Προς το περιεχόμενο

ιστοριες απο την δισκογραφια σας...


SONICSPOT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ήθελα να μάθω ενα περίπου οι τίμες για την παραγωγη πόσο κοστίζουν για ενα νεο καλλιτεχνη?

 

και για να σπάσω λιγο τον παγο εγω εδωσα 20.000 euro :(

 

8O 8O

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

20000??? θα με υποχρεώσεις αν αναφέρεις πως κατανεμήθηκε αυτό το ποσό...

σε μουσικούς, στο studio, σε συνθέτες???

έχω χρόνια να ακούσω νέο καλλιτέχνη να βάζει από την τσέπη του τέτοιο ποσό..συνήθως στα 4-5000 παθαίνουν ...έμφραγμα :lol:

 

ΥΓ. πέρα από την πλάκα ελπίζω να είναι καλή η παραγωγή και καλή επιτυχία...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα να μάθω ενα περίπου οι τίμες για την παραγωγη πόσο κοστίζουν για ενα νεο καλλιτεχνη?

 

και για να σπάσω λιγο τον παγο εγω εδωσα 20.000 euro :(

 

Τούς έδωσες 20 χιλιάρικα και υπόγραψες συμβόλαιο?

Αυτοί τι υπογράψανε έπρεπε να σου υπογράψουν ολόκληρο τόμο με υποχρεώσεις απο μέρος τους για την παραγωγή-τοποθέτηση-διαφήμηση-προώθηση του δίσκου.Με τα σημερινά μέσα με 3 χιλάρικα κάνεις μια αξιοπρεπέστατη παραγωγή και απο κεί και πέρα πας στην fabelsound κόβεις τα cdάκια σου και τρέχεις να τα προωθήσεις.Τι σου τάξανε παλικάρι μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα να μάθω ενα περίπου οι τίμες για την παραγωγη πόσο κοστίζουν για ενα νεο καλλιτεχνη?

 

και για να σπάσω λιγο τον παγο εγω εδωσα 20.000 euro :(

 

ΠΟΣΑ 8O εδωσες???? 8O 8O 8O

 

Μπορεις να γινει λιγο πιο συγκεκριμενος ΠΟΥ ακριβως τα εδωσες τα λεφτα?

Γιατι αν τα εδωσες για στουντιο,παραγωγη & μουσικους με αυτα τα λεφτα εγω σου εκανα το THE DARK SIDE OF THE MOON!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να γινει λιγο πιο συγκεκριμενος ΠΟΥ ακριβως τα εδωσες τα λεφτα?

Γιατι αν τα εδωσες για στουντιο' date='παραγωγη & μουσικους με αυτα τα λεφτα εγω σου εκανα το THE DARK SIDE OF THE MOON!! :lol:[/quote']

 

Ε καλά, άμα είναι να κάνουμε το Dark Side να μαζέψουμε όλοι από λίγα και να το προχωρήσουμε το θέμα!! 8O 8O :lol: 8) :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4532-543353/324

 

Παιδιά ο λογαριασμός μου στην Εθνική.Καταθέστε εδώ να αρχίσουμε το Project. :lol: :lol: :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος απο σας, που τα ξερετε και έχετε εμπειρια, να μου πει τι σημαινει "συμβολαιο σε δισκογραφικη"? Διλαδη τι υποχρεώσεις και τι δικαιώματα εχουν οι δυο πλευρες. Ας τα πει επιτελουσ καποιος αναλυτικα να καταλαβουμε τι παιζει. επισης μπορειτε να ανεβασετε κανα συμβολαιο με σβησμενα ονοματα για να καταλαβουμε καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος απο σας' date=' που τα ξερετε και έχετε εμπειρια, να μου πει τι σημαινει "συμβολαιο σε δισκογραφικη"? Διλαδη τι υποχρεώσεις και τι δικαιώματα εχουν οι δυο πλευρες. Ας τα πει επιτελουσ καποιος αναλυτικα να καταλαβουμε τι παιζει. επισης μπορειτε να ανεβασετε κανα συμβολαιο με σβησμενα ονοματα για να καταλαβουμε καλυτερα[/quote']

 

Δεν είναι όλα τα συμβόλαια ίδια σε όλες τις δισκογραφικές. Κατά βάσιν πάντως περιλαμβάνουν οικονομικούς όρους, δηλαδή τον τρόπο υπολογισμού των απολαβών του καλλιτέχνη σε συνάρτηση με τις πωλήσεις (εδώ γελάμε... 8) ) αλλά και τις όποιες άλλες εμπορικές χρήσεις της μουσικής (διαφημίσεις, επένδυση τηλεοπτικών/κινηματογραφικών παραγωγών) και υποχρεώσεις και δικαιώματα των 2 πλευρών, π.χ. διαχωρισμός μηχανικών και πνευματικών δικαιωμάτων και εκμετάλλευση αυτών. Επιπλέον υπάρχουν και ορισμένοι όροι που προβλέπουν τι μέλλει γενέσθαι σε ακραίες περιπτώσεις, όπως διάλυση του συγκροτήματος ή κλείσιμο της εταιρείας.

 

Το θέμα φίλε sergei δεν είναι να δεις κανένα υπάρχον συμβόλαιο, αλλά να βρεις ένα καλό και έμπιστο νομικό όταν προταθεί κάποιο συμβόλαιο σε εσένα. Καμία περίπτωση δεν είναι απολύτως όμοια με κάποια προηγούμενη.

 

Όσο γι'αυτό με τα 20.000 ευρώ που ειπώθηκε πιο πριν...ακόμα προσπαθώ να το χωνέψω. Δηλαδή ο άνθρωπος αν καταλαβαίνω καλά έβαλε όλα αυτά τα χρήματα από την τσέπη του για να ετοιμάσει μια δουλειά και μετά υπέγραψε με μια εταιρεία για ποιον λόγο ;;; Για το καλύτερο promotion, την μαζική τοποθέτηση στα καταστήματα ;;; 8O 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μοναδική φορά που ήρθαμε (εννοώ το γκρουπ στο οποίο συμμετέχω) σε επαφή με συμβόλαιο δισκογραφικής ήταν το 1997. Δε μπορώ να μιλήσω με λεπτομέρειες γιατί δε θυμάμαι και πολλά πλέον.

 

Σαν γενική εντύπωση πάντως, τότε μου είχε φανεί σαν ένας όγκος από υποχρεώσεις/δικαιώματα καλλιτέχνη και εταιρείας που κάλυπτε οποιοδήποτε πιθανό σενάριο και για τις δύο πλευρές.

 

Σχετικά με τον καλλιτέχνη, ήταν μεν απόλυτα δεσμευτικό, αλλά και απόλυτα σαφές. Αυτά που θυμάμαι είναι ότι το υλικό μένει για πάντα στη δικαιοδοσία της εταιρείας, εκτός αν συμφωνηθεί διαφορετικά, και ότι το ποσοστό που δικαιούται (τουλάχιστον τότε) ο καλλιτέχνης είναι 6% επί των πωλήσεων (μικτά συγγραφικά και εκτελεστικά - δε θυμάμαι την αναλογία). Ο παραγωγός έπαιρνε 2% νομίζω. Έγραφε μάλιστα ότι κάθε 6μηνο στέλνουν ενημερότητα και πληρώνονται τα ποσοστά.

 

Από εκεί και πέρα, υπήρχαν και δεσμεύσεις σε σχέση με τις εμφανίσεις (συναυλίες, tv κτλ), στις οποίες δεν είχα δώσει ιδιαίτερη βάση, λόγω ελληνικής πραγματικότητας και λοιπών ιδιαιτεροτήτων.

 

9 χρόνια και 3 κυκλοφορίες (+μια τέταρτη που ετοιμάζεται) μετά, νιώθω περισσότερο από ποτέ ευτυχισμένος που επιλέξαμε την ανεξάρτητη δισκογραφία και δε χάσαμε το χρόνο και την αγάπη μας για τη μπάντα μέσα από τέτοιες αηδίες. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου