Προς το περιεχόμενο

ενα σετ ηχειων 2.1


soundangels

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα καλλιτεχνες!θελω να φτιαξω ενα σετ ηχειων 2.1.μετα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα σε αυτα τα monitors http://www.thomann.de/gr/krk_vxt6.htm και σε αυτο το γουφερ http://www.thomann.de/gr/krk_10s.htm.η αναλογια τον βατ ειναι καλη??μηπως πρεπει να παρω τα μεγαλυτερα monitors της σειρας?εχετε να μου κανετε καποια καλυτερη προταση μεχρι 1500 euro?η βοηθεια η γνωμη και η συμβουλη σας ειναι πολυτιμη κυριολεκτικα μια και τα λεφτα για εμενα ειναι παρα πολλα...ευχαριστω προκαταβολικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι ?  ;D

 

γιατί 2.1 ? το υπογούφερ το χρειάζεσαι οπωσδήποτε ? ποια θα είναι η χρήση τους ?

 

δεν είναι και λίγα τα χρήματα ... γι'αυτό ρωτάω  :)

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

70% original score και το υπολοιπο 30% remix...μεχρι τωρα <<δουλευα>> με τα logitech z-5500 και στα remix με βοηθουσε πολυ το γουφερ.σκεφτηκα να παρω τα μεγαλυτερα μονιτορς με 8in γουφερ και να μην παρω ξεχωριστο,αλλα δεν νομιζω να ειναι το ιδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια αλλη γνωμη βρε παιδια?

 

 

Ιδού:

 

 

 

Εγώ θα τα χτύπαγα αβλεπί. Αλλά εσύ ρίξε πρώτα μια ματιά από κοντά, γιατί τα πρίμα των Adam είναι κάπως... πρωτότυπα  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με την  αναλογια τον βατ ξερει κανεις να μου το εξηγησει?μην κανω καμια πατατα και μετα τρεχω και δεν φτανω!α και το χειροτερο ειναι οτι θα τρεχω χωρις λεφτα!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε  ειναι καλλιτερα να παρεις  σετ  2.1  της  ιδιας μαρκας και να μην ανακατεψης πραγματα  γιατι το αποτελεσμα  θα ειναι αγνωστο και κατα πασα πιθανοτητα απογοητευτικο.

Εαν εχεις την δυνατοτητα να πας σε ενα καταστημα και να τους πεις  βαλε μου να ακουσω

αυτο μαζι με αυτο κλπ.  τοτε αφου ακουσεις  μπορεις να αποφασισεις, τετοια καταστηματα υπηρχαν το 1990 αλλα τωρα δεν γνωριζω.  Απο αποσταση δεν συστηνεται να κανεις πειραματα.

 

Καλα σκεφτηκες  να παρεις  υπογουφερ  γιατι αυτοι που  πουλανε ηχεια  80Hz-18KHz και τα λενε  "μονιτορ" εχουν αγρια μεσανυχτα.

ΤΑ ΜΟΝΙΤΟΡ  ΠΑΙΖΟΥΝ  ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ  ΑΠΟ 20ΗΖ-20ΚΗΖ

 

εαν  ακους ray brown με ηχεια  βιβλιοθηκης 150Hz-15KHz  τι θα καταλαβεις αφου το κοντραμπασο  του παιζει συνηθως  απο 30Hz-200Hz .

 

Εαν θελεις  μονιτορ    αξιοπρεπη  θα πας  JMLAB:

http://www.focalprofessional.com/en/product.php

αλλα φυσικα τα λεφτα  ειναι μερικες χιλιαδες.

 

εναλλακτικη λυση  ειναι τα ηχεια της Klipsch:

http://www.klipsch.com/na-en/products/

 

Egv εχω  κατι φτηνιαρικα νομιζω περιπου 150ευρω

τα  Klipsch  promedia A2.1  δηλ  2 μικρα δορυφορους

και ενα ενεργο υπογουφερ  και παιζουν  25Hz-20KHz

και  παιζουν καταπληκτικα που δεν περιμενα να ακουσω.

 

Εχω συνηθησει να ακουω τα JMLAB Olympe δαπεδου που

κοστιζαν περιπου 2000ευρω  και δεν εντυπωσιαζομαι ευκολα

αλλα αυτα  Klipsch  promedia A2.1  αξοιζουν με το παραπανω τα λεφτα τους.

 

Επισης  μπορεις  να ακουσεις και Bose 2.1  που παιζουν πολυ καλα αλλα

ειναι πιο ακριβα.

 

oπωσδηποτε ομως

NA MHN  ΠΑΡΕΙΣ  ΠΟΤΕ  ΗΧΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΟΥ

 

οσοι εχουν παρει ηχεια με τα αυτια των αλλων  το εχουν μετανιωσει..

πριν αγορασεις παρε ενα CD μαζι σου με την μουσικη που σε ενδιαφερι και

πηγαινε  να ακουσεις  αυτα που χρησιμοποιουν οι φιλοι σου, οι γνωστοι σου

ή αυτα που σου συστηνουν  τα μαγαζια και μετα αποφασιζεις.

 

καλα ακουσματα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας!αποφασισα τελικα να παρω τα krk...μπορειτε να μου πειτε ποιος συνδιασμος ειναι ο ιδανικος για 2.1???φοβαμαι μην παρω τα 8αρια και μετα δεν μου ακουγεται το γουφερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας!αποφασισα τελικα να παρω τα krk...μπορειτε να μου πειτε ποιος συνδιασμος ειναι ο ιδανικος για 2.1???φοβαμαι μην παρω τα 8αρια και μετα δεν μου ακουγεται το γουφερ...

 

Οποιοδήποτε sub θα σου κάνει δουλειά, αρκεί να έχει ρυθμιστικό για την συχνότητα αποκοπής και -καλό θα είναι- και ρυθμιστικό φάσης. Αν σε ενδιαφέρουν *οπωσδήποτε* πολύ χαμηλές συχνότητες, κοίταξε για 10 ίντσες ή και πιο πάνω.

Υπάρχει πάντως ένα θέμα που πρέπει να προσέξεις. Τα sub έχουν ένα φίλτρο αποκοπής για να κρατάνε μόνο τις πολύ χαμηλές συχνότητες, το οποίο ιδανικά θα πρέπει να συμπίπτει με τη συχνότητα που αρχίζουν να αποκρίνονται τα κύρια μόνιτορ.

Τα περισσότερα sub βέβαια έχουν επιλογή για να ρυθμίσεις αυτή τη συχνότητα ώστε να τα ταιριάξεις με τα άλλα 2, αλλά και πάλι υπάρχει το θέμα του "ταιριάσματος" της φάσης του ήχου μεταξύ τους. Ακόμα και αν πάρεις κάποιο sub της ίδιας εταιρείας με τα μόνιτορ (πχ. το KRK-10S αφού σε ενδιαφέρουν τα KRK) το πρόβλημα μπορεί να υπάρχει καθώς εξαρτάται και από το πού θα το τοποθετήσεις στο χώρο. Μερικά sub έχουν ρυθμιστικό για τη φάση, αλλιώς μπορείς να πειραματιστείς μετακινώντας το.

 

Συμβουλή μου είναι, εφ'όσον σκέφτεσαι να δώσεις τόσα χρήματα, να πάρεις και ένα μικρόφωνο μετρήσεων (έχω ένα πολύ φθηνό της behringer, το ecm8000, και είμαι πολύ ικανοποιημένος) ώστε να καλιμπράρεις τις εντάσεις μεταξύ των ηχείων και να δεις αν υπάρχει πρόβλημα ακυρώσης φάσης γύρω απ'τη συχνότητα αποκοπής.

 

Και φυσικά, μην πέφτεις στη "λούμπα" να το δυναμώνεις ώστε να ακούγεται και να ξεχωρίζει με το ζόρι. Είναι καθαρά θέμα του μουσικού περιεχομένου, σωστού καλιμπραρίσματος, και σωστής απόκρισης του χώρου σου. . Καλό θα είναι να έχει και foot switch ώστε να το ανοιγοκλείνεις στα γρήγορα για να τσεκάρεις τι παίζει όταν μειξάρεις. Πάντως πάρε ένα μικροφωνάκι για να μην πηγαίνεις τελείως στα τυφλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου