Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ηλεκτροακουστικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! είμαι νεο μέλος στην κοινότητα εδω και θα ήθελα κάποια γνώμη πάνω στο θέμα της αγοράς ηλεκτροακουστικής κιθάρας.

Βρίσκομαι σε ενα δίλλημα μεταξύ τριών διαφορετικών ειδών κιθάρας (Taylor 314ce-Larrivee lo3re-Guild D40) και αυτό γιατί ο γνώμονας για την αγορά της δεν είναι μόνο ο ήχος αλλά σε μεγάλο βαθμό και το πόσο λειτουργική και ευκολόπαικτη είναι, δηλαδή με ενδιαφέρει πολύ να μπορώ να παίζω αρκετές ώρες χωρίς να κουράζονται υπερβολικά πολύ τα χέρια ειδικά το αριστερό χέρι, σε όλους τους τρόπους παιξίματος(χωρίς όμως να παω σε τελείως διαφορετικού στύλ κιθάρες πχ. Ovation).

Θα εκτιμούσα αφάνταστα όλες τις απόψεις μιάς και έχω διαβάσει αρκετά παρεμφερή θέματα εδώ και αποκόμισα πολύ μεγάλο όγκο πληροφορίας και μάλιστα χρήσιμης...).η εμπειρία γενικά θεωρώ πως είναι καλό να μοιράζεται, βοηθάει πολύ...... ευχαριστώ εκ των προτέρων αλλά χωρίς να προκαταβάλω.Καλως σας βρήκα :) Περικλής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! είμαι νεο μέλος στην κοινότητα εδω και θα ήθελα κάποια γνώμη πάνω στο θέμα της αγοράς ηλεκτροακουστικής κιθάρας.

Βρίσκομαι σε ενα δίλλημα μεταξύ τριών διαφορετικών ειδών κιθάρας (Taylor 314ce-Larrivee lo3re-Guild D40) και αυτό γιατί ο γνώμονας για την αγορά της δεν είναι μόνο ο ήχος αλλά σε μεγάλο βαθμό και το πόσο λειτουργική και ευκολόπαικτη είναι, δηλαδή με ενδιαφέρει πολύ να μπορώ να παίζω αρκετές ώρες χωρίς να κουράζονται υπερβολικά πολύ τα χέρια ειδικά το αριστερό χέρι, σε όλους τους τρόπους παιξίματος(χωρίς όμως να παω σε τελείως διαφορετικού στύλ κιθάρες πχ. Ovation).

Θα εκτιμούσα αφάνταστα όλες τις απόψεις μιάς και έχω διαβάσει αρκετά παρεμφερή θέματα εδώ και αποκόμισα πολύ μεγάλο όγκο πληροφορίας και μάλιστα χρήσιμης...).η εμπειρία γενικά θεωρώ πως είναι καλό να μοιράζεται, βοηθάει πολύ...... ευχαριστώ εκ των προτέρων αλλά χωρίς να προκαταβάλω.Καλως σας βρήκα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν καλώς ήλθες στο ΝΟΙΖ.

 

Στο θέμα σου τώρα.

Και οι τρεις επιλογές σου είναι αξιόλογα όργανα.

Καταλαβαίνω επίσης πάρα πολύ το θέμα "ξεκούραστο παίξιμο", γι'αυτό όμως δεν μπορώ να σου πω πολλά (πιστεύω και οι υπόλοιποι) καθώς έχει να κάνει με το δικό σου χέρι, αν είναι μεγάλο, μικρό, χοντρά ή λεπτά δάχτυλα, δυνατότητα για μεγάλα ή όχι ανοίγματα κλπ.

Ένας βασικός κανόνας, λέει ότι με πιο χοντρό μπράτσο παίζεις και περισσότερες ώρες, άρα και πιο ξεκούραστα.

Ένα άλλο θέμα είναι το nut width, όπου μεγαλύτερα διαστήματα έχουν μικρότερες πιθανότητες λάθους στις αλλαγές ακκόρντων.

 

Από 'κει και πέρα θα πρέπει να πας μόνος σου σε μαγαζί να παίξεις με όλες όσες ανέφερες και να δεις ποια σου κάθεται καλύτερα στο χέρι.

 

Και κάτι άλλο. Θέλεις ακουστική ή ηλεκτροακουστική?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν καλώς ήλθες στο ΝΟΙΖ.

 

Στο θέμα σου τώρα.

Και οι τρεις επιλογές σου είναι αξιόλογα όργανα.

Καταλαβαίνω επίσης πάρα πολύ το θέμα "ξεκούραστο παίξιμο", γι'αυτό όμως δεν μπορώ να σου πω πολλά (πιστεύω και οι υπόλοιποι) καθώς έχει να κάνει με το δικό σου χέρι, αν είναι μεγάλο, μικρό, χοντρά ή λεπτά δάχτυλα, δυνατότητα για μεγάλα ή όχι ανοίγματα κλπ.

Ένας βασικός κανόνας, λέει ότι με πιο χοντρό μπράτσο παίζεις και περισσότερες ώρες, άρα και πιο ξεκούραστα.

Ένα άλλο θέμα είναι το nut width, όπου μεγαλύτερα διαστήματα έχουν μικρότερες πιθανότητες λάθους στις αλλαγές ακκόρντων.

 

Από 'κει και πέρα θα πρέπει να πας μόνος σου σε μαγαζί να παίξεις με όλες όσες ανέφερες και να δεις ποια σου κάθεται καλύτερα στο χέρι.

 

Και κάτι άλλο. Θέλεις ακουστική ή ηλεκτροακουστική?

Καλημέρα William και ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου!

Εχω ακούσει για τα παραπάνω που παραθέτεις χωρίς να γνωρίζω όμως....φαντάζομαι πως αυτού του είδους η γνώση κατακτάται σε ενα βάθος χρόνου και εφόσον έρθει κανείς σε επαφή με αρκετές κιθάρες. Η κιθάρα που έχω στην κατοχή μου είναι μια ej 200 epiphone με ηλεκτρικά και cut και την εχω περίπου 15 χρόνια. Η κιθάρα μου έχει φανεί ιδιαίτερα κουραστική στο χέρι και το μπράτσο στην πίσω πλευρά έχει περίεργο κόψιμο, κάτι σαν κορύφωση στη μέση , με αποτέλεσμα να μην εφαρμόζει ισσοροπημένα το χέρι επάνω του (δε ξέρω αν έγινα σαφής). Φυσικά και δεν εχει καμμιά σχέση με τα παραπάνω όργανα.....αλλά αυτός είναι και ο λόγος διλλήματος, φοβάμαι πως και να παίξω με αυτές τις κιθάρες αρκετή ώρα δε θα είμαι σίγουρος αν κάποια είναι πιο άνετη απο τις άλλες, τουλάχιστον στην αρχή. Τα χέρια μου ανήκουν στο μέσο όρο...δεν είναι χοντρά μάλλον προς το αδύνατο. μέτρια δάκτυλα. προτίμησα ηλεκτροακουστική για το ενδεχόμενο ζωντανής εμφάνισης, στο άμμεσο μέλλον όμως θα χρησιμοποιηθεί για ηχογράφηση με μικρόφωνο (απλά διάβασα σε κάποιο άλλο forum απο κάποιον πολύ έμπειρο μουσικό πως υπάρχει φόβος να μη κάτσει καλά ο μαγνήτης και να χαθεί η ισορροπία στις χορδές ,σε περίπτωση μετατροπής...) συγγνώμη αν μακρυγόρισα, αν εσύ η κάποιος έχει έρθει σε επαφή έστω και με μια απο αυτές τις κιθάρες θα με ενδιέφερε πολύ ή άποψη του ! Σε ευχαρτιστώ και πάλι  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα που έχω στην κατοχή μου είναι μια ej 200 epiphone με ηλεκτρικά και cut και την εχω περίπου 15 χρόνια. Η κιθάρα μου έχει φανεί ιδιαίτερα κουραστική στο χέρι και το μπράτσο στην πίσω πλευρά έχει περίεργο κόψιμο, κάτι σαν κορύφωση στη μέση , με αποτέλεσμα να μην εφαρμόζει ισσοροπημένα το χέρι επάνω του (δε ξέρω αν έγινα σαφής).

Σαφέστατος.

Και επίσης οι περισσότερες Epiphone έτσι είναι και μάλιστα με λίγο πιο στενό nut πχ. 41 και κάτι, 42 και κάτι.

Επίσης το ελαφρύ V που κάνει πίσω δεν είναι και ότι πιο βολικό

 

(απλά διάβασα σε κάποιο άλλο forum απο κάποιον πολύ έμπειρο μουσικό πως υπάρχει φόβος να μη κάτσει καλά ο μαγνήτης και να χαθεί η ισορροπία στις χορδές ,σε περίπτωση μετατροπής...)

Εννοείτε, αν η μετατροπή γίνει από άπειρο έως άσχετο άτομο είναι εύκολο να γίνει αυτό.

 

Πάντως για τις κιθάρες που ανέφερες, έχω παίξει μόνο με την D40 (χωρίς ηλεκτρικά) και είναι τρομερό όργανο όσον αφορά τον ήχο και αρκετά βολικό στο χέρι.

 

Κάτι άλλο που ήθελα να σου πω είναι ότι στο θέμα κούρασης στο παίξιμο έχει να κάνει και η τεχνική και ο τρόπος που κρατάς το μπράτσο.

Αν το κρατά με "κλασσικό" τρόπο (αντίχειρας στο κέντρο) σε κουράζει λιγότερο απ'το να "αγκαλιάζεις" όλο το μπράτσο.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφέστατος.

Και επίσης οι περισσότερες Epiphone έτσι είναι και μάλιστα με λίγο πιο στενό nut πχ. 41 και κάτι, 42 και κάτι.

Επίσης το ελαφρύ V που κάνει πίσω δεν είναι και ότι πιο βολικό

Εννοείτε, αν η μετατροπή γίνει από άπειρο έως άσχετο άτομο είναι εύκολο να γίνει αυτό.

 

Πάντως για τις κιθάρες που ανέφερες, έχω παίξει μόνο με την D40 (χωρίς ηλεκτρικά) και είναι τρομερό όργανο όσον αφορά τον ήχο και αρκετά βολικό στο χέρι.

 

Κάτι άλλο που ήθελα να σου πω είναι ότι στο θέμα κούρασης στο παίξιμο έχει να κάνει και η τεχνική και ο τρόπος που κρατάς το μπράτσο.

Αν το κρατά με "κλασσικό" τρόπο (αντίχειρας στο κέντρο) σε κουράζει λιγότερο απ'το να "αγκαλιάζεις" όλο το μπράτσο.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα φίλε μου!

Ναι έχω "σπάσει" το χέρι μου με αυτό το V.

Αν και εχω περάσει απο κλασσική κιθάρα για κάποια χρόνια, συμφωνώ απόλυτα με την άποψη σου, είναι και το στύλ μουσικής που παίζει βέβαια κανείς, που θέλει το χέρι πολλές φορές να προσαρμόζεται, σε πιο "ελεύθερες" λογικές παιξίματος.... Χαίρομαι πολύ που μου έδωσες μια γνώμη τουλάχιστον για την Guild, θα περάσω να την ακούσω .... να σαι καλά και σε ευχαριστώ πάρα πολύ! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου