Προς το περιεχόμενο

Eκών-άκων.


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ekon akon an εκων ακων αν

 

Αφορμή γι' αυτό το θέμα είναι το βίντεο που ανέβασε ο φίλος μου ο Korgious στο <<Τι μουσική ακούτε τώρα>>, για το παλιό μου συγκρότημα τους Εκών-άκων. Τα 3 από τα 4 μέλη του είναι οι σημερινοί 4 Wheel Drive. Ο 4ος ο Σεραφείμ Παπαιωάνου. Τη δεκαετία του '80 το εν λόγω συγκρότημα έκανε τη δική του ελληνόφωνη μουσική, με εμφανίσεις στο Κύτταρο. Το 1989 δέχτηκε πρόταση για ηχογράφηση δίσκου που έγινε στο στούντιο +1. Όταν οι ηχογραφήσεις ολοκληρώθηκαν ο Μάνος έφυγε για σπουδές στην Αγγλία. Οι παραγωγοί ήθελαν όπως είναι φυσικό να δουν τον τραγουδιστή, αλλά που. Έτσι οι Εκών άκων σιγά σιγά πέρασαν στην ιστορία και ο δίσκος ποτέ δεν βγήκε. Σήμερα βλέποντας το βιντεάκι συγκινήθηκα και επειδή ήθελα από μόνο του να γίνει θέμα το επαναποστάρω.

Αρωγός στην ηχογράφηση ο τεράστιος Βασίλης Καπανίκης μετέπειτα στους Purple Overdose.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ειμαι μελος της μπαντας,απλα εχω το βινυλιο που ειχαν βγαλει(εναν δισκο απο οτι θυμαμαι ειχαν βγαλει),και ετυχε απλα να ειχαν παιξει και αυτοι στο σκιαχτρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει να ακουω το "Αν" για τριαντακοστη φορα σημερα.

Αυτό είναι ιδιαίτερα τιμητικό. Και 'γω πιστεύω ότι είναι σπουδαίο τραγούδι, βέβαια ήταν γραμμένο αρχές δεκαετίας του '80 με το φάντασμα της χούντας ακόμα νωπό. Κάποια στιγμή λέγαμε με τον Σέμη που είχε γράψει τους στίχους, μήπως ήταν παρωχημενοι?, και σκευτόμασταν πιθανές αλλαγές. Μήπως με τη σήμερινή κατάσταση ξαναγίνει επικαιρο.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλο!!!! και πολυ ποιοτικα εκτελεσμενο μου ακουγεται κ.Νεστορα.

επισεις θα ηθελα να πω και καλη σταδιοδρομια και στον πεμπντο τις παρεας σας, πλικτρα και μεντορα μου τον korgious

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι ιδιαίτερα τιμητικό. Και 'γω πιστεύω ότι είναι σπουδαίο τραγούδι, βέβαια ήταν γραμμένο αρχές δεκαετίας του '80 με το φάντασμα της χούντας ακόμα νωπό. Κάποια στιγμή λέγαμε με τον Σέμη που είχε γράψει τους στίχους, μήπως ήταν παρωχημενοι?, και σκευτόμασταν πιθανές αλλαγές. Μήπως με τη σήμερινή κατάσταση ξαναγίνει επικαιρο.

 

+1000

καλη η σκεψη σου ειναι πολυ ωραιο κοματι και ας ακουστη και κατι ποιοτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου