Προς το περιεχόμενο

Home Studio (Για Κιθάρα και Φωνητικά)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πάλι για τις απαντήσεις σας. Λοιπον, όσον αφορά το δυναμικό μικρόφωνο για την κιθάρα τελικά κατέληξα στο Shure SM57. Σαν κάρτα ήχου επειδή είδα ότι έπεσαν αρκετές προτάσεις για M-Audio γενικότερα και επειδή δεν έχω firewire στο PC (για την ακρίβεια στο Laptop :P, γιατί εκεί κάνω ό,τι δουλειά κάνω με τη μουσική) και θα ήθελα να στήσω ένα "rack" με τον εξοπλισμό μου και με τον καιρό να προσθέτω πράγματα επάνω, θα καταλήξω στην M-AUDIO FAST TRACK ULTRA 8R.

 

Τώρα σαν ακουστικά μου πρότεινε ο "kostas-slash " τα Audio Technica ATHM-30. Τα οποία μου φαίνονται καλά και θα ενδιαφερόμουν να ακούσω και κάποια άλλη γνώμη :).

 

Επίσης όσον αφορά τα monitors, τώρα, τα M-AAUDIO BX5A DELUXE αξίζουν ή θα το μετανιώσω αν τα πάρω? (Και τα Tanoy Real Aktiv 5A 2 φαίνονται πολύ καλά, αλλά φοβάμαι μήπως είναι υπεραρκετά για τις ανάγκες μου :P).

 

Τώρα όσον αφορά το πυκνωτικό να υποθέσω πως προφανώς είναι για τη φωνή ε? :P . Ή μήπως ταιριάζει και αυτό στην κιθάρα? (το πυκνωτικό στο ένα ηχείο και το δυναμικό στο άλλο;).

 

Και το δωμάτιο όντως δεν είναι και πολύ μεγάλο (ούτε και πολύ μικρό βέβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φίλτατε rat ρίξε ένα διάβασμα εδώ ... θα σου λύσει πολλές απορίες : http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=66

 

καλό θα ήταν να βρείς κάπου να ακούσεις τα monitor που θα πάρεις αλλα δεν είναι πάντα εύκολο αυτό δυστυχώς  :-\

 

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιαίτερα ενδιαφέρον άρθρο ;). Ευχαριστώ. Τώρα, μήπως γνωρίζεις κάποιο κατάστημα που να έχει Audio Technica Monitors και διαθέσιμα για δοκιμή βέβαια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τώρα, όσον αφορά τα πυκνωτικά μικρόφωνα για φωνητικά ανάμεσα στο Audio Technica AT2020 (φαντάζομαι αυτό που πουλάει ο Thomann στο link να μην είναι η USB έκδοση ???) και το AKG C2000B/H85

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα έχεις μπερδέψει λιγο, audio technica μικρόφωνα και ακουστικά σου προτείναν καθώς η εταιρία δεν έχει monitor ηχεία στην γκάμα της.

Για ηχεία δες και αυτά με καλό ήχο και 6" μεγαφωνο που θα σε βγάλει καλύτερα από  τα 5αρια χωρις να σου δημιουργήσει προβληματα σε πιο μικρο χώρο.

 

http://www.thomann.de/gr/krk_rp6_rokit_g2_bundle.htm

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια δεν νομίζω πως μπέρδεψα κάτι :P. Νομίζω πως τα ακουστικά χρειάζονται ανεξάρτητα από τα monitors. Απλώς στη συνέχεια ρώτησα ανάμεσα στα δύο αυτά μικρόφωνα (Audio Technica και AKG) ποιο θεωρείται καταλληλότερο για ηχογράφηση φωνητικών. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική γνώμη AKG...Με την Αudio Technica δεν έχω ψαχτεί ιδιαίτερα αλλά από AKG επειδή έχω αγοράσει κιολας προϊόντα της μπορώ να πω ότι είναι από τις πιο αξιόπιστες εταιρίες...Επίσης για το θέμα του μικροφώνου,έμαθα σήμερα ότι στο studio στο οποίο πηγαίνω συχνα χρησιμοποιούν AKG μικρόφωνα για τα φωνητικά και μιας και έχω ακούσει και διάφορες ηχογραφήσεις που έχουν γίνει εκει μέσα μπορώ να πώ με σιγουριά ότι είναι πολύ καλά μικρόφωνα...Βέβαια δεν ξέρω ακριβώς ποιο μοντέλο έχουν αλλα μπορώ να το μάθω και να σου πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι όμως πως εκεί σίγουρα θα χρησιμοποιούν κάτι πολύ πι οακριβό, δηλαδή  το μικρόφωνό τους σίγουρα κοστίζει πάνω από 300€ :P ενώ εγώ να σου πω την αλήθεια δεν προθυμοποιούμαι να δώσω τόσα για μικρόφωνο. Παρ'όλα αυτά αν έχεις εύκαιρο κάποιο link (MySpace ή οτιδήποτε :P) με κάποια/κάποιες από τις εν λόγω ηχογραφήσει θα με ενδιέφερε να τις ακούσω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα το akg c2000 το έχω εγώ και το χρησιμοποιώ κατα κόρον για ηχογράφηση ακουστικών οργάνων και φωνής. έχω βάλει και ένα ποπ-στοππερ και ειναι πολύ καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου