Προς το περιεχόμενο

Ποια Φωτογραφικη μηχ.?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσεις που ειστε καλλιτεχνες θα ξερετε και καποιοι απο εσας απο φωτογραφια.Ειχα παραγγειλει την canon S5 IS αλλα εξαντληθηκε απο τα γνωστα μαγαζια και θα ηθελα την γνωμη σας αν  αξιζει να περιμενω αυτην η να παρω τωρα την canon Α650 IS που ειναι μικροτερη σε μεγεθος εχει 12 μεγαπιξελ αντι 8 ,(αν και αυτο δεν παιζει ρολο στην ποιοτητα ) και το ζοομ της Α650 ειναι 6χ αντι 12χ της ς5.Επισης η S5 παιρνει προσθετους φακους (αν σημαινει κατι αυτο)Την θελω για να βγαζω κυριως τοπια και δεν θελω να δωσω παραπανω απο 350 ευρω.

 

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

έλα ρε χαρούλη. Εγώ έχω φωτογραφική μηχανή 5 ετών και μέχρι σήμερα βγάζει μαμάτες φωτογραφίες τοπίων ειδικά όταν υπάρχει πολύ φως. Νομίζω ότι οι καινούργιες θα σε υπερκαλύψουν και εγώ στην θέση σου δεν θα έδινα παραπάνω απο 300 ευρώ. Μην σου πώ 200.

 

Μην ξεχνάς ότι υπάρχει πάντα και το Photoshop για να διωρθώνει και την πιο μικρή ατέλεια. Άρα δεν αξίζει να χαλάς λεφτά.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ.. Τζιμη μου αρεσε η απαντηση σου, μακαρι να ειναι ετσι γιατι δεν θελω να δωσω παρα πολλα $ ,αν και ειμαι λιγο απαιτητικος στην λεπτομερεια. 

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάς ότι υπάρχει πάντα και το Photoshop για να διωρθώνει και την πιο μικρή ατέλεια. Άρα δεν αξίζει να χαλάς λεφτά.

 

:o :o :o :o Δλδ τζάμπα όλοι πετάμε λεφτά...  ::)  Και ερασιτέχνες, και επαγγελματίες. Μάιστα!

 

Το Photoshop δεν είναι ο μάγος που διορθώνει τα πάντα με ένα τίναγμα από το ραβδάκι του, Kilon. Αν το πρωτογενές υλικό είναι μάπα ή τουλάχιστον ανεπαρκές, δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να μεταμορφωθεί σε έργο τέχνης.

 

Επίσης, όσον αφορά στις φωτό σε καλό και έντονο φως που αναφέρεις, όλες τα πάνε από λίγο έως πολύ καλά, επομένως δεν αποτελεί μέτρο σύγκρισης (εκτός ίσως από την πιστότητα των χρωμάτων και τα βινιεταρίσματα, που και πάλι λίγοι που δεν έχουν επαφή με το αντικείμενο προσέχουν). Τα ζόρια έρχονται σε συνθήκες χαμηλότερου φωτισμού, για πολλούς λόγους (f, άσχημα noise reduction, πλασματικά υψηλά ISO) πoυ δεν είναι της παρούσης.

 

Όσον αφορά στην πρόταση για τις μηχανές που αναφέρεις Χάρη, δεν τις έχω δουλέψει και έχω χάσει την επαφή μου με την αγορά εδώ και κάποια χρόνια, οπότε περιμένω πιο ειδικούς να σχολιάσουν (ειδικά τον Eye o oποίος είναι η αυθεντία στον τομέα - δεν κάνω πλάκα).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o :o :o Δλδ τζάμπα όλοι πετάμε λεφτά...  ::)  Και ερασιτέχνες, και επαγγελματίες. Μάιστα!

 

Το Photoshop δεν είναι ο μάγος που διορθώνει τα πάντα με ένα τίναγμα από το ραβδάκι του, Kilon. Αν το πρωτογενές υλικό είναι μάπα ή τουλάχιστον ανεπαρκές, δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να μεταμορφωθεί σε έργο τέχνης.

 

ήμουν και γω ετοιμος να το σχολιάσω αυτό, αλλά με πρόλαβε ο bloody

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα γραφικά είναι το άλλο μου χόμπυ και συμβαίνει να έχω ασχοληθεί όχι μόνο με Photoshop αλλά και με πληθώρα προγραμμάτων τρισδιάστατων γραφικών.

 

Αν το πρωτογενές υλικό είναι μάπα ή τουλάχιστον ανεπαρκές, δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να μεταμορφωθεί σε έργο τέχνης.

 

Και όμως συμβαίνει το ακριβές αντίθετο , το photoshop (όπως και πληθώρα άλλων προγραμμάτων) μπορει πάρει μάπα υλικό και να το μεταμορφώσει σε έργο τέχνης. Όχι βεβαια ότι αυτό είναι εύκολο αλλά όμως γίνεται . Πχ μπορεί να πάρει μια θολή φοτογραφία και να προσθέσει όλες τις λεπτομέρεις που λείπουν.

 

Στην περίπτωση των τοπίων αυτή η τεχνική ονομάζεται digital matte painting.

 

Θέλεις ένα τρίτο βουνό εκεί που δεν υπάρχει, μήπως έναν δράκο, μήπως περισσότερη χλωρίδα στο τοπίο σου, μήπως θέλεις να μετρατρέψεις ένα καλοκαιρίνό τοπίο σε χειμερινό? Όλα αυτά γίνονται με το Photoshop αλλά και πληθώρα προγραμμάτων.

 

http://www.seb4d.com/tutorials/Mattepainting_hivers/mattepainting_hivers_english.htm 

 

http://www.seb4d.com/tutorials/Mattepainting/mattepainting_english.htm

 

http://www.3dm3.com/tutorials/mattepainting/london-museum/index.php

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ειδικά τον Eye o oποίος είναι η αυθεντία στον τομέα - δεν κάνω πλάκα).

 

Ευχαριστώ για την πάσα :).

 

Το Photoshop δεν μπορεί να βοηθήσει μία κακή εικόνα - άσε που είναι από μόνο του αντικείμενο που χρήζει πολύχρονης μελέτης. Αλλά το πιο σημαντικό, είναι ότι αν στηρίζεται κανείς στη δυνατότητα για μετέπειτα επεξεργασία, τότε χάνει τη χαρά της φωτογράφισης. Είναι σα να λες ότι "θα κάνω έρωτα τώρα, αλλά θα φτάσω σε οργασμό όταν γυρίσω στο σπίτι"...

 

Οπότε, πρέπει κανείς να δώσει αρκετά χρήματα, ώστε να αγοράσει μία μηχανή που να εμπιστεύεται ότι θα του αποδώσει εικόνες όχι-κατώτερες των προσπαθειών του. Δυστυχώς αυτό στοιχίζει αρκετά χρήματα, αλλά για πιο συγκεκριμένες πληροφορίες θα έπρεπε να ξέρουμε τι ακριβώς θέλει να κάνει ο ενδιαφερόμενος.

 

Μία καλή πηγή on-line πληροφόρησης για χαρακτηριστικά και δυνατότητες ψηφιακών φωτογραφικών μηχανών είναι το : http://www.dpreview.com, και προτείνω να ρίξεις μία (καλή) ματιά.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρωσω ψαχνοντας βρηκα και αυτη ενδιαφερουσα κατω απο 300 ευρω, OLYMPUS SP-550UZ με τεραστιο ζοομ 18χ

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα γραφικά είναι το άλλο μου χόμπυ και συμβαίνει να έχω ασχοληθεί όχι μόνο με Photoshop αλλά και με πληθώρα προγραμμάτων τρισδιάστατων γραφικών.

 

Το Photoshop σαν πρόγραμμα επεξεργασίας "γραφικών" είναι άλλο πράγμα από "το Photoshop σαν μέσο διάσωσης μέτριων φωτογραφικών εικόνων". Νομίζω ότι η ένσταση των υπολοίπων έχει να κάνει με το ότι (άθελά σου ίσως) εισήγαγες αυτή την ιδέα της "μετέπειτα διάσωσης", κάτι που δεν είναι σωστό.

 

Επίσης, για κάποιους παλιότερους από εμάς, η φωτογραφία και τα "γραφικά" είναι δύο απολύτως άσχετα πράγματα. Καταλαβαίνω ότι για τους νεότερους αυτά τα όρια είναι πλέον κάπως θολά, αλλά για την εξυπηρέτηση της συζήτησης πιστεύω ότι οι παλιές αντιλήψεις είναι πιο χρήσιμες.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για το λινκ αλλα εκει βρισκονται μοντελα τερατα , στην φαση που ειμαι δεν σκεφτομαι για κατι επαγγελματικο DSLR αλλα κυριως αναμεσα στα μοντελα που ανεφερα το πολυ μεχρι την canon G9 αλλα θελω να αποφυγω να ξεπερασω τα 350 ευρω.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου