Προς το περιεχόμενο

WEM CopiCat tape echo loops...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχιζω λεγοντας τα εξης.

Ειχα αγορασει πριν χρονια ενα tape echo της Watkins σε χαμηλη τιμη και αψογη κατασταση.

Δυστυχως, μετα απο ηχογραφηση, το ειχα καθαρισει με λαθος υγρο με αποτελεσμα να εχουν προβλημα οι κεφαλες.

Ειπα να ξανασχοληθω, το επισκευασα προσφατα, αλλαζοντας κεφαλες, αλλα δυστυχως εχω λιγες λουπες ταινιας τις οποιες μου τις ειχε στειλει ο προηγουμενος ιδιοκτητης μαζι με το μηχανημα.

 

Το προβλημα μου ειναι αν μπορω να βρω στην Ελλαδα λουπες η εστω ταινια ωστε να φτιαξω τις δικες μου παιρνοντας ως μετρο τις ηδη υπαρχουσες.

Πουλανε καποιοι στο δικτυο, μεχρι και ebay, αλλα οι περισσοτεροι τις δινουν πανακριβα (σχεδον 1 ευρω ή λιρα τη λουπα...) συν οτι δεν ξερεις ουτε υπαρχει τροπος να διευκρινιστει η ποιοτητα τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν εβγαλε αυτο το thread στα αποτελεσματα οταν εκανα αναζητηση.

Επικοινωνησα με το μαγαζι του οποιου το τηλεφωνο βρηκα στο thread, αλλα δεν εχει ταινιες αυτη τη στιγμη και οτι γενικα δυσκολευεται να βρει τελευταια.

 

Εκτος αυτου, ο τυπος μου διευκρινησε οτι απο μπομπινοφωνο, δεν κανουν και πως καλυτερα θα ηταν να βαλω ταινια απο παλιο 8-track.

Συγκεκριμενα μου ειπε οτι απο μπομπινοφωνο, οι ταινιες φθειρουν τις κεφαλες περισσοτερο.

Αυτες που χρησιμοποιουνταν σε 8-track, περιειχαν γραφιτη, που προστατευουν τις κεφαλες και ειναι πολυ πιο ευκολο να καθαριστουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

andy ειναι λαθος ν ασχοληθεις με αυτό το  delay δεν αξίζει έχει πολύ παράσιτο ::) ::) ::)

 

Βασικα το εχω χρονια, απλα λιγοστευει ο αριθμος των loops που εχω.

Εννοειται οτι δεν το παιρνω σε Live κλπ, αλλα σε ηχογραφηση ειναι αναντικαταστατο.

 

Τι εννοεις παρασιτο?

Γιατι προφανως δεν πρεπει να εχεις χρησιμοποιησει ποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

νομίζω λες γι αυτό

είχαν παλιά κάποιες dynacord κονσόλες ενσωματωμένο παρόμοιο συστημα αλλά απ την πολύ χρήση της ταινίας  ενώ το πρώτο σήμα ήταν κανονικό όταν άρχιζε η αναπαραγωγή της επανάληψης ο ήχος (όσο πιο παλιά η ταινία )τόσο χειρότερος ήταν.

και οι 8-track που σου είπε τις βρήσκεις σε καλή κατάσταση?δεν χαλάνε με την πάροδο του χρόνου?απ αυτη την άποψη στο είπα γιατί δε γνωρίζω αν βγαίνουν τέτοια τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την ίδια την WEM-Watkins μπορείς να παραγγείλεις όσες ταινίες θέλεις!  :)

Το μηχάνημα είναι απίστευτο και αξίζει με το παραπάνω. Από την ίδια την εταιρία μπορείς να παραγγείλεις και parts αν χρeιαστείς. Γενικά είναι φιλικοί και πρόθυμοι να σε βοηθήσουν σε ό,τι θες για το tape echo σου.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

myster_maze  ξέρεις αν κάνει και για τις dynacord ?δλδ ένας τύπος ταινίας υπάρχει για όλα τα tape echo?(έχει φύγει η κονσόλα απ τα χέρια του φίλου, να γνωρίζουμε έτσι για την ιστορία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τυπος που ειχα παρει τηλεφωνο, σχετικα με tape echo, δεν ηξερε τι του γινοταν.

Εψαξα στο δικτυο, και απο 2 τεχνικους που επισκευαζουν μονο tape echo, μου ειπαν ουτε να το σκεφτω για 8-track ταινια.

Μου προτειναν απλη ταινια, αλλα πρεπει να εχει την καταλληλη επιστρωση ωστε να μην φθειρει τις κεφαλες.

 

 

 

απ την πολύ χρήση της ταινίας  ενώ το πρώτο σήμα ήταν κανονικό όταν άρχιζε η αναπαραγωγή της επανάληψης ο ήχος (όσο πιο παλιά η ταινία )τόσο χειρότερος ήταν

Με βαση το manual της Watkins, καθε λουπα θελει αλλαγη μετα απο καθε παιξιμο, προβα-live, κλπ...

Χρονικα δεν ειναι συγκεκριμενοι, αλλα οριζουν την αλλαγη, το πολυ καθε 6 με 8 ωρες παιξιματος.

Φυσικα και τις αφηνω περισσοτερο γιατι δεν μπορω να αγοραζω λουπες καθε τρεις και λιγο...

Εκει παρουσιαζεται η φθορα του σηματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

myster_maze  ξέρεις αν κάνει και για τις dynacord ?δλδ ένας τύπος ταινίας υπάρχει για όλα τα tape echo?(έχει φύγει η κονσόλα απ τα χέρια του φίλου, να γνωρίζουμε έτσι για την ιστορία)

 

Δεν το γνωρίζω αν κάνει για την Dynacord. Για ποια κονσόλα λες? Αν είναι ο ίδιος ο μηχανισμός με αυτόν που "φοράνε" οι ενισχυτές της μπορώ να το τσεκάρω μιας και παίζει ένας Echo King εδώ.

Συνήθως αλλάζει το μήκος. Αν είναι μεγαλύτερη η ταινία μπορείς να την κόψεις και να την φέρεις στα μέτρα σου αλλά αν είναι μικρή, δυστυχώς δεν γίνεται.

 

Με βαση το manual της Watkins, καθε λουπα θελει αλλαγη μετα απο καθε παιξιμο, προβα-live, κλπ...

Χρονικα δεν ειναι συγκεκριμενοι, αλλα οριζουν την αλλαγη, το πολυ καθε 6 με 8 ωρες παιξιματος.

Φυσικα και τις αφηνω περισσοτερο γιατι δεν μπορω να αγοραζω λουπες καθε τρεις και λιγο...

Εκει παρουσιαζεται η φθορα του σηματος.

Πολύ σωστά! Αλλά εκτός από την ταινία που θέλει αλλαγή καλό είναι ανά διαστήματα να γίνεται και ένας απομαγνητισμός στις κεφαλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου