Προς το περιεχόμενο

Vox AC4tv


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και για πρόβα και για λάιβ (μικροφωνισμένος). Τα καθαρά του δεν κρατάνε πολύ, καθώς "σπάει" πολύ νωρίς. Συνήθως τον έχω στην μέση, και βγάζει ένα ήπιο γλυκήτατο overdrive, και όταν θέλω να τον πουσάρω περισσότερο χρησιμοποιώ τα fuzz μου.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και για πρόβα και για λάιβ (μικροφωνισμένος). Τα καθαρά του δεν κρατάνε πολύ, καθώς "σπάει" πολύ νωρίς. Συνήθως τον έχω στην μέση, και βγάζει ένα ήπιο γλυκήτατο overdrive, και όταν θέλω να τον πουσάρω περισσότερο χρησιμοποιώ τα fuzz μου.

 

Για live εχω ακριβως την αντιθετη γνωμη και εμπειρια(ειλικρινα ρε Hitman δεν παλευοταν καθολου ομως ουτε αυτος ουτε ο αλλος ο Benton).Aν τον παιζεις πολυ χαμηλα μικροφωνισμενο ισως αλλα δεν προκειται να ακους τον εαυτο σου απο τον ενισχυτη.Ο ενισχυτης ειναι πολυ ωραιος αλλα για το δωματιο και για γραψιμο.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος ενισχυτής. Τον πήρα κι εγώ, στην αρχή σκεπτικόμενος διάφορα αρνητικά για ένα τόσο μικρό ενισχυτή, αλλά μόλις τον παρέλαβα και τον άκουσα έπαθα πλάκα! Πλέον τον χρησιμοποιώ ως main amp. Αυτό που του λείπει είναι και ένα tube driven reverb...

 

συμφωνω για το reverb, αλλα λυσεις υπαρχουν  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η πρωτη μοντα εγινε χθες.

 

Απλα αντικατεστησα τις αντιστασεις και τους πυκνωτες του attenuator.

 

Θεωρω οτι οι Metal oxide αντιστασεις και οι δυο μικροι ηλεκτρολυτικοι που ειχε stock, "εκλεβαν" αρκετα απο το σημα.

 

Αντιστασεις εβαλα τις ...αγαπημενες μου Kiwame στα 5W και πυκνωτες ειναι ELNA silmic που θεωρουνται πολυ καλοι για Audio απο τους HiFidelαδες.

Θα μου πειτε, Hi-Fi πραματα σε ενισχυτη κιθαρας?

Θεωρω οτι στο συγκεκριμενο σημειο, αυτο που θελουμε ειναι απλα "μικροτερο" σημα με το δυνατον λιγοτερη παραμορφωση και απωλειες.

 

Και να πως φαινεται:

 

Attenuator_pcb_front.jpg

 

Απο την πισω μερια, εκανα κολλησεις αποφευγοντας οσο το δυνατον περισσοτερο τη χρηση των αγωγων της πλακετας, κανοντας ουσιαστικα ...ψευδο-point2point!  :P

 

Attenuator_pcb_back.jpg

 

Και για να διαπιστωσετε "ιδιοις ωσιν" καλα το εγραψα? να κι ενα κλιπακι με την ιδια κιθαρα, το ιδιο καλωδιο/χορδες/πεννα/δωματιο/μικροφωνο/καρτα/pc/software, τις ιδιες Sovtek λυχνιες με το εντελως stock setup.

Τα παραθετω μαζι για ευκολια. Το s στο ονομα σημαινει stock και το upg upgraded και εχει να κανει με το (μοναδικο προς στιγμην) Mod.

 

 

Stock wav: http://www.box.net/shared/xkeu3pmxif

Stock mp3: http://www.box.net/shared/zyzxale763

 

Modded wav: http://www.box.net/shared/e9le6xgura

Modded mp3: http://www.box.net/shared/5a2r5lrbeu

 

Εγω που το δοκιμασα και ζωντανα εχω να πω οτι παρατηρησα αυξηση στα μπασσα και τα πριμα και πιο "ευρυ" ηχητικο πεδιο. Στη stock μορφη το "τοπιο" ηταν πιο "μεσαιο" και "θαμπο". Τωρα ειναι πιο spanky και "αερατο"...

 

σας φωτισα, εε?    ::)

 

τα συμπερασματα δικα σας  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο "χερι", μοιαζει σαν να βγαινουν πιο ευκολα οι νοτες...

 

Η strat με τους Lollar tweeds ηθελε πιο πολυ "σκαψιμο", πιο μεγαλη προσπαθεια για να "βγει", να ακουστει η αττακα (με το Tone στο full, οπως και τωρα. Ολα στο 10).

 

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το πρώτο πράγμα που θα του "πειράξω" είναι η προενισχύτρια. Πήρα μια Groove Tubes 12AT7 μήπως κερδίσω λίγο headroom πριν παραμορφωθεί τελείως ο ήχος (μιας και παίζω με humbuckers). Μόλις την δοκιμάσω θα γράψω εντυπώσεις.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη 12ΑΤ7 το breakup θα αρχιζει πιο "μετα".

 

Εγω ειχα δοκιμασει μια NOS CV4024 που ειναι ιδιου τυπου και οι καθαροι ηχοι ηταν τοσο απαλοι που νομιζα οτι εχω βαλει chorus!

Οι saturated ηχοι ηταν καπως πλαδαροι και δεν μου πολυαρεσε.

Ισως ενα booster να βοηθουσε εδω.

 

Θα ξαναδοκιμασω οταν τελειωσω με το κυκλωμα.

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου