Προς το περιεχόμενο

Floyd rose Licensed Tremolo???


alkias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας εχω εναν φίλο που θέλει να ψονίσει ηλεκτρική (την πρώτη του) και πιο σηγκεκριμένα αυτήν: http://www.thomann.de/thoiw2_harley_benton_hbs300tbl_egitarre_prodinfo.html?sn=1c5f1cf147f9b4234e7d11c51058b6dd

 

Αλλα κάτι λεει για Floyd rose Licensed Tremolo έπσαξα στο net αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβος είναι μήπως μπορήτε να με βοηθήσετε?

 

Και κάτι άλλο είδα ότι η κοινή γνόμη διχάζετε για την αξιοπιστία τους σε φτινα μοντέλα (όπως αυτό που θέλει να πάρει ο φίλος μου) να το εμπιστευτή σε αυτό το μοντελο? ή μόνο προβλημα και να σταφεί σε κάτι χωρίς Floyd rose Licensed Tremolo??

 

-------------------------

Sorry για τα ορθογραφικα αλλα αυτη η ρημάδα η δισλεξεία..........

τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου για μία τόσο φθηνή κιθάρα καλύτερα πες του να πάρει μία χωρίς Floyd, γιατί τουλάχιστον θα γλιτώσει από έναν βραχνά επιπλέον...Ούτε ξέρω τι Floyd Rose έχει αυτή η κιθάρα και την ποιότητά του, και πίστεψέ με, δεν υπάρχει πιο εκνευριστικό πράγμα να κουρδίζεις την κιθάρα, να παίζεις 1-2 chords και αμέσως να ξεκουρδίζεται... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και γω με τον Jamez!

 

Είναι που είναι μπελάς το floyd rose, ειδικά αν είναι φτηνό/φτηνιάρικο, θα είναι 2 φορές μπελάς!

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αυτο που λεει για το floyd rose licence και λοιπα εννοει οτι ειναι φτιαγμενο

συμφωνα με την πατεντα των αυθεντικων floyd κατι τετοιο φαντασου,προβληματα δεν θα χει

φτανει να ξερει να την κουρδιζει και να της περναει σωστα χορδες απο κει και περα δεν θα χανει νοτα και ουτε θα ξεκουρδιζει αυτο εχω να πω εγω. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφερε απο ebay ενας φιλος μια πανεμορφη κιθαρα peavey wolfgang με floyd rose και επαθα πλακα (αφ'ενος μεν απο την κιθαρα σαν playability) , δε ξεκουρδιζεται με τιποτα. και το πιο κουφο: ειχε αυτο το συστυμα που τραβας ενα περιστροφικο διακοπτη και τον γυριζεισ λιγο και κανει την μι μπασα ρε. πως ειναι δυνατον παρα την αρκετα βιαιη συμπεριφορα μου (προσπαθουσα να την ξεκουρδισω παιζοντας για να τεσταρω αν δουλευει οκ) το κουρδισμα εμεινε ανεπαφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο αφορά τα Floyd rose tremolos, τα πράγματα είναι απλά. Patended έχουν και οι Fender, δηλαδή licence να αντιγράψουν την πατέντα Floyd rose I, II κ.τ.λ. Εξαρτάται την ποιότητα κατασκευής και τα στάνταρντς που θέτει ο κάθε κατασκευαστής. Τι εννοώ: ότι η πατέντα της Fender πχ μπορεί να έχει καλύτερη ποιότητα άτσαλιού πρεσαρισμένου (για Floyd I , πχ) ενώ της Harley Benton να έχει ένα κράμμα σιδήρου και καλά ανθεκτικού αλλά να είναι μάπα με συνέπεια η κιθάρα να ακούγεται πολύ μουντή. Το έχω διαπιστώσει από το μοντέλο του Sampora mexican που έχω και "φοράει" το Floyd to II που είναι μάλιστα και "χυτό" και όχι πρεσαριστό όπως το Floyd I, και η κιθάρα ακούγεται πιό "μουντή" από την άλλη μεξικάνα μου με Floyd I (πρεσαριστό). Η αλήθεια είναι ότι σαν το original ..... ΚΑΝΕΝΑ! και αυτό το λέω με αδιάψευστες αποδείξεις :wink: . Στην Carvin DC-135 που πήρα διαθέτει original Floyd rose I. Με το πατενταρισμένο της Fender to I, II ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ δεν υφίσταται! :lol: και μάλιστα σε συνδιασμό με Λοκινγ νατ και Λόκινγκ τιούνερς της Sperzel ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ούτε ΜΟΡΙΟ από κούρδισμα! 8) μια βδομάδα που την έχω όταν παίζω την τσεκάρω μετά και δεν θέλει τίποτα παρά μόνο κούπισμα με πανάκι το μπράτσο :lol: :lol:

Η γνώμη μου είναι για την συγκεκριμμένη Harley benton όχι...... ας πάρει μία χωρίς Floyd. αυτά.....

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ψαχνεις κατι με floyd rose τα πραγματα ειναι αρκετα απλα.......η παιρνεις to original η καποιο της schaller.............οι διαφορες σε υλικα, στα πιαστρακια, στο baseplate και στον ηχο (που ετσι κι αλλιως επηρεαζεται αρνητικα απο το floyd) ειναι τεραστιες. Αν δεν μπορεις να παρεις κιθαρα με το riginal h schaler καλυτερα παρε μια κιθαρα με νορμαλ τρεμολο και αν τη σεταρεις σωστα λαδωσεις το nut κ.λ.π θα προσεγγισεις σχετικα την αποδοση του floyd rose.......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μάλιστα σε συνδιασμό με Λοκινγ νατ και Λόκινγκ τιούνερς της Sperzel ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ούτε ΜΟΡΙΟ από κούρδισμα! 8) μια βδομάδα που την έχω όταν παίζω την τσεκάρω μετά και δεν θέλει τίποτα παρά μόνο κούπισμα με πανάκι το μπράτσο :lol: :lol:

 

Tα locking tuners τι βοηθάνε παραπάνω;Αφού υποτίθεται ότι υπάρχει το locking nut :?

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E να μην μπορείς να πεις ότι έχεις κάτι παραπάνω??(έστω και άχρηστο)

 

 

Εγώ το φαντάζομαι σαν να έχεις αυτοκίνητο ατμοσφαιρικό και να λες του έβαλα και σχάστρα!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μάλιστα σε συνδιασμό με Λοκινγ νατ και Λόκινγκ τιούνερς της Sperzel ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ούτε ΜΟΡΙΟ από κούρδισμα! 8) μια βδομάδα που την έχω όταν παίζω την τσεκάρω μετά και δεν θέλει τίποτα παρά μόνο κούπισμα με πανάκι το μπράτσο :lol: :lol:

 

Tα locking tuners τι βοηθάνε παραπάνω;Αφού υποτίθεται ότι υπάρχει το locking nut :?

 

Και όμως φίλε Janick μόνο με locking nut όλα τα Floyd ύστερα από παίξιμο της κιθάρας κάμποση ώρα "χάνουν" άλλες μόρια άλλες ακόμα και μισό τόνο σε κάποιες χορδές....εκτός και αν έχεις κάνει ΄"απίστευτο" τύλιγμα των χορδών στα κλειδιά...... με locking tuners είσαι σίγουρος......και απορώ που η Fender πχ, είναι τόοοοοσο δύσκολο να το προσαρμόσει το κόλπο στις δικές της κιθάρες....

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου