Προς το περιεχόμενο

Duke Robillard - I'm Confessing That I Love You @ Gazarte (26/2/2010)


raindog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ευχαριστούμε θερμά! Πάντα τέτοια, ειδικά για μας που ζούμε εκτός Αθήνας και δεν είναι εύκολο να ερχόμαστε συχνά προς πρωτεύουσα μεριά...

Ο Duke είναι πλέον μυθική θάλεγα φιγούρα, αν και για να πω την αλήθεια τον προτιμώ όταν η αρρώστεια που τον τυρρανάει (όπως πολλούς του είδους) - jazzitis λέγεται ;D - δεν βρίσκεται σε έξαρση... ;)

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ελα ρε Ηλια, γιατι? Ειναι ωραιο το χαλαρο του στυλ...

But he can do the T-Bone like nobody else!

 

Το ήξερα πως θα μου την έλεγες!! Απλά επειδή έχω παρακολουθήσει τον σεβαστό κύριο απο την αρχή, μου αρέσει σαφώς πιό πολύ στα μπλουζάδικα του 8)...

Βέβαια, η θητεία του σε τζαζ μονοπάτια και ενδιαφέρουσα και πολυποίκιλη τυγχάνει, οπότε πες πως έκανα ένα αστειάκι ;D!

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ήξερα πως θα μου την έλεγες!! Απλά επειδή έχω παρακολουθήσει τον σεβαστό κύριο απο την αρχή, μου αρέσει σαφώς πιό πολύ στα μπλουζάδικα του 8)...

Βέβαια, η θητεία του σε τζαζ μονοπάτια και ενδιαφέρουσα και πολυποίκιλη τυγχάνει, οπότε πες πως έκανα ένα αστειάκι ;D!

Μα οχι, δεν σου την ειπα...Τουναντιον! Απλα επειδη εγω τον γνωρισα αναποδα, απο  μπροστα προς τα πισω δηλαδη , ερχομαι απο την αλλη κατευθυνση...αναποφευκτα ομως συναντιομαστε!

Thank u very much mr raindog! ( εχει παιξει και με τον Waits αν δεν κανω λαθος )

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και για να πω την αλήθεια τον προτιμώ όταν η αρρώστεια που τον τυρρανάει (όπως πολλούς του είδους) - jazzitis λέγεται ;D - δεν βρίσκεται σε έξαρση... ;)

Για μένα πάντως, η ικανότητά να εναλλάσσεται τόσο εύκολα και επιτυχημένα -κατά τη γνώμη μου- μεταξύ τόσων διαφορετικών στυλ, είναι κάτι που τον κάνει να ξεχωρίζει. (Παράδειγμα ο δίσκος του "Guitar Groove-o-rama")

 

Thank u very much mr raindog! ( εχει παιξει και με τον Waits αν δεν κανω λαθος )

Βεβαίως (στην Orphans tour), όπως επίσης και με τον dylan στο time out of mind.

 

Να και μια συνεντεύξη που αναφέρεται σε αυτές τις συνεργασίες

http://thekillingfloor.typepad.com/the-killing-floor-notes-from-the-editor-of-the-boston-blues-society/2009/11/duke-robillard-has-a-posse.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρέσει σαφώς πιό πολύ στα μπλουζάδικα του 8)...

 

Το άκουσα τώρα και αν μου επιτρέπετε, να το σχολιάσω. Εκτός από το αίσθημα που βγάζει ότι και να παίξει, τον προτιμώ σε blues ήχους και νομίζω ότι στο βιντεάκι αυτό είναι εκτός κλίματος. Δεν νομίζω, όπως και ‘συ, ότι είναι ένα καλό δείγμα τζαζ, χωρίς να ξεχνάμε πόσο μεγάλος μουσικός είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@raindog: Ο Δούξ είναι απο τους επιφανέστερους χαμαιλέοντες της παγκόσμιας σκηνής... Με ό,τι καταπιάνεται το διεκπεραιώνει με στυλ και σεβασμό, και, κάποιες φορές με αριστουργηματικά αποτελέσματα. Στον αντίποδα, όταν είχα την ευκαιρία να τον γνωρίσω προσωπικά μαζί με τους έξοχους μουσικούς του λίγα χρόνια πριν, είχε σχολιαστεί -με γλυκόπικρη διάθεση - αυτή ακριβώς η ικανότητα του ως το αδύνατο σημείο του σαν καλλιτέχνη, με την έννοια πως πάντα "μπέρδευε" παραγωγούς αλλά και κοινό, με αποτέλεσμα ποτέ να μην αξιωθεί να ζήσει την αναγνώριση που το ταλέντο κι οι ικανότητες του έθεταν... Μη ξεχνάτε επίσης πως είναι αληθινά εξαίρετος τραγουδιστής...

@parkerfly: Οι γνώσεις μου δεν μου επιτρέπουν να πω αν τούτο είναι ένα καλό ή όχι τζαζ δείγμα... Απλά εξέφρασα μιά προσωπική προτίμηση...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου