Προς το περιεχόμενο

Vox AC4tv


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λιγες μερες δοκιμαζοντας την αντοχη των παρευρισκομενων στο Ζαχο, αποφασισα να παρω το μικρο Voxακι ονοματι AC4tv.

Αρχικα ψηνομουν για καποιο πεταλακι, αλλα δεδομενου οτι η τιμη του μικρου κυμαινεται στα ιδια επιπεδα, σαφως και τον προτιμησα... Θεωρησα οτι εχει

μεγαλες προοπτικες, και οσο εξοικειωνομαι μαζι του το πιστευω ολο και περισσοτερο.

 

Για οσους δεν τυχαινει να τον γνωριζουν, προκειται για ενα μικρο full tube combo (βγαινει και σε κεφαλη-ηχειο), single ended στα 4Watt με ενσωματωμενο attenuatorακι για λειτουργια σε 1W και 1/4W.

 

Στην εκδοση που πηρα, εχει ενα special 10αρι Celestion στα 16Ω, αλλα και Jack για συνδεση σε εξωτεριη καμπινα (οπου γινεται και το αναλογο ...πανηγυρι).

 

AC4TV.jpg

 

Ο μικρος οπως ειναι απο το κουτι ειναι ενα αξιοπρεπεστατο συνολο, με πολυ ποιοτικο(για τα λεφτα του και οχι μονο) ηχο.

 

Τα controls ειναι λιγα και καλα...

 

AC4_controls.jpg

 

Μπορεις να παιξεις απο βελουδινα καθαρα με τη χαρακτηριστικη Voxίλα μεχρι saturated Power amp βρωμιες. Το Tone "ακουει" περισσοτερο με το Volume στο 10 και λειτουργει αρκετα καλα κινουμενο μεταξυ γλυκoυ/rounded και τραγανου/bright, χωρις υπερβολες στα ...ακροτατα. Το βρισκω κυριως middy voiced με το Tone να "σκουραινει" η να "φωτιζει" το κυριως θεμα...

 

Το Attenuatorακι κανει δουλεια μειωνοντας σιγουρα την ενταση και προκαλωντας πιο ευκολα saturation, αλλα παραλληλα στενευει αρκετα το Bandwidth, ιδιως στη θεση του 1/4W.

 

Αυτες τις πρωτες μερες εξερευνω τα χαρακτηριστικα του και φυσικα ...καταστρωνω το σχεδιο των οποιων μετατροπων.  :P

Προς Θεου, ο μικρος ειναι ΙΚΑΝΟΤΑΤΟΣ και ως εντελως stock, απλα εγω κατι παθαινω μ'αυτη τη λεξη και εχω μια ταση να βαζω χερι...

 

Αξιζει να σημειωθει οτι ως Vox εχει εξαιρετικα καλες σχεσεις με univibes, με treble boosters και γενικως ειναι πολυ συνεργασιμος με πεταλια.

 

Μια πρωτη και εντελως ακινδυνη (κατα συνθηκη παντα_μιλαμε για λαμπατο) "μοντα" που μπορει να γινει ειναι φυσικα η αλλαγη των λυχνιων.

Απο τη μανα του βεβαια, "φοραει" μια 12ΑΧ7 και μια EL84 της Sovtek που παιζουν εξαιρετικα. Απλα αν θελει κανεις το κατι διαφορετικο μπορει με λιγη δουλιτσα να δοκιμασει μερικες. Η προσβαση βεβαια (ιδιως συγκρινομενη με Fender :)) δεν ειναι και πολυ ευκολη, γιατι για να φτασεις στην πλακετα πρεπει να ξεβιδωσεις ολο το back panel (=7 βιδες).

 

Οταν ομως βγει η "κεφαλη", νιωθεις οτι τα λεφτα που εδωσες επιασαν τοπο.

Πολυ νοικοκυρεμενη δουλεια, (σχετικα) καλα υλικα και μαλλον μεγαλοι για την εφαρμογη μετασχηματιστες. (=ακρως ευπροσδεκτο)

 

Δειτε:

 

AC4_gutpic.jpg

 

Η προσοχη στη λεπτομερεια για ενα τοσο mass produced ενισχυτακι ειναι εξαιρετικη:

 

AC4_pcb.jpg

 

 

Η καμπινα ειναι φυσικα απο mdf, αλλα το cream tolex ειναι μια χαρα προσαρμοσμενο και μονο στα "δυσκολα σημεια" φαινεται οτι δεν προκειται για καποια boutique υλοποιηση...  8)

 

Φαινεται γεροδεμενη κατασκευη. Αλλωστε το δοκιμασα με ολα στο ...12 και δεν ετριξε ποτε η καμπινα.

 

Το celestion διαχειριζεται με ανεση το οποιο φορτιο και ηχητικα στεκεται πολυ καλα.

 

AC4_cab.jpg

 

Αξιζει παντως τον κοπο, αν μπορειτε, να το συνδεσετε σε μια 4Χ12.

...τα κουναει τα 12αρια ο μικρος  ;)  :-*

Στο Ζαχο το δοκιμασα πανω σε μια Marshall 4X12 και το αποτελεσμα ηταν μοναδικο!  :o

αν δεν απατωμαι εχει τουλαχιστον εναν ακομα σε τιμη πολυ καλυτερη απο ...της Μερκελ  ;D

 

 

Μια και ειπαμε για λαμπες, δοκιμασα μερικες 12Ακατι κι εγω.

 

Αρχικα εβαλα μια JJ ECC83, αλλα δεν μου αρεσε. Κατα τη γνωμη μου τον εκανε πολυ τραχυ.

Μια TAD 7025S selected ηταν λιγο πιο ηρεμη, αλλα χωρις να παρουσιαζει τιποτα ιδιαιτερο.

Μεχρι στιγμης η μανισια Sovtek μου φανηκε πολυ πιο καταλληλη.

 

...ωσπου εβαλα μια NOS GE 5751 (= Λιγο πιο "low gain" απο τις 12ΑΧ7 type).

 

απλα, καμια σχεση! Για τα δικα μου γουστα εχει το πιο καταλληλο gain. Το breakup ερχεται λιγο πιο μετα συγκριτικα με μια 12AX7, αλλα γενικως η ποιοτητα του ηχου ειναι αλλου.

 

Μετα δοκιμασα και μια NOS CV4024 (=12AT7 type) οπου και παλι ο ηχος ηταν καταπληκτικος, με τα καθαρα να εχουν μια γλυκα σαν να εχει ο ενισχυτης ...chorus.

Φυσικα το breakup ερχεται ακομα πιο αργα, αλλα στο "τερμα" το OD ηταν λιγο "λασπερο", λιγο "πλαδαρο".

 

Ετσι επικρατησε η 5751.

 

Τωρα περιμενω και καναδυο NOS EL84 για να δω τι θα γινει...

 

Παντως ο ενισχυτης πιστευω οτι αναδυκνυει μια καλη λαμπα.

 

Καποια στιγμη θα επεμβω και στα κυκλωματα και φανταζομαι οτι θα σας κρατησω ενημερους.

 

Επισης θα πρεπει να φτιαξω κλιπακια για να υπαρχει και ενα record της ηχητικης ...εξελιξης.

 

σιγα σιγα...  

 

κι ετσι μια χαρα παιζει!!!   ;)  

ιδιως τωρα που πηρα και το εντελως Fender_ο_φετίχ Boss FRV-1, δηλαδη το '63 Fender Reverb sim πεταλακι

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εχω και γω τον ιδιο ενισχυτη και τον καταφχαριστιεμαι!!!

σκεφτομαι να αλλαξω την καμπινα σε eminence καποια στιγμη για μεγαλυτερες αποδοσεις...κατα τάλλα συνεργαζεται αψογα με την πεταλιερα μου (boss gt8 ) ,  στις προβες στο στουντιο με την μπαντα παιζω με αυτον (αφου τον περασω και απο μικροφωνο φυσικα)...απλα μην τον πολυπιεσετε με γκαζια..ενα πεταλακι αρκει ..μετα σκουζει σαν διαολος..ειπαμε ενισχυτακι ειναι οχι πεταλομηχανη... ;D

κατα ταλλα πολυ καλο μηχανημα...

 

α και για εγγραφη στο σπιτι για το demo μας τον θεωρω ιδανικο...

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...απλα μην τον πολυπιεσετε με γκαζια..ενα πεταλακι αρκει ..μετα σκουζει σαν διαολος..

 

Αυτο εχει να κανει με ενα βασικο μειονεκτημα που εχει. (μην ειμαστε και πλεονεκτες...)

Το κυκλωμα δεν ειναι θωρακισμενο σε κλειστο κουτι και αυτο προκαλει παρεμβολες οταν ανεβουν οι εντασεις.

Με single coils και εντονο boost/OD/Dist κανει πολυ hum και feedback.

Ισως μια καλη μοντα (για οσους τον εχουν μονιμως στο 10 και παιζουν με πεταλια) να ειναι η προσθηκη θωρακισης στο κυκλωμα.

Βεβαια και παλι ενδεχεται να κανει θορυβο στα πολλα γιατι λογω σχεδιασης του pcb με γνωμονα τη συμπιεση των διαστασεων, αγωγοι που σχετιζονται με preamp σημεια του κυκλωματος περνανε κοντα απο σημεια με υψηλες τασεις ή σημεια του τελικου σταδιου και ολα αυτα προκαλουν θορυβους και ταλαντωσεις.

 

Καποιοι σε σχετικα fora εχουν αρχισει να σκεφτονται τη μεταφορα του κυκλωματος σε fiberboard για πιο "παραδοσιακη" υλοποιηση... Αλλωστε οι μετασχηματιστες ειναι πολυ καλοι και μπορουν να αποτελεσουν αφετηρια για "βαθυτερη" μοντα...  8)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τρελλος!

Είναι τρελλός!

Είναι τρελλός ο... ε... ο... Aldrebodης!!!! ;)

Δεν κάθεσαι στα αυγά σου ρε συ... Δεν παίζεσαι... Άρρωστος είσαι. Να το κοιτάξεις...!!!

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω αυτον εχω και ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος.

;D

το μονο που με χαλαει ειναι αυτο το λασπομα που αναφερει ο αlder οταν τον βαζεις στο τερμα.

Προτεινετε ανεπιφυλακτα.

 

ωραιο review σκεφτομαι να παρω και δευτερο ετσι οπως το ειδα!

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου