Προς το περιεχόμενο

Pedalboards. Παρουσιάστε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aς βάλω και εγώ το δικό μου. Eνα Tech 21 Rotochoir λείπει και είμαι κομπλέ.

 

Πω πω κάτι ωραία soundbox

Ποιο απο τα τρία θα κράταγες οπωσδήποτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω κάτι ωραία soundbox

Ποιο απο τα τρία θα κράταγες οπωσδήποτε?

Έλα ντε ;D Τι να σου πω μου αρέσουν όλα .Άντε ας πω το Classic  Distortion επειδή το χρησιμοποιώ περισσότερο από τα άλλα . ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, το Timeline δεν διαθέτει τα Multihead και Fixed Head modes του El Capistan, όπως επίσης και την spring reverb δυνατότητά του.

 

Και κυρίως το sound on sound mode ε, αξίζει το χώρο που πιάνει έστω για το υπέροχο αυτό build-in looper. Στη προκείμενη σκέψου το προνόμιο του να λουπάρεις Timeline και El Capistan ταυτόχρονα.. κιθαροάμπιεντς, ομορφχιές, αχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το looper του Timeline αν θυμάμαι καλά το επιτρέπει και αυτό - δηλαδή να έχεις λουπάρει μια φράση με χρήση κάποιας delay mode και ή να το καταγράψεις αυτούσιο delayed (από το ίδιο το πετάλι) ως νέα λούπα, είτε να αλλάξεις τις παραμέτρους του delay on the fly, είτε το tempo της λούπας, reverse κλπ...

 

...και μετά από όλα αυτά να σολάρεις με delay από πάνω (πχ. με το dTape). Επίσης μια από τις κορυφαίες δυνατότητες του Timeline, αλλά και πάλι λόγω των χαοτικών δυνατοτήτων η απλότητα χάνεται, και αυξάνεται η πιθανότητα να ξεχάσεις όλους τους συνδυασμούς κλακέτας κάποια στιγμή, οπότε... Timeline + El C.

 

 

(Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ είμαι ΟΝΤΩΣ άρρωστος αυτή τη στιγμή - κυριολεκτώ  ;D  :( )

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

(Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ είμαι ΟΝΤΩΣ άρρωστος αυτή τη στιγμή - κυριολεκτώ  ;D  :( )

 

 

Περαστικά!!

Εγώ ψήνομαι για προσθήκη αύριο.  Αν προχωρήσει θα ποσταρω

Ο απλός κανόνας που είπες στην αρχή ισχύει.  

Μεμονωμένα κομμάτια για live.

Τα πολυπεταλια για ψάξιμο (χάσιμο)  :)

 

να και το δικό μου, επιτέλους κατάφερα να τα συμμαζέψω. έχει χώρο και για ένα EHX hog2...

 

 

Έργο τεχνης!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μα το looper υπάρχει (και με περισσότερες δυνατότητες) και στο Timeline.

 

..βρε ναι, είναι όμως το κλασικό ψηφιακό λούπερ (με, οκέυ, ικανοποιητικό functionality για delay/looper). Το sound on sound από την άλλη είναι μοναδικό feature στο el capistan, που απ'οτι βλέπω στα specs δεν συμπεριλαμβάνεται στο timeline, προφανώς άμα λουπάρεις στο dtape έχεις κάτι παρόμοιο, αλλά όχι το αυξανόμενο saturation που υφίσταται σε κάθε κύκλο όπως συμβαίνει στο el capistan (πού γίνεται πιο εύκολα αντιληπτό άμα crank-άρεις τα repeats). 

 

κατά τα άλλα με τρώει η περιέργεια τι προκύπτει άμα τοποθετηθεί το el cap (σε sound on sound mode) στο feedback loop του timeline.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου