Προς το περιεχόμενο

webcam ηχογραφιση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ενδιαφέρει και μένα αυτο το θέμα. Εγώ αυτό που κάνω συνήθως είναι να βάζω το backing track na παίζει απο κάποιον player και να συνδέω την κιθάρα στην κάρτα ήχου χρησιμοποιώντας κάποια πεταλιέρα. videakia τραβάω με το movie maker των windows το μονο που κάνω απλα είναι να αλλάζω την ρύθμιση στην κάρτα ήχου να ηχογραφεί ότι ακούγεται

εγω θελω να το κανω διαφορετικα αυτο με εξωτερικο μικροφωνο για να πιανει οτι παιζει ο ενισχυτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ κάνω το εξής:

Τραβάω το video με την κάμερα, αδιαφορώντας για την ποιότητα του ήχου που καταγράφει.

Ταυτόχρονα το σήμα του ενισχυτή το στέλνω στο SONAR όπου και το ηχογραφώ ακούγοντας ταυτόχρονα το backing track.

 

Στη συνέχεια, κάνω export το αρχείο που ηχογράφησα με το SONAR και το εισάγω στο Movie Maker μαζί με το αρχείο video.

 

Στο κανάλι του video αφαιρώ (κάνω mute) τον ήχο που κατέγραψε η κάμερα και συγχρονίζω το αρχείο WAV που είχα κάνει προηγουμένως export από το SONAR.

 

Έτσι προκύπτει ένα video σαν αυτό:

 

;)

το κατεβασα το σοναρ αλλα δεν το εχω ψαξει ακομα.πως γινεται ομως να ενεργοποιησω ταυτοχρονα την καμερα με το μικροφωνο της και το μικροφωνο που θα βαλω στην εξωτερικη καρτα ηχου?και το σοναρ εντοπιζει αυτοματα την καρτα ή πρεπει να αλλαξω τις ρυθμισεις των windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι εννοείς πως το αγόρασες, έτσι;

 

Μα τι ρωτάς κι εσύ? το προσβάλλεις το παιδί! κάποια πράγματα είναι αυτονόητα! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θελω να το κανω διαφορετικα αυτο με εξωτερικο μικροφωνο για να πιανει οτι παιζει ο ενισχυτης

Κι εγώ αυτό θέλω να μάθω  :P πώς γίνεται να ηχογραφήσεις με μικ και να απομονώσεις μόνο το σήμα του ενισχυτή χωρίς να πιάσει και το backing track που θα παίζει ταυτόχρονα??

Μέχρι στιγμής αυτό που έκανα με την πεταλιέρα είχε άριστο ηχητικό αποτέλεσμα και είναι πολύ πιο έυκολο δεν ήθελε ουτε συγχρονισμό ουτε τπτ αλλά πλέον έχω καταλήξει να χρησιμοποιώ μόνο την πεταλιέρα και ο ενισχυτής να κάθεται  :P

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αυτό θέλω να μάθω  :P πώς γίνεται να ηχογραφήσεις με μικ και να απομονώσεις μόνο το σήμα του ενισχυτή χωρίς να πιάσει και το backing track που θα παίζει ταυτόχρονα??

 

Φοράς ακουστικά.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αυτό θέλω να μάθω  :P πώς γίνεται να ηχογραφήσεις με μικ και να απομονώσεις μόνο το σήμα του ενισχυτή χωρίς να πιάσει και το backing track που θα παίζει ταυτόχρονα??

Μέχρι στιγμής αυτό που έκανα με την πεταλιέρα είχε άριστο ηχητικό αποτέλεσμα και είναι πολύ πιο έυκολο δεν ήθελε ουτε συγχρονισμό ουτε τπτ αλλά πλέον έχω καταλήξει να χρησιμοποιώ μόνο την πεταλιέρα και ο ενισχυτής να κάθεται  :P

 

για αρχη φαινονται δυσκολα ολα αυτα αν δεν εχεις καποιον να σου δειξει.εγω δεν ξερω ακομα πως να ενεργοποιησω την καρτα ηχου για να την διαβασει το audacity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω βρηκα ενα προγραμμα που λεγεται wmcapture το οποιο τραβαει αυτο ακριβως που δειχνει η οθονη του υπολογιστη την ωρα που παιζεις... του βαζεις δηλαδη ναβλεπει σαν καρτα ηχου την πετελιερα σου και μετα του βαζεις να δειχνει το πλαισιο το οποιο τραβαει η webcab και ειναι μια χαρα... το προβλημα μου μεχρι στιγμης ειναι πως θα χωσω και το backing track μεσα στο παιχνιδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου