Προς το περιεχόμενο

Πως πειθεις εναν παραδοσιακο μαστορα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν εχεις συγκεκριμενο μουσικο οραμα...

Μα το όραμα ενισχύεται από τη "άλλη" οπτική που μπορεί να σου δώσει κάποιος άλλος. Μεγαλύτερο παράδειγμα από τα "ethnic" του Gabriel, δεν μου έρχεται στο μυαλό αυτή τη στιγμή. Προφανώς και εκείνος είχε το όραμα, αλλά δύσκολα τον βλέπω να δίνει οδηγίες πως να παίξουν τον ταμπουρά ή το σαμισέν...ακόμα και τα drums άφησε ελεύθερα ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ πάντως για τις διεθνούς βεληνεκούς επιτυχίες μας, στις ενορχηστρώσεις έχω χρησιμοποιήσει τη βοήθεια του ωραιοτάτου συμπαίχτη μου Παύλου.

Είμαστε λίγο πιο κάτω από McCarney-Lennon & Jagger-Richards και πιο ψηλά από Strummer/Jones και κοντά στους Frodo & Sam. Πολλοί μας μπερδεύουν με τους Butch Cassidy and the Sundance Kid στο look.

Αλλά ποτέ δεν θέλαμε να γίνουμε σαν τους χλεχλέδες The Band που όλοι μιλάγαν (τραγουδάγαν) και είχαν και άποψη. Αίσχος !

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε ο καθενας εχει τον τροπο του...ο Prince παει απο πανω απο καθε μουσικο και του δειχνει ακριβως τι πρεπει να παιξει,ο Phil Spector ηταν τρομακτικος δικτατορας και ο James Brown εβαζε..προστιμο σε οποιον επαιζε ..παραπανω (η λαθος ) νοτες.....το αποτελεσμα μετραει τωρα αν εχει επιτευχθει με δημοκρατια ή δικτατορια ελαχιστα με ενδιαφερει (στη mainstream μουσικη που ειναι το δικο μου αντικειμενο παντως συνηθως με "δικτατορια" πετυχαινεται...μη φοβασαι..εχω φαει και εγω "ξυλο" μεχρι "να γινω ανθρωπος" απο αλλους πιο εμπειρους απο εμενα που εχει παει συννεφο...απλα συνεχιζω την παραδοση... ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως για τις διεθνούς βεληνεκούς επιτυχίες μας, στις ενορχηστρώσεις έχω χρησιμοποιήσει τη βοήθεια του ωραιοτάτου συμπαίχτη μου Παύλου.

Αυτό ήθελα να ρωτήσω..τον καταπιέζεις?

 

...μη φοβασαι..εχω φαει και εγω "ξυλο" μεχρι "να γινω ανθρωπος" απο αλλους πιο εμπειρους απο εμενα που εχει παει συννεφο...απλα συνεχιζω την παραδοση... ;D ;D)

Σου έχει μείνει από το στρατό, ε?

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ο Prince παει απο πανω απο καθε μουσικο και του δειχνει ακριβως τι πρεπει να παιξει

Οταν δεν έπαιζε ο ίδιος το όργανο.

Ναι βρε Νίκο, καταλαβαίνω απόλυτα τι λες. Απλώς υπάρχουν και οι άλλες σχολές  ;)

 

Αυτό ήθελα να ρωτήσω..τον καταπιέζεις?

Θα με χαρακτήριζα σαν έναν ευχάριστα δημοκρατικό και χαριτωμένα προικισμένο φυσικό ηγέτη που ακολουθείται αόκνως από τους φίλους και θαυμαστές του.  :P

Αλλιώς τους παίρνει και τους σηκώνει.

 

Η απάντηση πάντως είναι ... μπορεί, ενίοτε. Αλλά πάντα για το καλό τους. 8)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως! ;D αλλωστε αν επαιζες μαζι μου θα ηξερες καλα οτι δεν επιτρεπω τη χρηση παραπανω του ενος ηχου στους μπασιστες μου (και ΦΥΣΙΚΑ παιζουν με το μπασο που θα τους πω ΕΓΩ...στην αρχη ξυνιζουν στο τελος ομως παντα με ευγνωμονουν... ;D)
Φυσικα,αν εσυ την "εστησες" τη μπαντα με γνωμονα κατι συγκεκριμενο και ακρως επ/κο προσανατολισμο.Εδω ειναι "στρατος",και ετσι πρεπει να ειναι...Αυτη ειναι η δουλεια του επαγγελματια μουσικου.Να κανει οτι του ζητανε!Οπως και του γουαναμπη...ειδικα αυτον,τον σερνεις κι'απ'τη μυτη! ;D

 

Υπαρχει και η αλλη πλευρα ομως,η αληθινη ροκ...που δεν ειναι μουσικη,αλλα τροπος ζωης,και ο αληθινος ροκας (οτι υποειδους ροκας κι αν ειναι αυτος) ΔΕΝ σκυβει το κεφαλι για κανενα επαγγελματιλικι,καμμια διασημοτητα,κανενα φραγκο. 8)

Αν αυτος ο τυπος βρεθει με 2-3 του ειδους του ακομα,και κανει ο καθενας

"του κεφαλιου του",τοτε δημιουργειται κατι "νεο".Αν αυτο το "νεο","περασει" στο κοινο,

τοτε ολα βρισκουν το δρομο τους... ;)

Και εδω ειναι η μαγεια σε τετοιες μπαντες.Συνηθως πετυχαινουν αμεσως,

γιατι το κοινο "νοιωθει" τι ειναι αυθεντικο και αυτο ψαχνει...

Μεγαλοι Διδαξαντες,οι Peppers...

Δεν θα υπηρχαν αν σκεφτονταν ολοι σαν επαγ/τιες! ;)

 

 

Σύμφωνοι, αλλά επειδή οι άλλοι όταν ήταν στα ταμ-ταμ εμείς φτιάχναμε Παρθενώνες, λέγαμε...γηράσκω αεί διδασκόμενος...

Αφου εχουμε τετοια γονιδια,προτεινω να λεμε στο εξης:

Διδασκω,αει γειρασκομενος.Μας αξιζει! ;D

 

Θα με χαρακτήριζα σαν έναν ευχάριστα δημοκρατικό και χαριτωμένα προικισμένο φυσικό ηγέτη που ακολουθείται αόκνως από τους φίλους και θαυμαστές του.  :P

Αλλιώς τους παίρνει και τους σηκώνει.

Η απάντηση πάντως είναι ... μπορεί, ενίοτε. Αλλά πάντα για το καλό τους. 8)

Αντε,εγω θα σε ψηφισω,να σου δωσουμε μια ευκαιρια! :)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα με χαρακτήριζα σαν έναν ευχάριστα δημοκρατικό και χαριτωμένα προικισμένο φυσικό ηγέτη που ακολουθείται αόκνως από τους φίλους και θαυμαστές του.  :P

Αλλιώς τους παίρνει και τους σηκώνει.

 

Η απάντηση πάντως είναι ... μπορεί, ενίοτε. Αλλά πάντα για το καλό τους. 8)

 

 

Τα ξύλα..σφένδαμος,μαόνι,κληματόβεργες,πευκοσανίδα βρεγμένη κ.α. έχουν,πέραν των άλλων και "ιαματικές" ιδιότητες για τις οποίες θα πεισθείς με φυσικό τρόπο μεθαύριο στην πρόβα!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξύλα..σφένδαμος,μαόνι,κληματόβεργες,πευκοσανίδα βρεγμένη κ.α. έχουν,πέραν των άλλων και "ιαματικές" ιδιότητες για τις οποίες θα πεισθείς με φυσικό τρόπο μεθαύριο στην πρόβα!  ;D

Πρόσεχε...σε βλέπω με αρνητικό κάρμα ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου