαλια ειναι?" μου απαντησε με πραγματικη ειλικρινεια "οχι δυστυχως ειναι υπερβολικα καλη... :cry: θα την παρουν για avant gard.. :lol: "

παντως ειχε δικιο...η παραγωγη οταν κυκλοφορησε πηγε..απατη!! :?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απο τα ιδια και για μενα παιδια...εγω βασικα το κανω αυτο για 6 χρονια οποτε δεν μπορω να πω οτι εχω και μεγαλη πειρα...αυτο που με πικραινει στην ελλαδα ειναι η πολυ χαλια αντιπετωπιση των εδω δισκογραφικων...

 

 

πιο συγκεκριμενα να μιλησω με ενα παραδειγμα...επειδη κανω dance μουσικες απο trance/house κλπ ζητησα να κανω ενα remix για ενα κομματι που ηταν μεσα στην 5 δα της φετινης eurovision...

 

 

μιλησα με την δισκογραφικη εταιρια στο εξωτερικο για να παρω τα accapella και χωρις να ανακατευτω μαζι τους εμφανιζεται η εδω μεγαλη εταιρια με email για να μου πει οτι αυτοι εχουν τα δικαωματα και οτι πρεπει να μιλησω μαζι τους σχετικα...μιλαω στο τηλ με τον μανατζερ - τελος παντων - και μου λει "κοιταξε για να μην χτυπιεσαι αδικα κανε μου ενα rough remix με το original και μετα σου δινω τα accapella για να παιξεις μπαλα" καραγκιοζιληκια δηλαδη...

 

 

φυσικα αυτο που εκανα ηταν να στειλω ενα promo στο label εξω και τα παιδια μου εδωσαν οτι ηθελα. Οντως εξωτερικο τα πραγματα ειναι καλυτερα απο αντιμετωπιση αλλα και τα φραγκα ειναι λιγα...τουλαχιστον εχεις 2-3 ανθρωπους που σε σεβονται και δεν σε θεωρουν τιποτα...μακρια λοιπον απο εδω περα...

 

αυτα

Πανος

ead, Follow or Get out of the way !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παιδια ειμαι νεος στο χωρο.

μολις υπεγραψα συμβολεο για 2 χρονια σε μια δισκογραφικη

και θα αρχισουμε να ηχογραφουμε τον αλλο μηνα.

δεν γνωριζω πολλα αλλα θα ηθελα να μαθω..

Περπάτισα παρα πολύ και τα φτερά μου τα εχω χάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παιδια ειμαι νεος στο χωρο.

μολις υπεγραψα συμβολεο για 2 χρονια σε μια δισκογραφικη

και θα αρχισουμε να ηχογραφουμε τον αλλο μηνα.

δεν γνωριζω πολλα αλλα θα ηθελα να μαθω..

 

Good ! Πες μας, όμως και σε ποιον τομέα σε προσέλαβε η δισκογραφική. Ποιο ακριβώς θα είναι το πόστο σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο φιλε σου ευχομαι οτι καλυτερο σε οτι κανεις και αν θελεις γινε πιο συγκεκριμενος... :lol: :lol: :lol:

 

Πανος

ead, Follow or Get out of the way !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

θα ήθελα να μάθω ενα περίπου οι τίμες για την παραγωγη πόσο κοστίζουν για ενα νεο καλλιτεχνη?

 

και για να σπάσω λιγο τον παγο εγω εδωσα 20.000 euro :(

Περπάτισα παρα πολύ και τα φτερά μου τα εχω χάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου