Προς το περιεχόμενο

επιλογη κιθαρας πολυ φθηνης...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

απ' τα 70€ για το εξοχικό, έχεις ήδη παει στα 120 +dimarzio.

 

 

??? :'( ??? :'( ??? :'( ??? :'( ??? :'(

 

τι να κανω ?  οτι και ναπαρω απο αυτες δεν θα χρειαστουν αλλαγες μαγνητων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε μια για το εξοχικό και μην αλλάξεις τίποτα.(για το εξοχικό ειπαμε)

 

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Guitars/Heavy-metal-guitars/Jack-Danny-V-300-BK-Black-Flying-V-Shape/art-GIT0007451-000

 

έχουν ανέβει πολύ στην εκτιμηση μου οι J&D

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε μια για το εξοχικό και μην αλλάξεις τίποτα.(για το εξοχικό ειπαμε)

 

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Guitars/Heavy-metal-guitars/Jack-Danny-V-300-BK-Black-Flying-V-Shape/art-GIT0007451-000

 

έχουν ανέβει πολύ στην εκτιμηση μου οι J&D

 

καθολου κακη ιδεα...

 

αυτην ειδα...και μου αρεσε

 

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Jack-Danny-ST-Vintage-IV-Ivory-Cream/art-GIT0017092-000

 

ειναι και με alder ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

??? :'( ??? :'( ??? :'( ??? :'( ??? :'(

 

τι να κανω ?  οτι και ναπαρω απο αυτες δεν θα χρειαστουν αλλαγες μαγνητων ?

 

Γιατί το λες αυτό? Εχω 2 LP style harley benton και μια Jack&Danny και δεν έχω αλλάξει μαγνήτες για να παίζω metal και solos.... και να φανταστείς έχω στην άκρη κανα δυο dimarzios. Αυτό γιατί είναι αρκετά hot oi μαγνήτες τους (εντάξει, δεν είναι EMG ή X2N dimarzio) και μέσα από καλούς ενισχυτές παίζουν μεταλ μια χαρά.

Πιστεύω πως μεγαλύτερο ρόλο παίζει ο ενισχυτής που θα έχεις για να παίζεις. Για παράδειγμα, δεν έχω κανένα πρόβλημα να παίξω μεταλ και με μονούς(!) μαγνήτες όταν παίζω με line6 spider III στο insane κανάλι. Πόσο μάλλον με αξιοπρεπείς διπλούς.

Εχεις στην άκρη κάποιους μαγνήτες για να βάλεις ή θέλεις να αγοράσεις?

 

Την Dean vendetta xm καλύτερα ψάξε την αν την έχει ο Νάκας στο στοκ της Παιανίας. Είναι σε καλή τιμή. Αν πάρεις τηλ και σου πουν ότι την έχει, μπορεί να σου τη στείλει στο κατάστημα Νάκα της περιοχής σου δωρεάν και να τη δοκιμάσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι μου βαλατε καπως μυαλο... οτι και να παρω απο αυτες που εχουμε πει , δεν προκειται να αγορασω μαγνητες... θα τσεκαρω αυτους που εχει πανω και αν κατι δεν μου αρεσει θα βαλω 2 duncan designed που εχω στην ακρη... τους ειχε μια rr3 επανω και θυμαμαι οτι ηταν μια χαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα δεν ειναι τυχαιο !!!!!!

 

σημερα πρωι πρωι ξεκινησα και εκανα μια βολτα στα μαγαζια με σκοπο να το ψαξω το θεμα και προσωπικα λιγο παραπανω...

 

η πρωτη σταση μου ηταν στον νακα με σκοπο να δοκιμασω την dean vendeta xm .

 

ετσι εγινε... το μονο προβλημα ειναι οτι δεν ειχε την vendeta αλλα την evo που ειναι τυποθ les paul αλλα ιδια σε παραγωγη με τους ιδιους μαγνητες , το ιδιο φινιρισμα ιδιο λαιμο κτλ... η μονη καιρια διαφορα ηταν οτι η evo ειχε tunomatic ενω η vendeta εχει string through. οκ η συγκεκριμενη διαφορα ειναι η τελευταια που με ενδιαφερει...

 

οταν την ακουσα την συγκεκριμενη κιθαρα λοιπον διαπιστωσα οτι

 

θετικα

 

- ωραιος γκαζωμενος ηχος , σε σημειο να εχω αποβαλει πελον μεσα μου την ιδεα να αλλαξω μαγνητες... κρινοντας το σκοπο που την θελω , ο ηχος ηταν ικανοποιητικος

- μετριος ισως και λιγο κατω του μετριου ο καθαρος ηχος... θα το λεγαμε αξιοπρεπη αλλα ειναι αναμεσα στο μετεχμιο του αξιοπρεπη και του ετσι κι ετσι...

- σωμα--- το σωμα της κιθαρας αν και απο ενα ακυρο ξυλο που ουτε καν το ειχα ξαναακουσει μπορω να πω οτι ηταν πολυ περιποιημενο εξωτερικα... δηλαδη την ποιανεις την κιθαρα και την χαιρεσαι... δεν φενεται οτι ειναι τοσο φθηνη...

-μανικι... αστα να πανε... το μεγαλυτερο ντεζαβαταζ αυτης της κιθαρας ειναι το μανικι της , το οποιο αν και δεν προσεξα πολλα τριξιματα φενεται οτι ειναι φθηνο , απεριποιητο και σαννα σταματησε η επεξεργασια του πριν την ωρα του...δηλαδη επρεπε απο το εργοστασιο να κανουν το κατι παραπανω ωστε να στεκεται καλα το μπρατσο σιπλα στο σωμα το οποιο ειναι καλοφινιρισμενο.

 

 

αυτα σχετικα με την dean... γενικα φευγονατς απο τον νακα ημουν ευχαρηστιμενος με αυτο που ειχα δει και ημουν σχεδον βεβαιος οτι θα παρω την dean τελικα αφου ο ηχος ηταν οκ και α καθαρα θα προσπαθουσα να τα συμβιβασω μεσα μου...

 

η επομενη σταση ηταν στον καγμακη οπου με εξυπηρετησε ο κωστας ενα πολυ καλο ατομο και πολυ ευγενικο και προθυμο...

 

ετσι λοιπον αφου το ψαξαμε αρκετα με τις τιμες κτλ μου εβαλε για αρχη να ακουσω μια bullet strat σε εναν marshall που δεν ειναι και ο πιο γμαζωμενος μαγνητης...

 

εεεε !!! λοιπον δεν ειναι τυχαιο το γεγονος οτι η φεντε ειναι τοσο κορυφαια εταιρια...

 

μπορει ο ηχοςνα μην ειναι αυτος που ψαχνω αφου ακουσα μια κιθαρα με μονο μαγνητη και σε εναν ενυσχητη που δεν εχει γκαζια ομως το φινιρισμα της ηταν απιστευτο για κιθαρα των 95 ευρω (thomann).

 

- τα βρωμικα της ηταν ελλειπη λογω του μονου μαγνητη .

- τα καθαρα της ηταν αξιοπρεπεστατα αν και εντοπισα οτι οι μονοι μαγνητες στο λαιμο και στην μεση ηταν λιγο χοτ που στην περιπτωση μου με εξυπηρετει καθως πιθανοτατα ο κατω μαγηνητης θα αλλαχθει.παραυτα η κιθαρα εβγαζε καθαρο ηχο στρατ οχι με πολυ σκασιμο αλλα με εναν καθαρο διαυγες ηχο .

- σωμα-- για το σωμα δεν εχω να πω πολλα παρα μονο καλα λογια αφου ειναι πολυ ωραιο το φινιρισμα της sunburst που ειδα εγω και ελαφρια τοσο σο χρειαζεται.

- μανικι--- το μανικι λοιπον παραπεμεπει εστω και αν ειναι φθηνη σε φεντερ μανικι κατι το οποιο δεν περιμενα λογω κοστους... ευκολοπαιχτο μανικι και καλοδουλεμενη ταστιερα για τα λεφτα της...το μνοπου δεν μου αρεσε ηταν το headstock το οποιο δεν θα ελεγα οτι το προσεξαν και τοσο αλλα αυτο ειναι ανευ ιδιαιτερης σημασιας...

αυτο που δεν καταλαβα ποτε ειναι το ονομα squier η φεντερ το σκεφτηκε πολυ για να το βαλει στις κιθαρες της ? πιο ηληθιο ονομα δεν θα μπορουσαν να σκεφτουν...

 

τελος παντων στην συνεχεια δοκιμασα και μια affinity η οποια εχει στν τομαν καπου στα 170 ευρω...ηταν φατ στρατ... δεν μπορω να πω οτι εντοπισα τρελες διαφορες στον ηχο . η μονη διαφορα κατεμε ειναι το πιο ωραιο μπρατσο . πιο καλοδουλεμενο και προσεγμενο αλλα οχι κατι τρομερο σε ποιοτητα σε σχεση με την bullet. παντως διεπιστωσα οτι χρειαζομαι μια στρατ με διπλο μαγνητη. ο χαμπακερ της φεντερ μπορει να μην ειναι ο πιο γμαζωμενος του πλανητη ομως αυτωματως μου εδειξςε οτι ειναι πολυ πιο βαρυς απο εναν μονο και πιστευω οτι στον line 6 spider 3 που εχω στο εξοχικο θα φτανει και θα περισευει και δεν θα χρειαστω αλλαγη μαγνητη...... ΜΑΛΛΟΝ...

 

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_bullet_strat_hss_rw_bsb.htm

 

σας ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια.... οσοι θελετε να προτεινετε και κατι αλλο καντε το... συντομα θα ανοιξω καποιο θεμα ομαδικης αγορας ειτε απο τομαν ειτε απο musicstore οποτε εχετε το νου σας αν θελετε να αγορασετε τιποτα και να γλυτωσουμε τα μεταφορικα...αυτα ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ρισκαρεις να παρεις την Bullet απο το εξωτερικο. Ειναι φθηνες κιθαρες και εχουν τρομερες διαφορες απο κιθαρα σε κιθαρα. Απο τα χερια μου εχουν περασει δυο. Αυτη που εχω τωρα η οποια φυσαει και μια αλλη η οποια ηταν για τα μπαζα. Να ξερεις υπαρχουν 2 διαφορετικα εργοστασια που φτιαχνουν την συγκεκριμενη κιθαρα κ υπαρχουν τρομερες διαφορες. Αν σου αρεσε αυτη στον Καγμακη, τοτε παρε αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ρισκαρεις να παρεις την Bullet απο το εξωτερικο. Ειναι φθηνες κιθαρες και εχουν τρομερες διαφορες απο κιθαρα σε κιθαρα. Απο τα χερια μου εχουν περασει δυο. Αυτη που εχω τωρα η οποια φυσαει και μια αλλη η οποια ηταν για τα μπαζα. Να ξερεις υπαρχουν 2 διαφορετικα εργοστασια που φτιαχνουν την συγκεκριμενη κιθαρα κ υπαρχουν τρομερες διαφορες. Αν σου αρεσε αυτη στον Καγμακη, τοτε παρε αυτη.

 

Συμφωνώ, αφού επέλεξες bullet HSS, δοκίμασε πριν αγοράσεις. Σκέψου και οικονομικά:

thomann: 115euro+20euro shipping=135euro

Ελλάδα: 138Ευρω, για 3 ευρώ αξίζει να έχεις εγγύηση (Στόλλας), 1o σετάπ δώρο από το μαγαζί και πάνω απ' όλα, δυνατότητα δοκιμής!

 

Δεν ξερω πόσο την εχει ο Καγμάκης αλλά την βρήκα εδώ με 138ευρώ:

http://www.armaosmusic.gr/default.asp?static=43&category=97&id=18750

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου