Προς το περιεχόμενο

Πως πειθεις εναν παραδοσιακο μαστορα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλην εσπεραν φιλοι!Οπως παρα πολλοι απο εσας,εχω και εγω το ενδιαφερον να κατασκευασω την δικη μου κιθαρα.Το προβλημα μου ομως παει περα απο καθε λογικη φαντασια.Το οργανο λογικα θα το κατασκευασω στο ξυλουργιο του θειου μου στα σε ενα χωριο εξω απο τα Τρικαλα,για να μειωσω τα κοστη της δουλειας καποιου ξενου κατασκευαστη και ωστ το οργανο να ειναι δουλεια της οικογενειας.Ειδικα εφ'οσον θα ειμαι και εγω παρων καθ'ολη την διαρκεια.Ο θειος μου λοιπον,παλιος τεχνιτης ακουστικων οργανων και γενικα απο οτι εχει να κανει με ξυλινο κατασκευασμα,ο οποιος δυστυχως δεν εχει καθολου εμπειρια απο ηλεκτρικες κατασκευες,και εδω κολλανε οι κιθαρες,μου τα λεει λιγο αναποδα.Πιστευει,ευτυχως οχι σθεναρα,οτι το ξυλο στην ηλεκτρικη κιθαα και επομενως σε ολα τα ηλεκτρικα οργανα δεν παζει κανενα ρολο!Αυτο το στηριζει στο οτι απο τη στγμη που ο ηχος δεν μπορει να μπειμεσα σε μια συμπαγη κατσκευη,το μονο που διαμορφωνει τον ηχο ειναι τα ηλεκτρονικα συστηματα.Λογικο απο μεριας του.Προσπαθησα να τον αντικρουσω φερνοντας του παραδειγματα απο κιθαρες διαφορετικων ξυλων οπως μαονι και σκληθρο(σιγα μην καταλαβαινε το alder)και επομενως τον διαφορετικο ηχο που προσφερουν.Επισης του ειπα οτι η γεφυρα ειναι αυτη που μεταφερει τον ηχο στο σωμα της κιθαρας και  ο ηχος.Η κατασκευη που σκεφτομουν θα ειχε ως σωμα μαονι η σκληθρο(δεν εχω αποφασισει ακομα),με καπακι απο σφενδαμο αν θα ειναι μαονι,μπρατσο απο σφενδαμο καιταστιερα απο εβενο λογικα,εκτος και αν τα βρουμε δυσκολα δεν βαλουμε ταστιερα και απλα σκαψουμε τα ταστα.Καμια ιδεα λοιπο κανεις για το πως πειθεις εναν παραδοσιακο μαστορα?  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πιστευει,ευτυχως οχι σθεναρα,οτι το ξυλο στην ηλεκτρικη κιθαα και επομενως σε ολα τα ηλεκτρικα οργανα δεν παζει κανενα ρολο!Αυτο το στηριζει στο οτι απο τη στγμη που ο ηχος δεν μπορει να μπειμεσα σε μια συμπαγη κατσκευη...

 

Μαλλον μας μεταφερεις λανθασμενα την αποψη του, αλλά για να πεισεις καποιον οτι ο ηχος διαδίδεται σε ένα στερεό σώμα, αρκεί να του χτυπήσεις την πόρτα ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον μας μεταφερεις λανθασμενα την αποψη του, αλλά για να πεισεις καποιον οτι ο ηχος διαδίδεται σε ένα στερεό σώμα, αρκεί να του χτυπήσεις την πόρτα ;D

 

 

 

Nα ειναι ασφαλειας ομως! συμπαγης! γιατι μπορει να σου πει κ καλα οτι ειναι κουφια οπως η ακουστικη κιθαρα κ το μπουζουκι! χαχαχα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλακα πλακα κ γω απο τρικαλα ειμαι! μηπως τον ξερω τον μαστορα? ποιο ειναι το χωριο σου?? κ γω ψηνομαι για κατι παρομοιο, αλλα να το κανω ολο μονος μου μετα απο σκληρη μελετη φυσικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλακα πλακα κ γω απο τρικαλα ειμαι! μηπως τον ξερω τον μαστορα? ποιο ειναι το χωριο σου?? κ γω ψηνομαι για κατι παρομοιο, αλλα να το κανω ολο μονος μου μετα απο σκληρη μελετη φυσικα!

ελα φιλος απο Πυλη τρικαλων ειμαι και τον θειο μου τον λενε Λαμπρογιωργο Γιαννη,αδερφος του Βαιου.Δεν παιζει να τους ξερεις.Και συμφωνω απολυτα μαζι σου και γω απο την αρχη μεχρι το τελος μονος μου θελω να το κανω....εχωντας φυσικα τα εργαλεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα φιλος απο Πυλη τρικαλων ειμαι και τον θειο μου τον λενε Λαμπρογιωργο Γιαννη,αδερφος του Βαιου.Δεν παιζει να τους ξερεις.Και συμφωνω απολυτα μαζι σου και γω απο την αρχη μεχρι το τελος μονος μου θελω να το κανω....εχωντας φυσικα τα εργαλεια!

 

Φατσικα σιγουρα τους ξερω! Εμενα 6 χρονια Πυλη! Κ εσενα θα ξερω αν εμενες μονιμα καποτε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εμενα μονιμα ποτε δυστυχως φιλε μου απλα ειναι το χωριο μου αν και κανονικα απο ροπωτο καταγομαι,αλλα εδω μενουν οι μεγαλοι της οικογενειας και ερχομαι κατα  διαστηματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν ερχοσουν γιορτες κτλ σιγουρα σε ξερω! Απο τα Στουρναρεικα ειμαι εγω.

Κανονισε το καλοκαιρι να αρχισουμε να φτιαχνουμε κιθαρονια αμα θες! Θα με βρεις εδω με ενα pm αν ψηνεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου