Προς το περιεχόμενο

E Drums για αρχαριο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα οσο ειναι δυνατον να γινει μια καθοδηγηση για το τι πρεπει να προσεξει κανεις σε ενα set e drums μιας και εγω και ο αδερφος μου δεν γνωριζουμε κατι ωστε να δωσουμε το αναλογο βαρος.

 

Το χρηματικο οριο ειναι 1300 ευρω και τα βασικα κριτηρια (αν υπαρχουν και αλλα πειτε!) ειναι ο καλος ηχος και η (οσο το δυνατον) καλη αισθηση των δυναμικων.

 

Παραθετω ενα σετ που εχουμε επιλεξει (απο οσα ειδαμε στο νετ)

http://www.thomann.de/gr/roland_td4kxmds4_vdrum_set_bundle.htm

 

 

Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει δυνατοτητα προσθεσης στο μελλον κομματιων (πχ πιατινια), οπως κανουμε με τις ακουστικες ντραμς.

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα περισσότερα (αν όχι όλα) ηλεκτρονικά drums συνδέονται στο Pc. Άρα ο καλός ο ήχος δεν είναι πρόβλημα από την στιγμή που μπορείς να τα συνδέσεις με ένα πρόγραμμα πχ Addictive Drums και θα έχεις έναν πολύ καλό ήχο.

 

Τα drums που έδειξες δεν είναι καλά. Είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ για αρχάριο και απορώ γιατί θες να δώσεις τόσα λεφτά για να μάθεις να παίζεις.

 

Από την άλλη αν τα χεις και γουστάρεις να τα δώσεις βρε αδερφέ είναι από τις top επιλογές bravo!  :)

 

Δες και αυτά:

 

http://www.thomann.de/gr/yamaha_dtxpress_iv_special_set.htm

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση!

 

Μια μικρη διευκρινηση το σετ προοριζεται για τον αδερφο μου ο οποιος δουλευει αποφασιζει και διαταζει! :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές τα Roland είναι καλύτερα από τα Yamaha (όταν μιλάμε για e-drums)

Τα pad με το λάστιχο είναι αρκετά κουραστικά σε σχέση με τα mesh pad που έχει η Roland

Στην ερώτηση σου για επέκταση, να σου πω ότι  στα Roland (td4-kx) υπάρχει  μόνο  μια είσοδος για επιπλέων  pad ή cymbal pad, αλλά μπορείς να συνδέσεις και περισσότερα,  αν κάνεις την υποχώρηση ότι ανά δυο θα έχουν τον ίδιο ήχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα.

 

Ένα από τα μειονεκτήματα της td4 είναι το hi hat, που είναι σαν... ξύλο,

Οπότε μάλλον θα χρειαστείς  άλλο hi hat (το παλιό το κάνεις  πιατίνι) και  βάση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα.

 

Ένα από τα μειονεκτήματα της td4 είναι το hi hat, που είναι σαν... ξύλο,

Οπότε μάλλον θα χρειαστείς  άλλο hi hat (το παλιό το κάνεις  πιατίνι) και  βάση.

 

 

Τι εννοεις ακριβως οτι ειναι σαν ξυλο? Και πιο προτεινεις αντι αυτου?

 

Οποτε απο οτι καταλαβα στην td4  μπορω να βαλω πχ ακομα ενα ραιτ η ενα τυμπανο. Να εχουν ανα δυο τον ιδιο ηχο σε τι χρησιμευει μου φαινεται ασκοπο..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέω σαν ξύλο εννοώ οτι όσο και αν το έχεις χαλαρωμένο, χάνει πολύ σε αίσθηση, (είναι σκληρό και δεν έχει την κίνηση που έχει ένα κανονικόo hi hat)

Αν σε παίρνει από χρήματα θα μπορούσες να πάρεις το VH-11.

 

Για το δεύτερο σκέλος της ερώτησης σου:

Ναι. Στην ουσία είναι άσκοπο, εκτός και αν θέλεις να έχεις δυο (ίδια σε ήχο) πιατινια,

Αριστερα και δεξια.

 

Μπορείς επίσης να ψάξεις για κάποια μεταχειρισμένη td-9kx που έχει δυο επιπλέων υποδοχές για pad. (Έτσι κι αλλιώς το επιπλέων φόρτωμα με κομμάτια δεν λέει τίποτα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτα παραειναι πολλα για σετ αρχαριου αλλα οκ,δεν μου πεφτει λογος.Προτιμησε γενικα roland ή αν θες περισσοτερα κομματια δες και αυτο http://www.thomann.de/gr/alesis_dm10_studio_e_drum_kit.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου