Προς το περιεχόμενο

Απορια για fade out με quitar loop pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μαλλον δεν θα καταλαβες την απορια μου.σιγουρα το εχω σκεφτει αυτο αλλα κανοντας ενα

fade out την loop με volume pedal κανεις και το σημα τις κιθαρας αφου οπως εχω πει την χρειαζομαι  σε up volume  για να συνεχιζω να δημιουργω   φτιαχνοντας ταυτοχρονα την συνεχεια του  κομματιου .

η λυση φυσικα αν δεν εχεις looper που κανει απο μονο του( ρυθμιζομενο σε οσο χρονο θελεις)fade out την loop δινοντας την ευκαιρια να παιζεις κατι αλλο  ταυτοχρονα  ,ειναι σιγουρα το volume pedal αλλα πως?

 

ευχαριστω παντως

 

Κατάλαβα πολύ καλά.

 

Η μοναδική λύση για να ελέγχεις εσύ το fade out (ή οποιαδήποτε μεταβολή της έντασης) σε ένα loop είναι με volume pedal. Αν έπαιζες με λούπες σε υπολογιστή (π.χ. με το Ableton Live) θα σου έλεγα ότι παίζει και η λύση του automation.

 

Το πρόβλημα είναι πως θα μπει στην αλυσίδα το VP. Έχει ξαναγίνει από πολλούς άλλους βέβαια και σου συνιστώ να κοιτάξεις στο εξαίρετο site http://www.loopers-delight.com που είναι η online... Βίβλος για τους απανταχού λουπάκηδες.

 

Ο Steve Morse παλιότερα στις solo εμφανίσεις του έπαιζε με 6 (!!!) Volume pedals, στα οποία "ανέθετε" διάφορα loops, έχοντας τη δυνατότητα να τα μιξάρει ανά πάσα στιγμή όπως ήθελε.

 

Στην δική σου περίπτωση, μια λύση θα ήταν (όπως σου προτάθηκε) να στέλνεις το ένα κανάλι από stereo σήμα μέσω VP και να γράφεις από πάνω (ίσως χρησιμοποιώντας ένα δεύτερο VP).

 

Ωστόσο θα σου προτείνω και κάτι άλλο σαν λύση, που θεωρώ ότι γενικά είναι πολύ χρήσιμο σε live looping καταστάσεις: τη χρήση ενός μικρού μείκτη.

 

Θα σου δώσει τη δυνατότητα να βάλεις το looper σου σε ένα aux και να ελέγχεις τις εντάσεις με VP ή και μέσω των χειριστηρίων του μείκτη. Γενικά οι δυνατότητες δρομολόγησης του σήματος θα αυξηθούν κατακόρυφα, π.χ. τοποθέτηση εφφέ, κλπ.

 

Πάντως για live looping, με απόλυτη δυνατότητα ελέγχου (όχι κάτι προ-προγραμματισμένο δηλαδή) θέλεις οπωσδήποτε ένα ή περισσότερα VP.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Genius Loci δεν εχεις αδικο volume pedal ειναι η λυση δυο και πανω θα ελεγα αλλα οπως και εσυ ειπες το προβλημα ειναι που θα μπουν στην αλυσιδα ,καλη η ιδεα σου για το mixer θα το τσεκαρω κατα ποσο ειναι λειτουργικο  σε ενα live looping  .το site  http://www.loopers-delight.com  ειναι εκπληκτικο 

 

οσο αφορα αυτο με το volume  stereo pedal η pedals ζητησα και πιο πριν αν μπορει καποιος να μου εξηγησει βημα βημα την συνδεσμολογια  απο κιθαρα εως ενισχυτη .

ευχαριστω για ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θυμόμουν λάθος για το πετάλι, είχα την εντύπωση ότι το XL δεχόταν expr. pedal.

Μια άλλη λύση είναι να "σπάσεις" το σήμα πριν το looper. Έτσι, με ένα volume pedal μετά το looper θα έκανες fade out, ενώ το dry της κιθάρας σου θα πήγαινε και κατευθείαν στον ενισχυτή στην επιθυμητή ένταση.

Αν κατάλαβα καλά μπορείς να το πετύχεις με την μέθοδο που προτείνει ο TGL, ή επίσης με ένα splitter!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλαμε φυσικα για ενα ενισχυτη ,και ολα αυτα  το σημα απο volume pedal που εχω συνδεσει μετα το looper pedal +σημα τις κιθαρας που εχω σπασει οπως λες να πηγαινουν σε μια εισοδο στον ενισχυτη η σε διαφορετικες εισοδους στον ενισχυτη?

 

το splitter λες να το βαλω στην εισοδο line in του ενισχυτη ?

μαλλον πλησιαζω  προς την λυση  ;)

εχεις καποιο προιον Guitar Signal Splitter υποψην που μπορει να διαχειριζεται  ξεχωριστα  αυτα τα καναλια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα πρέπει να βοηθήσει και κάποιος πιο έμπειρος, τουλάχιστον όσον αφορά το splitter που χρειάζεσαι.

 

η δική μου ιδέα:

 

input --> splitter --> looper --> volume pedal (1)--> mixer

                      -------------> volume pedal  (2)-->  mixer ---> amp

 

άρα στέλνεις και το dry αλλά και το looper σημα ξεχωριστα μέσω του splitter (παρεμβάλλοντας στο κάθε σήμα - dry και looped ένα volume pedal) σε έναν μείκτη (θα χρειαστείς μόνο έναν μείκτη!) και την έξοδό του στον ενισχυτή.

Το volume pedal (2) είναι προαιρετικό φυσικά.

 

Ελπιζω να βοήθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα πρέπει να βοηθήσει και κάποιος πιο έμπειρος, τουλάχιστον όσον αφορά το splitter που χρειάζεσαι.

 

η δική μου ιδέα:

 

input --> splitter --> looper --> volume pedal (1)--> mixer

                      -------------> volume pedal  (2)-->  mixer ---> amp

 

άρα στέλνεις και το dry αλλά και το looper σημα ξεχωριστα μέσω του splitter (παρεμβάλλοντας στο κάθε σήμα - dry και looped ένα volume pedal) σε έναν μείκτη (θα χρειαστείς μόνο έναν μείκτη!) και την έξοδό του στον ενισχυτή.

Το volume pedal (2) είναι προαιρετικό φυσικά.

 

Ελπιζω να βοήθησα!

 

 

σιγουρα μοιαζει να ειναι  μια λυση ,απλα δεν εχω καποιο mixer αυτην την στιγμη .

παντως το σχεδιαγραμμα- αλυσιδα φαινεται  πολυ λογικη .

 

ευχαριστω για τον χρονο σου με βοηθησες παρα πολυ .θα το δοκιμασω και θα σου πω.

 

## εαν και εφοσον το splitter μπορει και απομονονει τα δυο διαφορετικα καναλια και μπορω να τα διαχειριστω ξεχωριστα μια αλλη καλη λυση για να αποφυγουμε το mixer ειναι με βαση την δικια σου ιδεα

 

input --> stereo volume pedal--> looper --> volume pedal (1)--> splitter

                         -------------> volume pedal  (2)          --> splitter ---> amp

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το looper μπορεί να μπει σε ένα aux της κονσόλας μαζί με το volume pedal που θα το ελέγχει.

 

Το splitter από κει και πέρα παίζει το ρόλο επιλογής καναλιών στην κονσόλα.

 

Ομολογώ ότι φαίνεται εξεζητημένο αν έχεις μόνο μια πηγή (κιθάρα) αλλά δίνει πολλές δυνατότητες αν προσθέσεις και άλλες πηγές ή θέλεις να βάλεις pre/post effects στις λούπες.

 

Αυτό που θέλεις να κάνεις παρεμπιπτόντως, γίνεται με το looper της Μ13, αν βάλεις ένα volume pedal effect ΜΕΤΑ τη λούπα και το ελέγχεις με expression pedal.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το looper μπορεί να μπει σε ένα aux της κονσόλας μαζί με το volume pedal που θα το ελέγχει.

 

Το splitter από κει και πέρα παίζει το ρόλο επιλογής καναλιών στην κονσόλα.

 

Ομολογώ ότι φαίνεται εξεζητημένο αν έχεις μόνο μια πηγή (κιθάρα) αλλά δίνει πολλές δυνατότητες αν προσθέσεις και άλλες πηγές ή θέλεις να βάλεις pre/post effects στις λούπες.

 

Άρα επιτυγχάνεται με μια "φτηνή" κονσολίτσα, όντως το splitter είναι πλεονασμός. Εαν πρόκειται για πειραματισμούς και τα 50 ευρώ σου είναι εύκολα, μπορείς να δοκιμάσεις και με την φτηνή σειρά της μπεχρινγκερ! αραια και που σκάνε στις αγγελίες, αλλα μπορείς να πάρεις και καινούργια σε αυτά τα χρήματα.

 

Φιλικά,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα επιτυγχάνεται με μια "φτηνή" κονσολίτσα, όντως το splitter είναι πλεονασμός. Εαν πρόκειται για πειραματισμούς και τα 50 ευρώ σου είναι εύκολα, μπορείς να δοκιμάσεις και με την φτηνή σειρά της μπεχρινγκερ! αραια και που σκάνε στις αγγελίες, αλλα μπορείς να πάρεις και καινούργια σε αυτά τα χρήματα.

 

Φιλικά,

 

χρησιμες πληρ. ευχαριστω  ndnikola και The Genius Locin.

καλη η line6 m13 τα  υπολοιπα  effect  που εχει δεν τα χρειαζομαι και με τα ιδια λεφτα παιρνεις και την boomerang lll που το κανει με ενα κουμπι αυτο που θελω ,  αλλα παρα ολα αυτα με τον ηδη υπαρχοντα εξοπλισμο μου και τις χρησιμες πληροφοριες σας μαλλον   οδευω προς την λυση  ,θα τα δοκιμασω και θα σας πω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμες πληρ. ευχαριστω  ndnikola και The Genius Locin.

καλη η line6 m13 τα  υπολοιπα  effect  που εχει δεν τα χρειαζομαι και με τα ιδια λεφτα παιρνεις και την boomerang lll που το κανει με ενα κουμπι αυτο που θελω ,  αλλα παρα ολα αυτα με τον ηδη υπαρχοντα εξοπλισμο μου και τις χρησιμες πληροφοριες σας μαλλον  οδευω προς την λυση  ,θα τα δοκιμασω και θα σας πω

 

κανένα πρόβλημα, περιμένουμε νέα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου