Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ RIGS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

.......τωρα μιλησες ωραια............συμφωνω σε ολα.........απλα οπως λες κι εσυ υπαρχει και η αλλη ή μαλλον οι αλλες πλευρες του νομισματος.....αυτο ηθελα να τονισω.

 

Και με αυτο που λες για τους boogie θα συμφωνησω (καπου εδω αρχζω να εκνευριζομαι και να βαριεμαι....... πολλη συμφωνια επεσε ξαφνικα :) :) ).....αλλα ο ΜΚΙΙΙ και γενικα ολη η σειρα Μark ειναι σε αλλο φασμα τιμης απο τα "οικονομικα" μοντελα της MESA που προανεφερα εγω.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά το τι χρησιμοποίησαν οι Metallica στο studio και το κατά πόσο αυτά που διάβασες έχουν σχέση με την αλήθεια ελέγχεται...Και πάλι όμως δεν νομίζω να υπάρχει καλλιτέχνης που να χρησιμοποιεί μηχάνημα του εμπορίου έτσι όπως πουλιέται και σε εμάς...Όλα "πειραγμένα" είναι... :wink: Εδώ τα signature μοντέλα που βγαίνουν δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που χρησιμοποιούν οι καλλιτέχνες...Και πάλι όμως οι Μetallica στις τελευταίες περιοδείες τους με Diezel VH4 modded και Mesa Boogie παίζουν... :D Κοίτα για μένα η λίστα που έγραψες δεν σημαίνει τίποτα...Αυτό δεν σημαίνει πως δεν είναι καλή, απλώς δεν μου αρέσει... 8)

 

Στο σχόλιο σου για το Heavy Metal πέρα από το οποιοδήποτε χιούμορ διακρίνω και κάποιο μικρό κόμπλεξ μήπως?? :P

 

Και μάλλον μειοψηφία θα τους έλεγα τους fenderaδες nowadays... :wink:

 

Anyway, επειδή το topic είναι για αγαπημένα μας rig θα πω και το ιδιανικό rig για μένα:

 

-Διάφορες Gibson Les Paul με EMG και PAF57 μαγνήτες

-Mesa Boogie Triaxis+2:90 Power Amp ή Diezel VH4 Full Stack

-Ένα καλό rack πολυεφέ και ένα CryBaby!!! :D :D :D (και κάπου εδώ ξυπνάω από το όνειρο... :P )

 

Αααα...και ατελείωτο headbanging!!! :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος πάντων (αν και οι BOOGIE που ανάφερες ειναι μετριότατοι ενισχυτές πίστεψε με παίζω με Boogie MARK III 20 χρονια τώρα & ουδεμία σχέση εχουν .....)

 

Προσωπικά δεν εχω ακούσει ΠΟΤΕ κιθαρίστα με μια καλή Fender & εναν καλο λαμπάτο Fender/VOX (και διαφορους άλλους vintage φιλοσοφίας ενισχυτες) & μερικά απλα αναλογικά πεταλάκια' date=' να ΜΗΝ βγαζει τέλειο ήχο,φτανει βεβαια να ξερει τι κανει ο κιθαριστας, (τι να κάνουμε κάποιες δοκιμασμένες συνταγες ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ [b']ΠΑΝΤΑ[/b])

 

Καταλαβαίνω το πάθος πολλών κιθαριστών για modern high gain ηχο (αν & αργα ή γρηγορα κάποτε ...ωριμάζουν & βλέπουν το....φως :lol: ) ομως κατα την γνωμη μου ο καθαρός (αλλα & ο βρωμικος) vintage ηχος ειναι & θα ειναι ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟΣ :wink:

 

 

Δεν ειναι τυχαίο ότι το 90% της παγκοσμιας δισκογραφιας (με εξαιρεση το METAL,αν & ο τελευταιος δισκος των METALLICA κατα βαση με vintage ενισχυτες εχει γίνει οπότε το βλέπω να γινεται μοδα & εκει... :lol: ) γινεται με τη χρηση vintage style ενισχυτων & stompboxes...

 

+1000 :wink:

πολυ ...συμφωνια πεφτει τωρα τελευταια :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το τι χρησιμοποίησαν οι Metallica στο studio και το κατά πόσο αυτά που διάβασες έχουν σχέση με την αλήθεια ελέγχεται...Και πάλι όμως δεν νομίζω να υπάρχει καλλιτέχνης που να χρησιμοποιεί μηχάνημα του εμπορίου έτσι όπως πουλιέται και σε εμάς...Όλα "πειραγμένα" είναι... :wink: Εδώ τα signature μοντέλα που βγαίνουν δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που χρησιμοποιούν οι καλλιτέχνες...Και πάλι όμως οι Μetallica στις τελευταίες περιοδείες τους με Diezel VH4 modded και Mesa Boogie παίζουν... :D Κοίτα για μένα η λίστα που έγραψες δεν σημαίνει τίποτα...Αυτό δεν σημαίνει πως δεν είναι καλή' date=' απλώς δεν μου αρέσει... 8)

 

Στο σχόλιο σου για το Heavy Metal πέρα από το οποιοδήποτε χιούμορ διακρίνω και κάποιο μικρό κόμπλεξ μήπως?? :P

 

Και μάλλον μειοψηφία θα τους έλεγα τους fenderaδες nowadays... :wink:

 

Anyway, επειδή το topic είναι για αγαπημένα μας rig θα πω και το ιδιανικό rig για μένα:

 

-Διάφορες Gibson Les Paul με EMG και PAF57 μαγνήτες

-Mesa Boogie Triaxis+2:90 Power Amp ή Diezel VH4 Full Stack

-Ένα καλό rack πολυεφέ και ένα CryBaby!!! :D :D :D (και κάπου εδώ ξυπνάω από το όνειρο... :P )

 

Αααα...και ατελείωτο headbanging!!! :twisted:[/quote']

 

μειοψηφία η vinatagαδες??! 8O :lol: μαλλον εχεις πολυ καιρό να επισκεφτείς τα charts.. :lol:

 

ε,οχι και να εχω κόμπλεξ με το χεβυ μεταλ (απλα θεωρώ oτι κατα το μεγαλύτερο μερος του,υπαρχουν & λαμπρες εξαιρεσεις,ειναι κακόγουστο & ποζεραδικο τιποτα παραπάνω & τίποτα παρακάτω,γουστα ειναι αυτα οπως λες και εσυ :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μάλλον μειοψηφία θα τους έλεγα τους fenderaδες nowadays... :wink:

 

8O

χωρις παρεξηγηση αλλα αυτο απο που το συμπερανες;;

τελοσπαντων δεν στο λεω για να ..αρχισουμε να ..μαλωνουμε αλλα... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο ENGL screamer είναι αρκετά μεταλλάδικος ενισχυτής...

ειναι ΚΑΙ μεταλλαδικος θες να πεις..φοβερο μηχανημα και πολυδιαστατο φιλε πιστεψε με. :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου έλεγε κάποιος χώρισε το noiz σε δύο ομάδες τότε αυτές μάλλον θα ήταν

 

1)Vintagaδες

2)Κάφροι(με την καλή έννοια βέβαια)

:D :D

 

Ενδιάμεση κατηγορία νομίζω δεν υπάρχει. :D

 

Την απορία που έχω απο πάντα ένας δε μου την έχει λύσει

.Ωραία ναι συμφωνώ ο vintage ήχος έχει βαριά φανέλα αλλά γιατι απαραίτητα ο δρόμος της μουσικής ωριμότητας να καταλήγει σε αυτόν τον ήχο;(Μη μου πείτε όλοι εκεί καταλήγουν δε θα το εκλάβω σαν επιχείρημα)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι απλα μεγαλώνοντας αντιλαμβάνεσαι οτι ¨ουκ εν τω πολλω το ευ!" :wink:

 

(& γιατι ακόμα πιο απλά οποτε θες περνα απο το στούντιο να σου βάλω διπλα-διπλα εναν high gain ενισχυτη και εναν vintage style ενισχυτη & να παιξεις ΚΑΘΑΡΑ για να καταλάβεις γιατι... :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου έλεγε κάποιος χώρισε το noiz σε δύο ομάδες τότε αυτές μάλλον θα ήταν

 

1)Vintagaδες

2)Κάφροι(με την καλή έννοια βέβαια)

:D :D

 

Ενδιάμεση κατηγορία νομίζω δεν υπάρχει. :D

 

Την απορία που έχω απο πάντα ένας δε μου την έχει λύσει

.Ωραία ναι συμφωνώ ο vintage ήχος έχει βαριά φανέλα αλλά γιατι απαραίτητα ο δρόμος της μουσικής ωριμότητας να καταλήγει σε αυτόν τον ήχο;(Μη μου πείτε όλοι εκεί καταλήγουν δε θα το εκλάβω σαν επιχείρημα)

 

Το οτι ο δρομος της μουσικης ωριμοτητας καταληγει στον vintage ηχο μαλλον ειναι ευσεβης ποθος των vintageαδων. Και αν καποτε οντως ο vintage ηχος ηταν συνωνυμος της πρωτοποριας και της μουσικης ωριμοτητας δεν νομιζω πως ισχυει κατι τετοιο σημερα και μαλλον περισσοτερο χαρακτηριστικο καποιων αμετανοητων νοσταλγων του παρελθοντος τεινει να γινει. Η μουσικη παντα παει μπροστα και εξελισσεται απο καλλιτεχνες με ανοιχτο μυαλο, με ανησυχιες, που ειναι μπροστα απο την εποχη τους οπως ηταν οι vintagεαδες το 60 και το 70. Η εμμονη σε αυτο το μοτιβο και τα στερεοτυπα που αναφερεις μαλλον κωμικα ειναι. Φαντασου ακομη εν ετει 2005 να ακουγαμε τη vintageιλα των 70's(με την οποια να μη παρεξηγουμαι..... διασκεδαζω αφανταστα....ειδικα στα σολαρισματα......... :D :D :D :D :D :D :D ).......μουσικη εξελιξη μηδεν. Oχι πως η μουσικη του σημερα(και δεν μιλαω για αυτην του ΜΤV) ειναι κατι καταπληκτικο αλλα αν ψαξει κανεις υπαρχουν καλα δειγματα.

Πειτε στον Robert Fripp οτι οι τελειως experimental και καθολου vintage ηχοι του στην κιθαρα κατατασσονται στις καφριλες 8O οτι ο ανορθοδοξος(και πολυ εξυπνος) τροπος παιξιματος του Τom Morello επισης και μαλλον ο διαχωρισμος vintagεαδες-καφροι θα αντιστραφει.

Επειδη προβλεπω παλι παρεξηγηση να τονισω οτι εκτιμω αφανταστα τον vintage ηχο...εχω ζηλεψει απειρους κιθαριστες που εχουν πετυχει αυτο το clean but dirty ηχο,αλλα παει εγινε αυτο τελειωσε, το εκτιμησαμε, παμε σε κατι αλλο τωρα. Α και προς Θεου οταν λεω μουσικη εξελιξη δεν εννοω το Nu metal και τα συναφη.

Αυτος ο μουσικος ελιτισμος του τυπου vintagεαδες vs rest of the world μαλλον περισσοτερο περιθωριοποιηση δειχνει και μουσικο στρουθοκαμηλισμο. Ισως αν δεν υπηρχε να ακουγαμε περισσοτερο καλες κιθαρες σημερα και η κιθαρα να μην ειχε εκτοπιστει απο τις περισσοτερες μουσικες σκηνες (που δεν παιζουν vintageιλες)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου