Προς το περιεχόμενο

στατικός ηλεκτρισμός?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας φίλοι.

Σχετικά πρόσφατα απέκτησα μια strat classic player 60's αγορασμένη απο συμφορουμίτη.

παίζω με έναν bogner alchemist 112 στο σπιτι αποκλειστικά, και έχω και μια gibson LP classic.

Στο θέμα μας: Τις τελευταίες μέρες παρατήρησα το εξείς φαινόμενο μόνο με την classic player, μερικές φορες όταν παίζω, στην πενιά επάνω, ακούω ένα ανεπαίσθητο,τσίκ κάτι σαν στατικός ηλεκτρισμός.

Λόγο ότι είναι η πρώτη εμπειρία με μονοπήνιους μαγνήτες, περα του βόμβου που βγάζουν είναι κάτι φυσιολογικό? ή μπορεί να παίζει κάτι με τα ηλεκτρικά??

 

Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό μου συνέβαινε στην αρχή με μια squier,αλλα εγώ όταν ξεκίνησα ήμουν από κλασική κ ήταν απλά η πένα που έβρισκε πάνω στο μαγνήτη XD

 

Οι single coil είναι πολύ ευαίσθητοι μαγνήτες (εκτός από θορυβώδεις ^_^)

Τώρα αυτό το τσικ δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι. Μπορεί να είναι καλώδιο. Μπορεί να είναι πρόβλημα στα ηλεκτρικά. Μπορεί απλά να βρίσκεις (ελαφρώς δυνατά) πάνω στον μαγνήτη!

Δοκίμασε να παίζεις αργά και να δεις ακριβώς πότε συμβαίνει,νομίζω θα βοηθήσει!

Οι περιορισμένες γνώσεις μου με φτάνουν να σου πω μέχρι εδώ :)

Καλή τύχη

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βασικα ειχα αυτο το προβλημα στο μπασο μου,μονο οταν επαιζα με μια πενα απο carbon που ειχα αγορασει ! τωρα δεν μπορω να το εξηγησω καπως ισως το υλικο τησ πενας ισως κατι αλλο,ποιος ξερει

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια άλλη γνώμη?

Να πω ότι τo έκανε και στον ενισχυτή ενός φίλου, έναν VOX.

Και εχθές που έπαιξα λίγο σε χαμηλή 'ενταση δεν μου το έκανε.

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι σε σχέση με τις πένες, συνήθως χρησημοποιώ, όχι πάντα, dunlop(δεν ξέρω υλικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αν οταν ακουμπας αλλα μεταλλικα μερη πχ κλειδια ,γεφυρα, αν σου κανει παλι αυτον τον ηχο! πιθανο προβλημα γειωσης μου ακουγεται....

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη πολυσκας,it is the nature of the beast (& των υπεροχων ηλεκτρικων εγκαταστασεων των Greek homes... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη πολυσκας,it is the nature of the beast (& των υπεροχων ηλεκτρικων εγκαταστασεων των Greek homes... ;D)

Να δούμε αν κατάλαβα. ενωείς ο χαρακτήρας της κιθάρας (μονοπήνιοι) σε συνδιασμό με τα ηλεκτρικά του σπιτιού?

Και λέω εγω τώρα. Αν τύχη ένα live, θα παίζεις και θα ακουγεται και αυτός ο ήχος?

Δεν έχω παρατηρήσει αν αυξομειώνεται ανάλογα την ένταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου