Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε ασύρματο σύστημα για μπάσο!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα αγαπητοί συνφορουμίτες!!!

 

Χθες είχε γενέθλια ο μπασίστας μας και επειδή είναι γνωστός καραγκιόζης

και όλο μπλέκεται με τα καλώδια όταν χοροπηδάει αποφασίσαμε να του πάρουμε για δώρο ένα ασύρματο σύστημα για το μπάσο του. Πήραμε λοιπόν ένα μεταχειρισμένο από

ένα φιλικό συγκρότημα ,σε άψογη κατάσταση, συγκεκριμένα αυτό:

http://www.logothetismusic.gr/pu-850p.html

 

Τα παιδιά το είχαν σε ένα active μπάσο το άκουσα και έπαιζε μια χαρά, το έβαλα στην κιθάρα μου(Fender strat s-s-s) και έπαιζε πάλι μία χαρά, το βάζουμε και στο μπάσο του που είναι passive και συγκεκριμένα αυτό:http://www.epiphone.com/default.asp?ProductID=234&CollectionID=12(βασικά δεν είναι αυτό αλλά του φέρνει πολύ).

 

Το αποτέλεσμα ήταν τραγικό.Ήταν σαν να του πήραμε δώρο distortion!!! ;D

Δεν καταλαβαίνω γιατί αλλά το λαμπάκι που λέει pick ήταν μονίμως αναμμένο(αυτό στον πομπό ,ο οποίος δεν έχει ρύθμιση volume), δοκιμάσαμε να χαμηλώσουμε το volume

του μπάσου, αν και δεν μου ακούγεται λογικό αλλά είχαμε ένα ψόφιο σήμα με θόρυβο με ότι ρυθμίσεις και αν κάναμε και από τον δέκτη.....

 

Καμία ιδέα????????????????????????????? :(

 

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι όχι....αλλά τότε σε άλλα δύο όργανα(το ένα μία μέρα πριν βέβαια και  με την κιθάρα μου ένα ακόρντο έπαιξα και έβγαλα το συμπέρασμα...) γιατί έπαιζε?

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μα αυτό είναι για πυκνωτικό μικρόφωνο και μάλιστα βγάζει και phantom power.

Επίσης το link λέει ότι έχει ρυθμιζόμενη ευαισθησία.

Μήπως πήρατε κάποιο άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό είναι για πυκνωτικό μικρόφωνο και μάλιστα βγάζει και phantom power.

Επίσης το link λέει ότι έχει ρυθμιζόμενη ευαισθησία.

Μήπως πήρατε κάποιο άλλο?

 

Αυτό που λες το παρατήρησα και εγώ όταν ψάχνοντας για κάποιο link έπεσα πάνω σε αυτό αλλά θυμάμαι το 850 σαν νούμερο και μοιάζει πολύ εμφανισιακά(ίδιο μου φαίνεται).

Αλλά και αυτό να είναι γιατί λειτουργεί με όλα τα άλλα?

 

Η μόνη ρύθμιση που είχε ήταν μία χωμένη βίδα αντί για ποντεσιόμετρο που ήθελε μικρό κατσαβίδι για να  χωρέσει και να την γυρίσει και είχε τρεις επιλογές line mic sns εγώ το είχα στο line παίξαμε και με αυτή αλλά τίποτα, μήπως αυτή εννοεί ελεγχόμενη ευαισθησία????

η αλήθεια είναι πως πηγαίνοντας προς το sns χαμήλωνε η ένταση μέχρι που χάθηκε ο ήχος αλλά υπήρχε πάντα παραμόρφωση.

Στην βάση είχε δυο pots ένα volume και ένα squelch(ή κάπως έτσι)...

 

Τα squelch και sns δεν έχω ιδέα τι είναι...

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες το παρατήρησα και εγώ όταν ψάχνοντας για κάποιο link έπεσα πάνω σε αυτό αλλά θυμάμαι το 850 σαν νούμερο και μοιάζει πολύ εμφανισιακά(ίδιο μου φαίνεται).

Αλλά και αυτό να είναι γιατί λειτουργεί με όλα τα άλλα?

 

Η μόνη ρύθμιση που είχε ήταν μία χωμένη βίδα αντί για ποντεσιόμετρο που ήθελε μικρό κατσαβίδι για να  χωρέσει και να την γυρίσει και είχε τρεις επιλογέςαυτη ειναι η ρυθμιση ευαισθησιας, χαμηλωνεις τοσο ωστε να μην αναβει peak στον δεκτη(λογικα σε line θεση πρεπει να εισαι ΟΚ line mic sns εγώ το είχα στο line παίξαμε και με αυτή αλλά τίποτα, μήπως αυτή εννοεί ελεγχόμενη ευαισθησία????

η αλήθεια είναι πως πηγαίνοντας προς το sns χαμήλωνε η ένταση μέχρι που χάθηκε ο ήχος αλλά υπήρχε πάντα παραμόρφωση.

Στην βάση είχε δυο pots ένα volumeαπο το τερμα του αρχιζεις και χαμηλωνεις ωστε να μην παραμορφωνεις την εισοδο του ενισχυτη και ένα squelchαυτο αστο ως εχει(ή κάπως έτσι)...

 

Τα squelch και sns δεν έχω ιδέα τι είναι...

 

Και φυσικα καινουρια μπαταρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειασου RogerWaters15!

 

Γενικά τα ασύρματα συστήματα τρώνε την μπαταρία πάρα πολύ γρήγορα, οπότε δεν είναι περίεργο την μία μέρα να δουλεύει και την άλλη όχι.

 

Προσωπικά θα χρησιμοποιούσα καλώδιο.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου