Προς το περιεχόμενο

Subdivisions: focus on Neil Peart


The Genius Loci

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1 ήθελα να πεταχτώ κ εγώ ακριβώς γι αυτό. Δηλαδή ντάξει καλώς ή κακώς (καλώς για μένα) αν ακούς 4/4 αυτά θα σου βγουν πολύ πιο φυσικά από τα όποια 7/8 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα συμφωνήσω αν και νομίζω ότι δεν είναι μόνο ελληνικό το χαρακτηριστικό αυτό.

 

Υπαρχει παγκοσμιως ελειψη απο καλους ντραμερ που να ωθουν το οργανο τους στα ακρα αλλα ομορφα και να ξεφευγουν απο τον βαρετο κλασικο ρυθμο του-πα-του-πα αντε και κανα κρασ σε κοντρα  :P

 

ολες οι νεες μπαντες απεξω εχουν αυτο το κακο.

κανεις δεν δινει βαση στα ντραμς ενω ειναι απτα πιο σημαντικα στοιχεια

www.myspace.com/thepuzzle4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ντάξει καλώς ή κακώς (καλώς για μένα)

 

Το θεμα ειναι το πως πλασασρεις το καθε τι. μπορεις να παρεις εναν τρελο ρυθμο που να ναι γραμμενος σε 13/64 [που λεει ο λογος  :P] και να τον φτιαξεις ετσι ωστε να ειναι οικειος στο αυτι.

 

www.myspace.com/thepuzzle4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε άλλο παρά νομίζω ότι είστε κουλοί.  ;)

 

Το χρησιμοποίησα σαν παράδειγμα, γιατί όντως έχω δει αρκετούς ντράμμερ να μην μπορούν να κρατήσουν άνετα σύνθετα time signatures, τα οποία στο κάτω κάτω βρίσκονται στη μουσική μας παράδοση.

 

Και σου επεξηγω...

Γενικα ένας drummer πρεπει να δουλέψει τα 4/4 πρώτα ...

Υστερα τα time signatures, το να κρατησεις με ενα χέρι 7/8...δεν είναι δύσκολο...

και εσείς οι υπολοιποι μουσικοι το κρατάτε...αρκει να κατανοήσεις ότι ειναι 4/4 πλην ενός 8ου...

Τι γινεταί αμα παιζεις όμως παραλλήλα foot ostinatos???

τι γίνεται όμως αμα έχεις αλλα παράλληλα patterns να συμβαίνουν??

διαφορετικα stickings κτλ κτλ??

Γενικα είναι δύσκολο να groovareis π.χ σε 7/8, όπως groovareis σε 4/4...

Δηλαδή να είσαι το ίδιο ανετος....

Αυτό είναι και το ζητούμενο, για εμάς...

Μαλλον αυτό εννοουσαν οι φιλοι σου οι drummers...

Αλλα στην τελική είναι όλα αριθμοι....

Όσον αφορά το κομμάτι τώρα είναι άλλη υποθεση...

Μπορούμε να το αναλυσουμε αμα θέλεις όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλώς δεν πάει στο ότι είναι καλύτερος ένας ρυθμός από τον άλλο, αλίμονο, απλά στο ότι θεωρώ πως ο κόσμος πρέπει να ακούει ότι του αρέσει και να μη σκαλώνει εδώ κ εκεί επειδή πρέπει. Η μουσική είναι πρώτα προσωπική ευχαρίστηση και μετά αναζήτηση παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό ακριβώς έβαλα αυτό το βίντεο: είναι άντε γεια τεχνικά και πολλοί μένουν εκεί... όχι στο ότι έχουν πρόβλημα να μετρήσουν ένα εφτάρι ή ένα εννιάρι.

 

Όπως και να το κάνουμε, παγκοσμιοποίηση ή όχι, αυτό που ξεχωρίζει την βαλκανική και μεσογειακή μουσική είναι ΚΑΙ τα "περίεργα time signatures". Τι να μας πει ας πούμε ο Γερμανός από τη ζωή του?  ;D ;D Ένα 4/4 (εμβατήριο) και ένα 3/4 στο τσακίρ κέφι.  :P ;D ;D

 

Το συγκεκριμένο κομμάτι δείχνει πιστεύω πως μπορούν να γραφούν καλά και "κατανοητά" κομμάτια με τέτοια signatures, μακριά από επιτηδευμένες παπάντζες σύγχρονων προγκρεσιβάδων που τις καταλαβαίνουν μόνο οι ίδιοι (καμμιά φορά).  :P ;D ;D

 

Και όχι Εύη και Chris, προσωπικά χέστηκα αν ακούει τεσσάρια όλη την ημέρα ένας ντράμμερ, οφείλει να το πάει λίγο παραπέρα, με τον πιο απλό τρόπο (με μια ματιά στην μουσική του παράδοση, που την έχει γραμμένη). Και τότε θα εκλείψει πιο εύκολα αυτό που λέει ο φίλος sentientno6:

 

κανεις δεν δινει βαση στα ντραμς ενω ειναι απτα πιο σημαντικα στοιχεια

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 ήθελα να πεταχτώ κ εγώ ακριβώς γι αυτό. Δηλαδή ντάξει καλώς ή κακώς (καλώς για μένα) αν ακούς 4/4 αυτά θα σου βγουν πολύ πιο φυσικά από τα όποια 7/8 !

 

Καπού διάβασα κάναν μελέτες για αυτό....

Μια έρευνα μουσικοθεραπείας ελεγε ότι φυσιολογικά λειτουργούμε σε 4/4...

Αμα το βρω θα το ποσταρω...

Για αυτό αλλωστε και το rock backbeat(ταμπούρο στο 2 και 4) πούλησε περισσότερο απο οποιοδήποτε άλλο groove στην ιστορία...

Γιατί ήταν κατανοητό απο τον κόσμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ήταν κατανοητό απο τον κόσμο...

 

Και από τους Ινδούς ας πούμε?  ;)

 

Ή από το Δυτικό κόσμο?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερσι ;)

 

Και όχι Εύη και Chris, προσωπικά χέστηκα αν ακούει τεσσάρια όλη την ημέρα ένας ντράμμερ, οφείλει να το πάει λίγο παραπέρα, με τον πιο απλό τρόπο (με μια ματιά στην μουσική του παράδοση, που την έχει γραμμένη).

Εννοείται καλό είναι κ επιβάλλεται να το ψάχνεις αν ασχολείσαι σοβαρά.

 

Καπού διάβασα κάναν μελέτες για αυτό....

Μια έρευνα μουσικοθεραπείας ελεγε ότι φυσιολογικά λειτουργούμε σε 4/4...

Έχω την εντύπωση πως κάτι έχει να κάνει με τους παλμούς της καρδιάς, αν κ για shuffle την ακούω εγώ lol! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου