Προς το περιεχόμενο

tele bridges και p90's


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αφου εβαλα 2 p90's στην tele μου αλλαξα και γεφυρα βαζωντας αυτη

http://www.ebay.com/itm/Wilkinson-WTBC-Nickel-Guitar-Bridge-US-Retrofit-/330623788229?pt=Guitar_Accessories&hash=item4cfab6a4c5

οκ δουλευει μια χαρα αν και τα pole pieces του bridge δεν καθονται ακριβος ολα.

ελα ομως που μετα απο καιρο και βολταροντας στο ebay περνω και την παρακατω που μου αρεσε πολυ

http://www.ebay.com/itm/220516482353?ru=http%3A%2F%2Fwww.ebay.com%3A80%2Fsch%2F%3F_nkw%3D220516482353%26rvr_id%3D272628631042%26clk_rvr_id%3D272628631042%26_fvi%3D1&_rdc=1

οταν ομως ηρθε και πηγα να την βαλω πανω στην κιθαρα,μετροντας χωρις να τρυπισω ειδα οτι ερχεται ενα περιπου ποντο πιο πισω αφηνοντας κενο αναμεσα σε μαγνητη-pickguard(το οποιο ηταν κομενο ας πουμε custom για να κρυβει και το ατελες routing που ειχε γινει μιας και το αρχικο ηταν κλασσικου μονου tele).

οποτε εαν τη περασω ετσι θα εχω εναμισο και δυο ποντους κενο απο pickguard και μαγνητη αντιστοιχα κατι που δεν θα μου αρεσει καθολου οπτικα αλλα εχει το πλεονεκτημα οτι θα κατσουν απο'τι ειδα δοκιμαστηκα τα pole pieces του bridge ακριβος!και μαλλον θα αναγκαστω να κοψω αλλο pickguard σε σχεδιο καπως Thine line ας πουμε για να το φερω ετσι οπως ηταν δηλαδη κολητα γεφυρα -pickguard-μαγνητης,

 

θα ηθελα την βοηθεια σας,να κανω τον κοπο ή οχι?

παραθετω καποιες φωτο απο p90's tele's για να καταλαβεται περιπου τι ενοω και ποσο με εχουν μπερδεψει που δεν εχουν ολες την ιδια αποσταση bridge απτον μαγνητη!!??.

η ροζ ειναι η δικη μου

915266413_.JPG.cce96d6e627fa24148468cde11c29ff9.JPG

397556108.jpg.4f643784098de46c320975468e41ef5a.jpg

STC2.JPG.7dffbdb082a75aa65c7d60b4343c0932.JPG

raz005.jpg.973a09a0758260c8e77b1ea06748e19a.jpg

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καταρχάς πως την έβαλες την δεύτερη; Πάνω στις τρύπες της άλλης; Μέτρησες να δεις αν είναι στη σωστή απόσταση ώστε να ιντονάρουν οι χορδές;;

 

Αν η απάντηση στα παραπάνω είναι "ναι" τότε πολύ φοβάμαι ότι δεν έχεις άλλη επιλογή από το νέο pickguard. Και με αφορμή αυτό, φτιάξε ένα όμορφο... μια παραλλαγή του Thinline της Warmoth ας πούμε.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς πως την έβαλες την δεύτερη; Πάνω στις τρύπες της άλλης; Μέτρησες να δεις αν είναι στη σωστή απόσταση ώστε να ιντονάρουν οι χορδές;;

 

Αν η απάντηση στα παραπάνω είναι "ναι" τότε πολύ φοβάμαι ότι δεν έχεις άλλη επιλογή από το νέο pickguard. Και με αφορμή αυτό, φτιάξε ένα όμορφο... μια παραλλαγή του Thinline της Warmoth ας πούμε.  ;)

 

απλα την εβαλα πανω στις τρυπες που ειχε το σωμα και το ειδα.κανει μπαμ το ποσο πιο μακρια ερχεται.

θες να πεις οτι δεν ειναι στανταρ οι τρυπες σε ολες της τελε?αλλο routting για μονο αλλο για διπλο και αλλο για p90 αναλογος μετην κατασκευη??

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα την εβαλα πανω στις τρυπες που ειχε το σωμα και το ειδα.κανει μπαμ το ποσο πιο μακρια ερχεται.

θες να πεις οτι δεν ειναι στανταρ οι τρυπες σε ολες της τελε?αλλο routting για μονο αλλο για διπλο και αλλο για p90 αναλογος μετην κατασκευη??

 

Εννοείς ότι έβαλες τις τρύπες για το string through να ταιριάζουν, φαντάζομαι. Αυτός είναι ο μπούσουλας και όχι οι τρύπες για τη στερέωση της γέφυρας.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι έβαλες τις τρύπες για το string through να ταιριάζουν, φαντάζομαι. Αυτός είναι ο μπούσουλας και όχι οι τρύπες για τη στερέωση της γέφυρας.

ναι ετσι ακριβος

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ετσι ακριβος

 

OK, για να είμαστε ακριβείς, δεν είναι "τεχνικά σωστό" να ευθυγραμμίσεις τις τρύπες για τις χορδές, αλλά πρακτικά: τα βαγονάκια τύπου Strat έχουν μεγάλα περιθώρια κίνησης μπρος πίσω, δεδομένης και της γωνίας που κάνουν.

 

Όμως, όχι, δεν είναι απόλυτο ότι θα ταιριάζει μια γέφυρα τέτοιου τύπου ακριβώς σε οποιαδήποτε Tele. Ο SF το πρωί θα μας πει ακριβώς, αλλά αν θυμάμαι καλά, πρωτοβγήκαν για Strat και όχι για Deluxe ή Thinline.

 

Όπως και να έχει εγώ προτιμώ τις Tele γέφυρες, ηχητικά (και στο χέρι δίνουν άλλη αίσθηση). Η συμπεριφορά τους προκύπτει από το ότι δύο χορδές πιέζουν κάθε σελάκι. Προτείνω να δοκιμάσεις και άλλα intonated σελάκια στην γέφυρα που είχες αρχικά. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην κάθονται τα polepieces, δεδομένου ότι μπορείς να κάνεις και notches για της χορδές στα σελάκια της Tele.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως, όχι, δεν είναι απόλυτο ότι θα ταιριάζει μια γέφυρα τέτοιου τύπου ακριβώς σε οποιαδήποτε Tele. Ο SF το πρωί θα μας πει ακριβώς, αλλά αν θυμάμαι καλά, πρωτοβγήκαν για Strat και όχι για Deluxe ή Thinline.

ενοεις για hard tail strat ε?

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην κάθονται τα polepieces, δεδομένου ότι μπορείς να κάνεις και notches για της χορδές στα σελάκια της Tele.  ;)

 

μαλλον δεν καθονται γιατι οι p90 ειναι gibson spacing.ή κανω λαθος?

σορυ αλλα μου διαφευγει η ενοια '' notches "

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενοεις για hard tail strat ε?

 

μαλλον δεν καθονται γιατι οι p90 ειναι gibson spacing.ή κανω λαθος?

σορυ αλλα μου διαφευγει η ενοια '' notches "

 

1) Ναι

2) Εννοώ χαράγματα στα σελάκια για να "στέκονται" οι χορδές. Μάλλον έχεις δίκιο για το spacing, ωστόσο δεν χάθηκε και ο κόσμος ξέρεις.  ;) Ο ήχος και το παίξιμο σε ικανοποιούν; Αυτό μετράει.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε δεν χαραξα τα σελακια στις κιθαρες μου.παντα τα αφινω εκει που ειναι να καταληξουν μετα το περασμα των χορδων και επομενος φτιαχνονται τα φυσηκα περασματα μετα απο χρηση οποτε και γινονται μονημα.

απλα οταν ειδα ψαχνοντας οτι ολες οι τελε δεν εχουν στο ιδιο ακριβος spacing τον bridge μπερδευτηκα

σιγουρα ειμαι ικανοποιημενος,για μενα οι p90 πανω στην τελε ειναι το matching!!!

απλα μου αρεσε σαν γεφυρα η αλλα και ειπα ας δοκημασω!

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου