Προς το περιεχόμενο

Roland 60w η Line6 75w??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας...θα ηθελα να ξερω την αποψη σας γιατι ειμαι αναμεσα σε δυο ενυσχητες..σε roland cube 30w και line6 iv75w..ποια ειναι η γνωμη σας???Ευχαριστω

\../(-_-)\../

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλια ειχα τον spider 2 και ημουν απολυτα ικανοποιημενος(για τοτε).

παιζει με συμπαθητικο ηχο πολλα πραγματα αλλα κυριως metal.

τωρα για το roland cube εχω δει το μικρο,που ειναι αρκετα συμπαθητικο....

μαλλον θα επερνα τον line 6...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως θα μπορουσε καποιος που ειναι ειδικος να μου απαντησει??η αμα εχει καποια εμπειρια στους ενυσχητες..!!!

 

Κοιτα.. Η ιδανικη λυση θα ηταν να εβγαινες οξω με το κιθαρονι στην πλατη κ να τους δοκιμαζες κ τους 2 για να εβλεπες ποιος σ καθεται καλυτερα στα ακουσματα. Καποια στιγμη που ειχα παιξει με εναν Line 6 spider III 30W μ ειχε φανει πολυ τζιτζικι... Κ επισης δν δεχοταν τα πεταλια καλα... Απ οτι εχω ακουσει ο roland παιζει κ να ειναι πολυ καλος για τα λεφτα του αλλα καλυτερα να κανεις αυτο π ειπα στην αρχη. Δοκιμασε τους κ τους 2 κ να δεις μονος σου.. :)

Κανιμόθριουμ Σαϊμπερτζόνιουμ (ΑΦΤΟ ΙΝΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Οντως Αυτο Ειναι Αληθεια..!!!Αλλα επειδη τον θελω και για στουντιο μαλλον σκεφτομαι προς λινε 6

 

δοκιμασε τους κ κανε τη συγκριση. Αν εχεις σκοπο να χρησιμοποιησεις πεταλια/πεταλιερα ο line 6 ειναι λιγο δυσκολος για να τον φερεις στα μετρα σου με τα πεταλακια η την πεταλιερα... αυτη ειναι η προταση μ.. :)

Κανιμόθριουμ Σαϊμπερτζόνιουμ (ΑΦΤΟ ΙΝΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κατοχος του roland cube 60w ,ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.....σε σχεση με τον line 6 Μου φανηκε πολυ ανωτερος τουλαχιστον....

 

φανταζομαι θες να τον παρεις μετεχειρο τον cube??? γιατι απο οσο ξερω ο 60ρης σταματησε να βγαινει και τωρα βγαινει ο 80ρης που ειναι ανωτερος...

Χανιά....

Charvel Model 4 '88 - Prs tremonti Se

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας τον Cube 30 εδώ και 5 χρόνια και έχοντας δουλέψει αρκετές φορές και με τον Cube 60 και με τους Spider θα σου έλεγα δαγκωτό τον Roland! ;D

 

Σε γενικές γραμμές είναι πολύ πιο ισορροπημένος και ακομπλεξάριστος ενισχυτής απ τον spider που έχει πολλά υπερβολικά χαρακτηριστικά (κανάλι insane, sweep delay κτλ.)  που πιστεύω ότι τα έβαλαν μόνο για να τραβήξουν πωρωμένα παιδάκια! ;D

 

επίσης ισχύει ότι δεν έχει κάποιο καλό καθαρό για να μπορείς να το ταιριάξεις με πετάλια! με αποτέλεσμα όποιο πετάλι παραμόρφωσης προσπάθησα να του βάλω ακουγόταν ψόφιο και σχεδόν αστείο! :-\

Σε αντίθεση με τον Cube που έχει 2 πολύ καλά και διαφορετικά καθαρά(το Clean που είναι modeling του Roland JC-120, και το Black Panel που με τέρμα gain είναι overdrive και είναι modeling του Fender Deluxe Reverb) τα οποία δουλεύουν πολύ καλά με πετάλια! πραγματικά τεράστια διαφορά από τον spider!

Επίσης έχει πιο προσεγμένες παραμορφώσεις απ τον spider, και εφέ πολύ πιο χρήσιμα και φυσικά.. 8)

 

Απ την άλλη ένα πολύ βολικό στοιχείο του spider είναι ότι μπορείς να σώσεις τις ρυθμίσεις που σου αρέσουν κάτι που στον roland δεν γίνεται..

 

όπως και να χει θα καταλήξω κι εγώ σ αυτό που σου είπαν κ οι άλλοι.. έχοντας υπ όψιν σου όλα όσα άκουσες απ εμάς πήγαινε να τους ακούσεις κιόλας και να είσαι σίγουρος ότι αν διαλέξεις με τ αυτιά σου, δεν θα απογοητευτείς! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου