Προς το περιεχόμενο

Boss FRV-1 '63 7εndεr Reverb


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα ξεκίνησαν όταν, όντας ουσιαστικά ...εξαρτημένος από το Reverb, έπρεπε να βρω κάτι για τον «ξερό» Vox AC4tv που απέκτησα πρόσφατα.

Αρχικά αναζήτησα τη γνωστή λύση του EH Holy Grail nano, αλλά δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα παρόλο που το εν λόγω πεταλάκι είναι πολύ καλό και με αρκετές δυνατότητες.

Θα ήταν πολύ πιθανό να το αγόραζα, αν δεν υπήρχε αυτό:

 

boss-frv1.jpg

 

Ομολογώ ότι όταν το πρωτοείδα στο ίντερνετ μου έκανε το ανάλογο κλικ, αλλά δεν έβρισκα σοβαρό λόγο να ασχοληθώ μαζί του.

Πρόκειται φυσικά για το (σχετικά) νέο πεταλακι της Boss που προσομοιώνει το θρυλικό 6G15 standalone Reverb unit της Fender.

Εξωτερικά έχουμε το κλασσικό «περιτύλιγμα» της Boss όπως το έχουμε μάθει από μικροί, και μέσα ψηφιακά κυκλώματα που αντικαθιστούν τις σκονισμένες λυχνίες και τους σκουριασμένους μετασχηματιστές (το σύστημα που η Boss αποκαλεί COSM).

Η βαφή δινει την αίσθηση του Brown Tolex και τα Fender logos προσδίδουν το ανάλογο ύφος και …ειδικό βάρος στην κατασκευή.  8)

Κακά τα ψέματα, εμφανισιακά τουλάχιστον τραβάει τους fenderάδες από τη μύτη…  

άλλωστε ως γνωστόν, σούστα από reverb τραβάει καράβι…  

 

True bypass δεν έχει ως γνήσιο Boss, αλλά εν προκειμένω δεν με χάλασε καθόλου. Επίσης, όντας ψηφιακό «κλέβει» απειροελάχιστο presence από το σήμα, χωρίς όμως να «σιδερώνει» τις δυναμικές του. Επουδενί δεν ακούγεται ψεύτικο ή αποκομμένο.

 

Δυστυχώς δεν έχω στην διάθεσή μου καποιο γνήσιο λαμπάτο 6G15 reverb για να συγκρίνω το πόσο κοντά έφτασαν οι μηχανικοί της Boss, αλλά θα μεταφέρω αυτά που διάβασα από κάποιους που λένε οτι έχουν επαφή με το real thang. Συμφωνα λοιπόν με τρίτες γνώμες, σε άμεση Α/Β σύγκριση σίγουρα χάνει. Όταν όμως το εξετάσεις ως ψηφιακό reverb (που αυτο ειναι στην ουσια) είναι πραγματικά πολύ καλό. (εδώ θα συμφωνήσω)

Τσιμπώντας τις χορδές, το tube reverb του twin κάνει το κλασσικό “πλιτς πλιτς”. Στο FRV-1 αυτό είναι κάπως πιο “μονοδιάστατο”, άλλα σαφέστατα παρόν.

 

Από πλευράς controls έχουμε ο,τι βρίσκει κανείς και στα original reverb tanks, δηλαδή Mix, Tone και Dwell.

 

Το Mix καθορίζει το ποσοστό του εφφέ που θα πάρει το σήμα. Εδώ βρήκα ένα ελάχιστο ψεγάδι το οποιο εχει να κάνει καθαρά με την «πάστα» του ποτενσιόμετρου.

Πλησιάζοντας στην ελάχιστη τιμή, η συμπεριφορά του δεν είναι ιδιαίτερα γραμμική με αποτελεσμα αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις ανεπαίσθητη ποσότητα reverb θέλει «μικρομετρική» κίνηση στο χέρι γιατί πηδάει πολύ γρήγορα από το «πολύ λίγο» στο «καθόλου». Αυτό βέβαια κάλλιστα μπορει να μην υφίσταται στο «δικο σας» FRV-1 γιατί είναι καθαρά θέμα κατασκευής του ποτενσιόμετρου.

Επαναλαμβάνω όμως ότι πρόκειται για πολύ extreme κατάσταση που δεν πρόκειται να απασχολήσει σχεδόν ποτέ την πλειοψηφία των ιδιοκτητών.

 

Το Tone χρωματίζει το σήμα, δίνοντας χρησιμότατους ήχους σε όλη την διαδρομή του, από γλυκό και rounded βάθος μέχρι …υπέρλαμπρο edgy (αλλά όχι ξερό) πριμαριστό reverb που γεμίζει ...ζουμιά το «τοπίο».

 

Τέλος, το Dwell καθορίζει το βάθος του …βάθους, το ποσο «μουσκεμένο» θα είναι το σήμα. Το decay time είναι φυσικά σταθερό, κι εδώ έχουμε πλήρη ταύτιση με το «πρωτόκολλο» spring reverb γιατί αυτό ορίζεται από το εκάστοτε μήκος των ελατηρίων (εννοείται βέβαια οτι εδώ δεν υπάρχουν ελατήρια!).

 

 

Παρόλο που το πήρα για να το χρησιμοποιήσω με τον Vox, δεν έχασα την ευκαιρία να το βάλω καρφί στον twin reverb, χωρίς φυσικά να ανοίξω το δικό του…

Εξεπλάγην υπέρ-ευχάριστα και, μεταξύ μας, μου άρεσε πολύ! Το αναπόφευκτο Α/Β με το built in reverb του twin ανέδειξε φυσικά διαφορές, αλλά ασφαλές συμπέρασμα δεν μπορεί να βγει μιας και το FRV-1 έπαιζε στο input ενώ το reverb μπαίνει μετά τα πρώτα gain stages του ενισχυτή. Αυτό που θέλω να πώ είναι οτι μου άρεσε εξίσου με το "κανονικό" tube reverb, απλά είναι αλλιώς...

Σίγουρα έχουν διαφορετική χροιά, διαφορετικό decay ούτως ή άλλως είναι διαφορετικά μιας και το (κυρίως θέμα) 6G15 reverb unit συμπεριφέρεται διαφορετικά από τα κλασσικά built in reverb των Fender combo amps. Ασφαλώς πρόκειται για δυο παραλλαγές στο ίδιο θέμα.

 

Γενικώς θεωρώ το πεταλάκι ως ένα πολύ καλό reverb με πάρα πολλούς χρήσιμους ήχους, πολύ καλοφτιαγμένο και με αδιαμφισβήτητο Fender DNA…

 

 

Παραθέτω και μερικά κλιπάκια παιγμένα με Strat στον twin (χωρίς) reverb. Συνήθως το pattern που ακολουθώ είναι πρώτα dry signal και μετά με το FRV-1 ενεργοποιημένο.

 

Εδώ τα controls είναι "ψιλο-τσίτα" για να τονιστεί η διαφορά με το ξερό σήμα:

 

http://www.box.net/shared/9v1gkq1sjf

 

http://www.box.net/shared/3t8i8ryfav

 

 

Εδώ ανοιγοκλείνω το εφφέ καθώς παίζω:

 

http://www.box.net/shared/y6u3au2v9q

 

 

Με λίγο πιο ήπιες ρυθμίσεις:

 

http://www.box.net/shared/11eve2ycfa

 

 

Εδώ σε λογικές δόσεις:

 

http://www.box.net/shared/mtebctmui2

 

 

Και τέλος σ'αυτό το κλιπάκι βάζω και το tremolo του twin όπου το πετάλι συνεργάζεται άψογα.

Η αρχαία τεχνολογία με τις λυχνίες σε απόλυτη αρμονία με state of the art ψηφιακά!

 

http://www.box.net/shared/50r13l5dxn

 

 

To πνεύμα του Leo κάνει και πάλι αισθητή την παρουσία του…   :)

 

 

Οφείλω να αναφέρω ότι το πετάλι το πήρα από το Στόλλα και με εξυπηρέτησαν αψογότατα.

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπτωματικα κοιταζα reviews του συγκεκριμενου πεταλιου πολυ προσφατα.

 

Ενδιαφερουσα περιπτωση και πολυ χρησιμο. Ειναι ολιγον τι εκνευριστικο να σου αρεσει το ηχοχρωμα ενος ενισχυτη και να μη μπορεις να το συνοδεψεις με βαθος οταν το θελησεις.

 

Φαινεται πολυ καλη περιπτωση και το review απαντησε σε μερικες αποριες μου.

 

Thanks alderbody :)

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ολιγον τι εκνευριστικο να σου αρεσει το ηχοχρωμα ενος ενισχυτη και να μη μπορεις να το συνοδεψεις με βαθος οταν το θελησεις.

 

ακριβώς αυτό!  ;)

 

 

Αξίζει επίσης να σημειωθεί οτι ποτέ άλλοτε δεν είχα πάρει πεταλάκι Boss...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας εστειλες αδιαβαστους...!!! Ουτε ενα?

 

ποτέ.

 

άλλωστε έχω και μια κακή συνήθεια να φτιάχνω τα δικά μου πετάλια, οπότε φαντάσου...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει επίσης να σημειωθεί οτι ποτέ άλλοτε δεν είχα πάρει πεταλάκι Boss...

 

Αν και αυτο ειναι οντως αξιοπεριεργο,

 

άλλωστε έχω και μια κακή συνήθεια να φτιάχνω τα δικά μου πετάλια, οπότε φαντάσου...

 

Κακη? ::) :P ;D

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέροχη παρουσίαση Alder με πολύ "ζουμερές" και "catchy" ορολογίες :)

Επίσης, πολύ ωραία τα κλιπάκια σου! Αντιπροσωπευτικότατα :)

 

Αν ήμουνα λάτρης του Spring Reverb θα το αγόραζα επιτόπου, αλλά...

ίσως είμαι ο ΜΟΝΟΣ κιθαρίστας στον κόσμο, που έχει Fender Deluxe Reverb και έχει μονίμως το Reverb OFF, προτιμώντας αυτά της Tonelab ;D ;D ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έπρεπε να βρω κάτι για τον «ξερό» Vox AC4tv που απέκτησα πρόσφατα...

 

Review για το VOX-άκι δεν έχει θείοοοοοο; ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου