Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ RIGS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη αρκετοι συνάδελφοι μου εχουν στειλει pm με ερωτησεις για προτεινόμενα rig θα ηθελα να «δημοσιεύσω» μια λίστα με τους προτεινόμενους συνδιασμούς (κατα την ταπεινη μου γνωμη με την καλύτερη σχεση τιμης/αποδοσης)

 

 

ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ απο effects & ενισχυτες

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α’ (EURO 570-600)

 

ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ

 

-Laney LC15R (EURO 340)

-FENDER PROJUNIOR (EURO 400)

 

 

ΕΦΦΕ

 

-DIGITECH MAIN SQUEEZE COMPRESSOR (EURO 60)

-MARSHALL BB2 OVERDRIVE (EURO 65)

-DANELECTRO TUNA MELT TREMOLO (EURO 27)

-DANELECTRO DAN ECHO DELAY (EURO 75)

 

 

KATHΓΟΡΙΑ Β΄ (EURO 780-900)

 

ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ

 

-PEAVEY CLASSIC30 TWEED (ΕURO 550)

-Peavey Delta Blues (EURO 600)

-FENDER HOT ROD DELUXE (EURO 650)

 

EΦΦΕ

 

-MARSHALL ED1 COMPRESSOR (EURO 65)

-MARSHALL BB2 OVERDRIVE (EURO 65)

-DANELECTRO TUNAMELT TREMOLO (EURO 27)

-DIGITECH DIGIDELAY (EURO 80)

 

 

KATHΓΟΡΙΑ Γ’ ( EURO 1300-1700)

 

ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ

 

-PEAVEY CLASSIC 50/212 Tweed (EURO 890)

- FENDER HOTRODDEVILLE212 (EURO 930)

-Engl Screamer 50 Combo E330 (EURO 1000)

 

 

EΦΦΕ

 

- MΑRSHALL ED 1 (EURO 65) μαζι με μια

-Vox Tonelab SE (EURO 485)

 

η

 

-ΜΑRSHALL ED 1 (EURO 65)

-MARSHALL BB2 OVERDRIVE (EURO 65)

-BIG MUFF PI (EURO 70)

--ELECTRO HARMONOX PULSAR TREMOLO (EURO 85)

-DIGITECH SYNTH WAH (EURO 70)

-DIGITECH HYPER PHASER (EURO 60)

-DIGITECH DIGIDELAY (EURO 80)

 

Οι παραπάνω συνδιασμοί ειναι ικανοί να φερουν ενα εξαιρετικο αποτελεσμα & να καλύψουν τα περισσότερα είδη μουσικής σε μια λογικη & προσιτη τιμη,υπάρχουν βεβαια & αλλα εφφε που θα μπορουσε να χρησιμοποιήσει κανεις απλα προτεινω τα πιο cost effective…

 

Απο εκει & περα & αν εχετε παραπάνω χρηματα ΤΗE SKY IS THE LIMIT!

 

οσον αφορά για τις κιθαρες κατα την ταπεινή γνώμη μου τα καλύτερα performance/price ανα τυπο κιθαρων προσφερουν οι

 

 

ΤΥΠΟΣ STRAT-TELE: ROCKINGER (EURO 490-520)

TYΠOΣ SET NECK W/ HUMBUCKERS: PARKER PM20 (EURO 620)

TYΠΟΣ ES 335: EPIPHONE RIVIERA (EURO 630)

ΤΥΠΟΣ CLASSIC HOLLOW BODY: GRETSCH 5125/26/27/28 (EURO 650)

 

Αυτα τα λιγα & οι ερωτήσεις στο Thead παρακαλω!! :wink: :lol:

 

υγ.ολες οι ΤΙΜΕΣ ειναι απο ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ site :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Γούστα είναι αυτά... Χωρίς να θέλω να θίξω κανένα, δεν έχω καταλάβει την μεγάλη ανάγκη να μου πεί κάποιος με τι να παίξω! Όλοι έχουμε διαφορετικά ακούσματα και άλλες "μεταφράσεις".

Σχετικά με τους ενισχυτές οι παραπάνω επιλογές ίσως είναι ένας μικρός μπούσουλας.

Για τα εφέ θα έλεγα ότι αν δεν δοκιμάσεις...
Γιατί αλλοιώς χρησιμοποιώ εγώ το fuzz σε ένα σόλο πχ, (που παίζω με κοντή και σκληρή πένα από μαλακό υλικό) κι αλλοιώς ο κάποιος άλλος σε ακόρντα. Κάποιο πετάλι αντιδρά καλύτερα στις δυναμικές (που εγώ το θέλω) ενώ κάποιος που κάνει strumming ή τον βολεύει η συμπίεση, μπορεί να του είναι αδιάφορο. 'Ισως πρέπει να κατηγοριοποιηθούν με άλλα κριτήρια.

Σε ότι αφορά&τις επιλογές στις κιθάρες... μαμά... ξερνάω.em.icon.bigsmile.png&Με το συμπάθειο κιόλας! em.icon.bigsmile.png&Εκτός από την περίπτωση της Riviera και το οποιοδήποτε κιτ.
Περι ορέξεως.... κολοκυθόπιτα όμως! Απλά να πω κι εγώ την άποψη μου ήθελα.
Ευχαριστώ superfunk! em.icon.wink.png

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. αρχηγε αποτι καταλαβα ξερνας με την PARKER FLY & την GRETSCH?!!

Γιατι? :wink:

 

δεν νομιζω να υπαρχουν καλυτερες κιθαρες σε αυτην την κατηγορια τιμης....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Γιατί όχι; Μπορώ να αναφέρω αρκετές άλλες στην ίδια κατηγορία τιμής που να μου αρέσουν εμφανισιακά (γούστο είναι αυτό), και να μην έχουν τρέμολο σε βαθύ σκάφος πχ καθώς και twangy ροκαμπίλι ήχο. Κιθάρες καλές υπάρχουν σε αφθονία πλέον και για όλα τα βαλάντια.

Τέλος πάντων δεν θέλω να πάω τη συζήτηση εκεί, γιατί θέλω να σέβομαι τις επιλογές του καθενός εφ'όσον εξυπηρετούν τις συγκεκριμμένες ανάγκες του.

Δεν αναφέρθηκα στην ποιότητα κατασκεύης καθώς είμαι σίγουρος ότι για να τις προτείνεις είναι σίγουρα ΟΚ.

Απλά πάω να κάνω το συνήγορο του διαβόλου em.icon.wink.png

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ!

απλα θα πω ότι η PARKER FLY με εντυπωσίασε ΦΟΒΕΡΑ καθως είχε ολον τον ογκο & το sustain της Les Paul με πολυ πιο καλο definition & versatility σε μια ΠΑΝΑΛΑΦΡΗ & απιστευτα καλα κατασκευασμενη (φαντασου εχει εβενινη ταστιέρα) κιθαρα.Η εμφανιση της οντως ειναι ψιλοφριχτή :cry:

 

οσο για την GRETSCH νομιζω οτι στην κατηγορια της τιμης της δεν υπάρχει αλλο κλασσικο single cutaway σκάφος με ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΥΣ Dearmond μαγνητες & Bigsby αν δε εβγαινε και με 2πλους Filtertones θα ικανοποιουσε και τους φιλούς των humbuckers σαν εσένα :wink:

την πρότεινα γιατι ολες οι αλλες full hollowbody κιθαρες στην κατηγορια τιμης της (EPIPHONE,IBANEZ) χρειάζονται οπωσδήποτε αλλαγη μαγνητων :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα θα πω ότι η PARKER FLY με εντυπωσίασε ΦΟΒΕΡΑ καθως είχε ολον τον ογκο & το sustain της Les Paul με πολυ πιο καλο definition & versatility σε μια ΠΑΝΑΛΑΦΡΗ & απιστευτα καλα κατασκευασμενη (φαντασου εχει εβενινη ταστιέρα) κιθαρα.Η εμφανιση της οντως ειναι ψιλοφριχτή :cry:

Όταν είχα συγκρίνει Α/Β μία Gibson Les Paul Custom με μια Parker Fly Classic, ήταν πραγματικά σα να συγκρίνεις μια κιθάρα με ένα δείγμα κιθάρας, τουλάχιστον όσον αφορά τον όγκο. Νομίζω, βέβαια, πως το μόνο ίσως προτέρημα της Gibson είναι αυτό, ο ήχος, αλλά πάλι νομίζω πως είναι σημαντική παράμετρος... :mrgreen:

 

BTW, η εμφάνιση της Parker μ'αρέσει.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα μια λιστα με καποια μηχανηματα χωρισμενα σε καποιες κατηγοριες τιμων μπορει να ειναι ειναι ενημερωτικη, εντουτοις δε νομιζω πως μπορει να βοηθησει ιδιαιτερα και να προσανατολισει προς ακριβως αυτο που χρειαζεται ο καθενας. Συνηθως τετοιες λιστες με προτεινομενο εξοπλισμο ειναι αποτελεσμα ερωτησεων του στυλ: "θελω μια κιθαρα με ηχο ΜΕΤΑΛ"(ποσες φορες το εχω ακουσει....)

Διαφορετικος τροπος παιξιματος, διαφορετικες απαιτησεις στον ηχο, διαφορετικα ειδη μουσικης, κανουν την οποιαδηποτε παραθεση εξοπλισμου παραπλανητικη.......θα μπορουσα να κανω κι εγω μια λιστα με καποια "προτεινομενα" εφφε, κιθαρες κ.λ.π αλλα θα ηταν περισσοτερο κοντα σε αυτο που εγω εχω στο μυαλο μου παρα σε αυτο μπορει να θελει καποιος αλλος. Θα μπορουσα να βρω στην εν λογω λιστα παρα πολλα κενα (π.χ.....κατι σε ηχο Βοοgie και σε 43 εχετε?) που για τον οποιο συντακτη της να μην ειναι σημαντικα ομως για εμενα να ειναι απαραιτητα.Μην ξεχναμε αλλωστε οτι υπαρχουν πολλοι δρομοι οσον αφορα τον εξοπλισμο που μπορει να οδηγησουν σε παραπλησιο αποτελεσμα(π.χ μισω τα πεταλακια οπως και τους fender ενισχυτες.....σχεδον η μιση λιστα μου ειναι αχρηστη.....).

Μπορει το ιντερνετ να ειναι ανυπολογιστη βοηθεια αλλα η καλυτερη λυση ειναι η δοκιμη απο τα δικα μας αυτια............(μενει να αλλαξει και η νοοοτροπια των Ελληνικων μαγαζιων....).....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακραν το πιο σοφο post του φιλου fenderiarh το οποιο ταιριαζει σε παρα πολλα θεματα του νοιζ(περι κιθαρας και μη)

υπαρχει καλυτερη κιθαρα στον κοσμο??

φυσικα..αυτη που αρεσει στον καθενα μας.

υπαρχει καλυτερος ενισχυτης?

το ιδιο...

και παει λεγοντας...

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι; Μπορώ να αναφέρω αρκετές άλλες στην ίδια κατηγορία τιμής που να μου αρέσουν εμφανισιακά (γούστο είναι αυτό)' date=' και να μην έχουν τρέμολο σε βαθύ σκάφος πχ καθώς και twangy ροκαμπίλι ήχο. Κιθάρες καλές υπάρχουν σε αφθονία πλέον και για όλα τα βαλάντια.[/quote']

 

Αρχηγέ,δεν κάνεις και συ τις προτάσεις σου;

 

Δε νομίζω να τίθεται θέμα ότι μας λέει κανείς με τι θα παίξουμε,απλά αυτοί που έχουν δοκιμάσει πολλές δεκάδες κιθάρες ίσως να μπορούν προτείνουν κάτι...Δε σημαίνει ότι αυτά που λένε είναι "Βίβλος".Απλά μάλλον είναι ένας μπούσουλας,όπως είπες.

 

 

Superfunk,δεν είδα πουθενά Tech21,θα σε μαλώσω.Λέμε τώρα... :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου