Προς το περιεχόμενο

Που πήγαν οι κιθάρες των 80'ς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟΝΤΑΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 50 ΕΤΩΝ, ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗΝ 10ΕΤΙΑ ΤΟΥ 1980 ΟΤΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΚΙΘΑΡΕΣ ΜΑΡΚΑΣ VESTER, FERNANDES, EPIPHONE BY GIBSON, WESTSOUND, κ.λ.π.. ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ, ΑΡΑΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΝΑ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΩΣ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗ, ΑΡΑ ΟΣΟΙ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΣΑΝ ΤΟΤΕ,  ΑΚΟΜΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ Ή ΑΠΛΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΝΤΟΥΛΑΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγω εχω ενα μπασο Elvis jazz bass copy (υπηρχαν και κιθαρες απ οσο ειχα δει) που το χρησιμοποιω ως ενα απο τα βασικα μου οργανα, με αρκετα "φτιαξιματα" βεβαια (pickups, nut, bridge position).

 

Epiphone υπαρχουν ακομα και πολλες μαλιστα... Οπως και Fernandes (αλλα αυτες δεν ηταν/ειναι και τοσο διαδεδομενες αρα λογικο να μην βγαινουν αγγελιες). Westsound δε θυμαμαι, θυμαμαι Westone.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δικαιολογημένη η απορία σου.

 

Εγώ θυμάμαι ακόμα, Gerley, Maya, Hondo, Daion, Aria, ακουστικές Tama, Morris και πολλές ακόμα...

Ακόμα έχω την απορία, που πήγαν τόσα Katana, DT, Tenere, Autobianchi, Celica, Yugo και άλλα που 'βρώμαγε' ό τόπος κάποτε... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί από αυτούς που τις είχαν αγοράσει τότε (ξερω κάποιους), έχουν αφήσει το "άθλημα", και τις έχουν παροπλισμένες για ενθύμιο (θεωρώντας ότι δεν αξίζει να τις πουλήσουν).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για ΤΡΙΣΑΘΛΙΕΣ κιθαρες χειροτερες και απο τη χειροτερη...Ινδονησιακη που φτιαχνεται ΣΗΜΕΡΑ...οποτε..δε μου λειπουν και πολυ.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγώ διαθέτω ακόμη μια Daion ακουστική με μασίφ ξύλα, στο Λαγονήσι για να συνοδεύω τον μπαμπά σε κανα ρεμπέτικο. Κιθάρα εξαιρετικής Ιαπωνικής κατασκευής.

 

Επίσης την Κατάνα μου την πούλησα το '84. Η φωτό είναι απο πρόσφατη μετατροπή αλλά την είχα βαμμένη έτσι και με Yoshimura 4 σε 1.

katana.thumb.jpg.c2420895291ee44c9d0e9342695436e4.jpg

daion.jpg.ffa5d159a79cc971709cb35294bd5d65.jpg

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ακόμα έχω την απορία, που πήγαν τόσα Katana, DT, Tenere, Autobianchi, Celica, Yugo και άλλα που 'βρώμαγε' ό τόπος κάποτε... ???

 

Την αιθαλομίχλη τι νομίζεις ότι την προκαλεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα φιλαρακι εχει μια Vester strat η οποια ειναι εξαιρετικη κατασκευη για τα λεφτα της! Πολυ ανετη στο παιξιμο και αν αντικαταστησει κλειδια και ηλεκτρικα (τον κραζω συνεχεια γι'αυτο) θα γινει πολυ super! Tην εχει απο παλια, ισως και απο 80's ή early 90's!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000989_12_09_01_112240_web_main_1024x1024.jpg?v=1347736349                                                                                                                                                                                                          Aria pro 2 ts 300  Την αγόρασα το '80-'81 (συνοδεία πατέρα)  25000δρχ. Μια χαρά κιθαρούλα. Δεν βγάζουν τέτοια όργανα τώρα... :P :P :P ;D   Είχα αλλάξει μαγνήτες-ηλεκτρικά, κλειδιά και γέφυρα. Μου είχε βγεί, μετά από λίγο καιρό, σχεδόν τιμή μιας Strat τότε!!! :o  Την έχω ακόμα.....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου