Προς το περιεχόμενο

Πως πειθεις εναν παραδοσιακο μαστορα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ok.Εγω δεν καταλαβα τι προτεινει.Να μην γινει απο ξυλο?

Η συζητηση περι ξυλων και ηλεκτρικων οργανων παει μακριαα..και εχει χιλιο'τραγουδηστει' και σ αυτο το forum και παγκοσμιως.Κι ακομα ακρη δεν βγηκε! ;D

Το ειδος του ξυλου ειναι κι αυτο ενα απο τα δεκαδες στοιχεια που συνθετουν τον τελικο ηχο μιας ηλεκτρικης κιθαρας.Και εν μερει, εχει δικιο λεγοντας οτι τα ηλεκτρικα παιζουν καθοριστικο ρολο.Εχουν τον πρωτο λογο.

Ολα τα υπολοιπα ειναι συδυασμος υλικων και κατασκευης.

Αν θελεις να ασχοληθεις μ ενα πολυ ομαρφο και δημιουργικο σπορ, δες το πρωτα κατασκευαστικα, και μην αναλωνεσαι στο τι ειδους ξυλα θα χρησιμοποιησεις.

Δουλεψε το στο μυαλο σου,κανε σχεδια, παρε συμβουλες πως θα χειριστεις τα εργαλεια,πως θα μετρησεις σωστα,πως θα κοψεις και πως θα κολλησεις.Κι αργοτερα πειραματιζεσαι και με τα ξυλα και ποσο ρολο παιζουν.

 

Κατα τη γνωμη μου, το οτι θα βαλεις 'καπακι' maple, ειναι ασημαντο μπροστα στο οτι μπορει η κιθαρα σου να μην εχει truss rod!Τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω απ την περιγραφη σου.

 

Βρες μερικα καλα κομματια ξυλου καταλληλα για οργανα(με εμφαση στα ξυλα για το μανικι και την ταστιερα)

(ο Benedetto ειχε κανει καποτε ενα οργανο απο μαδερια οικοδομης!) και ξεκινα το.

 

Good luck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

(ο Benedetto ειχε κανει καποτε ενα οργανο απο μαδερια οικοδομης!)

 

Ασχετο, αλλα εγω ειχα φτιαξει πένες απο μαδερια οικοδομης (πρεπει να ηταν spruce).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok.Εγω δεν καταλαβα τι προτεινει.Να μην γινει απο ξυλο?

 

Κατα τη γνωμη μου, το οτι θα βαλεις 'καπακι' maple, ειναι ασημαντο μπροστα στο οτι μπορει η κιθαρα σου να μην εχει truss rod!Τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω απ την περιγραφη σου.

Αυτο που προτεινει ο θειος μου ειναι στην ουσια να μην χρησιμοποιησω τα πιο ακριβα ξυλα,κι οτι δεν χρειαζεται να πραγγειλουμε εφ'οσον εχει ξυλο φλμουριας,και ξυλο ξηροπλατανου που χρησιμοποιουνται για μπουζουκια.Οσο για το καπακι δεν ξερω την χρησιπμοτητα του απλα οτι χρησιμοποιειται σε κατασκευες LP.ασε που δεν ξερω τι ειναι το truss rod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, αν θες να φτιαξεις απο το 0 ενα οργανο και δε ξερεις τι ειναι το truss rod (αρα και φανταζομαι δεν εχεις κανει και καμια δουλεια πανω στα υπαρχοντα σου οργανα) σε βεβαιω οτι σχεδον ολη τη δουλεια θα την κανει ο θειος σου και εσυ απλα θα του περνας τα εργαλεια.

 

Θα σε συμβουλευα, εφοσον σε ενδιαφερει το αντικειμενο, να παρεις 1-2 βιβλια να μαθεις 4-5 βασικα πραγματα προτου ξεκινησεις...η γνωση δεν παει χαμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα ήθελα ένα μπάσο από άλλα ξύλα εκτός από τα συνηθισμένα... Και η φλαμουριά και το ξυροπλάτανο μου ακούγονται πολύ ωραία γενικά... Μωρέ λες να του παραγγείλω κάνα σώμα? ΒΡΕ ΛΕΣ???

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Ο θειος μου λοιπον,παλιος τεχνιτης ακουστικων οργανων και γενικα απο οτι εχει να κανει με ξυλινο κατασκευασμα,ο οποιος δυστυχως δεν εχει καθολου εμπειρια απο ηλεκτρικες κατασκευες,και εδω κολλανε οι κιθαρες,μου τα λεει λιγο αναποδα.Πιστευει,ευτυχως οχι σθεναρα,οτι το ξυλο στην ηλεκτρικη κιθαα και επομενως σε ολα τα ηλεκτρικα οργανα δεν παζει κανενα ρολο

 

Αυτο που προτεινει ο θειος μου ειναι στην ουσια να μην χρησιμοποιησω τα πιο ακριβα ξυλα,κι οτι δεν χρειαζεται να πραγγειλουμε εφ'οσον εχει ξυλο φλμουριας,και ξυλο ξηροπλατανου που χρησιμοποιουνται για μπουζουκια.

 

μωρε καλα τα λεει ο θειος,ποιος τον ακουει ειναι το θεμα..... ;D

 

πες του παντως οτι ο SF με ....τ'ονομα ειναι μαζι του σε αυτο που λεει ;D

 

επισης πες του οτι και ενας αλλος...τυπος ο...Λεωνιδας ο Φεντερ με τ'ονομα ;D τα ιδια πιστευε και εβαζε στα οργανα του οτι ξυλο εβρισκε ευκολοτερα & φτηνοτερα.... ;)

 

πες του μονο να βαλει βεργα στο μπρατσο μη γινει τοξο για Ινδιανους.... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θέσε του θείου σου και το θέμα του βάρους.

 

ένα ακουστικό όργανο απο ότι και να το φτιάξεις δεν θα έχει σημαντική διαφορά βάρους αφού είναι κούφιο...

 

...ένα solid body όμως μπορεί να σου βγεί ασήκωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΦΤΟΠΙΚ...

 

ο...Λεωνιδας ο Φεντερ με τ'ονομα ;D ..... τοξο για Ινδιανους.... :)

 

Αν ήταν ο Fender ινδιάνος θα ήταν ο Λεώ το Φτερό ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν ο Fender ινδιάνος θα ήταν ο Λεώ το Φτερό ;D ;D ;D

η θα μπορουσε καλλιστα να ειναι και το νεο κομματι του steve vai ''fender surrender'' η αλλιωσ φτερο παραδωσου,ἠ φτερωτη παραδωση....! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε καλα τα λεει ο θειος,ποιος τον ακουει ειναι το θεμα..... ;D

Συμφωνω και εγώ απόλυτα με το θείο (και το Sf).

Και επειδή βλέπω ότι είσαι ασχετούλης θα σου έλεγα να πείς στο θείο να φτιάξετε (για αρχή) τη πιό "γελοία" κιθάρα που σχεδιάστηκε ποτέ...μα φυσικά την Telecaster.

Kαι προφανώς, φτιάξτε την από οποιοδήποτε ξύλο έχει το μαγαζί πρόχειρο.

Πάρε λοιπόν ένα σχέδιο του σώματος (σε pdf) να δώσεις στο θείο και θα ψάξω να σου βρώ και του μπράτσου.

tele_body_drawing_revD.pdf

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου