Προς το περιεχόμενο

Πολυτονικό σύστημα και άλλα ηδύποτα


ex-BitCollector

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δηλώνω υπέρ του πολυτονικού για πολλούς λόγους αλλά κυρίως γιατί είχα την ευκαιρία να (ξανά)διδαχτώ αρχαία ελληνικά στα 36 μου και να τα αγαπήσω πραγματικά. Πώς έγινε αυτό;; Με ένα δίωρο την εβδομάδα για τρία χρόνια, και μακάρι να ήταν και περισσότερο. Όπως καταλαβαίνετε η μέθοδος διδασκαλίας ήταν αυτό που έκανε την διαφορά και για να σας βοηθήσω, πώς ήταν στο σχολείο;; ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ! Όπως όλοι ξέρετε η μέθοδος του σχολείου είναι η καλλίτερη για να τα μισήσεις!

Στις προηγούμενες αναρτήσεις ειπώθηκαν πολλά και με κάλυψαν, και παραδέχομαι ότι συμφωνώ και με μερικά επιχειρήματα υπέρ του μονοτονικού.

Ομως

Αν η κατάργηση ήταν για καλό και για την ευκολία κλπ, δεν θα έπρεπε η σκέψη αυτή να προέρχεται από τους "ειδικούς" στον τομέα ακαδημαϊκούς + πανεπιστημιακούς +λογοτεχνες +φιλολόγους+εκπαιδευτικούς;; το γεγονός ότι δεν προηγήθηκε καμμία σχετική συζητηση ή "διαβούλευση"  :P, αλλά το θέμα πέρασε εν αγνοία των περισσοτέρων ψηφισάντων βουλευτών σαν τσόντα σε νομοσχέδιο που αφορούσε τον ΟΛΠ τις πρώτες μεταμεσονύκτιες ώρες, σας κάνει ότι έγινε για καλό σκοπό;;

Αντίστοιχες αλλαγές που προτάθηκαν σε Γαλλία και Γερμανία βρήκαν πολύ μεγάλη αντίδραση από τους "ειδικούς" πρίν καν κατέβουν για ψήφιση.

Οσο για τα αποτελέσματα της διδασκαλίας του πολυτονικού στα παιδιά, και επιδή τα παιδιά μου συμμετείχαν σε σχετική έρευνα, θα τα σκανώρω (συγγνώμη, θα τα σαρώσω ;D) και θα τα ανεβάσω σύντομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ενα πολυ ωραιο αρθρο για οσους θελουν να ξεστραβωθουν

 

http://www.thermopilai.org/content/e-ekdikese-ton-tonon-kata-ton-pneumatoktonon

 

και όποιος θέλει να ξεστραβωθεί από τις στραβομάρες - αβαρίες κλπ του "επιστημονικού" άρθρου ας διαβάσει και τον επιστημονικό χωρίς εισαγωγικά αντίλογο:

 

http://yannisharis.blogspot.com/2008/04/blog-post_29.html

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κυριος skatzos ειναι φερεφωνο της γνωστης παγκοσμιας ανθελληνικης κοινοτητας.

Ειναι γνωστες οι μεθοδευσεις της παραπανω ομαδας. Τα εχει πει ο χενρυ (ο Κισσινγκερ ντε...) περιληπτικα και τα εχουν αναπτυξει σε βαθος στα γνωστα πρωτοκολλα (των σοφων τησ Σιων βεβαια...).

Οι Ελληνες (γενικα) ειναι επικινδυνοι για το εργο της νεας ταξης πραγματων. Ειναι τοση μεγαλη η επιρροη του μεσου Ελληνα στο παγκοσμιο γιγνεσθαι, και ειδικα στην πορεια οικοδομησης της νεας ταξης, που οι απανταχου σκοτεινοι κυκλοι εχουν βαλθει να τους σταματησουν.

 

Για να σταματησουν λοιπον την φωτισμενη και θεαρεστη πορεια προς την αρετη των απανταχου Ελληνων, τα παγκοσμια λαμογια πρεπει να χτυπησουν στις ριζες (=γλωσσαρ + θρησκεια) ωστε να γινουν οι Ελληνες ακομα πιο ηλιθιοι και αμορφωτοι και να μην ειναι πλεον εμποδιο των ισχυρων της γης.

 

Ξεκινανε λοιπον το χτυπημα της γλωσσας με το μεγαλο χτυπημα...... καταργηση του πολυτονικου....οιμε τι παθαμε το σχολειο πλεον μετατραπηκε σε μηχανη παραγωγης διποδων βοοειδων που αγνοουν τη γλωσσα των προγονων και δεν ειναι σε θεση να χρησιμοποιησουν ουτε το 1% του εγκεφαλου τους. Ευτυχως βεβαια καποιοι πεφωτισμενοι γονεις αντιστεκονται και κανουν ενεσεις εξυπναδας και γνωσεις στα παιδια τους (μαθηματα πολυτονικου βεβαια)

 

Εν παση περιπτωση κανω βεβαια πλακα εως εδω. Μου αρεσε πολυ το κειμενο του link παραπανω περι των

"στημμενων" ερευνων. Μη ξεχναμε πως οταν συγκρινουμε δυο τοσο φαινομενικα ομοιες κατα τα αλλα ομαδες (που στην πραξη δεν ειναι) μπορουμε να βγαλουμε οτι συμπερασμα θελουμε.

 

και για να μην παρεξηγηθω

 

Δεν υποτιμαω καθολου τη σημασια της γλωσσας. Αγαπαω πολυ την αρχαια Ελληνικη και θεωρω οτι οντως η μελετη της βοηθαει το πνευμα. Δεν νομιζω οτι το πολυτονικο συστημα εχει πλεον λογω υπαρξης αφου η εκφορα του λογου τν αρχαιων ελληνικων εχει χαθει.

 

αλλα θεωρω επικινδυνες αποψεις του στυλ "μας πολεμανε οι εξω για να χασουμε τον πολιτισμο μας" "τα παιδια πλεον ειναι χαζα γιατι οι κυβερνησεις των εβραιων στην Ελλαδα ρημαξανε την εκπαιδευση" και λοιπες αποψεις του λεγομενου πατριωτικου χωρου που εκφραζονται στη βουλη, σε τηλεπωλησεις βιβλιων κλπ

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οι Ελληνες (γενικα) ειναι επικινδυνοι για το εργο της νεας ταξης πραγματων. Ειναι τοση μεγαλη η επιρροη του μεσου Ελληνα στο παγκοσμιο γιγνεσθαι, και ειδικα στην πορεια οικοδομησης της νεας ταξης, που οι απανταχου σκοτεινοι κυκλοι εχουν βαλθει να τους σταματησουν.

Ειλικρινά δεν το λέω για σενα, αλλά μιας και το είδα γραμμένο, να το σχολιάσω:

 

Αυτά τα "Εμείς οι Ελλήνες όπου και να βρεθούμε θα προκόψουμε", και "μας έφαγε το σύστημα, αλλιώς", και "η μεγάλη επιρροή του μέσου Έλληνα"... κλπ...

 

Ο καθένας μας ένα τίποτα είναι! Ένα ΤΙΠΟΤΑ! Απο εκεί ξεκινηνάμε και πάμε παραπέρα... Τι αν είμαι Έλληνας (που πολλές φορές ντρέπομαι με τα εγκληματα που γίνονται), τι αν ήμουν Τούρκος, Ιρακινός, Αμερικάνος, κλπ... Είμαι ΕΓΩ! Και ΕΓΩ έχω την ευθήνη. Ούτε η ταυτότητά μου, ούτε, ακόμη λιγότερο η θρησκεία μου, ούτε τίποτε...

 

Ας τελειώσει επιτέλους η σειρά των δικαιολογίων, και ας αρχίσει η δουλειά!

 

(Ξαναλέω, δεν απευθύνομαι στον hwept... απλά βρήκα την ευκαιρία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα θεωρω επικινδυνες αποψεις του στυλ "μας πολεμανε οι εξω για να χασουμε τον πολιτισμο μας" "τα παιδια πλεον ειναι χαζα γιατι οι κυβερνησεις των εβραιων στην Ελλαδα ρημαξανε την εκπαιδευση" και λοιπες αποψεις του λεγομενου πατριωτικου χωρου που εκφραζονται στη βουλη, σε τηλεπωλησεις βιβλιων κλπ

 

φυσικα,και οποιοι τα λενε αυτα ειναι απλα αλλου νυχτωμενοι.

 

αλλα..ΤΙ σχεση εχει αυτο με την καταργηση του πολυτονικου συστηματος δεν καταλαβαινω.. ???

 

το πολυτονικο συστημα το καταργησαμε "εμεις" γιατι απλα ΒΑΡΙΟΜΑΣΤΕ να βαζουμε τους ΣΩΣΤΟΥΣ τονους.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα,και οποιοι τα λενε αυτα ειναι απλα αλλου νυχτωμενοι.

 

αλλα..ΤΙ σχεση εχει αυτο με την καταργηση του πολυτονικου συστηματος δεν καταλαβαινω.. ???

 

έχει πολύ μεγάλη σχέση, γιατί πολύ συχνά, όχι πάντα βέβαια, η υποστήριξη του πολυτονικού δεν είναι αθώα, αλλά πολύ συχνά κινείται παράλληλα με συγκεκριμένα πολιτικά και ιδεολογικά αναχρονιστικά ρεύματα. Φυσικά και δεν εννοώ όταν το  λες εσύ :)

 

το πολυτονικο συστημα το καταργησαμε "εμεις" γιατι απλα ΒΑΡΙΟΜΑΣΤΕ να βαζουμε τους ΣΩΣΤΟΥΣ τονους.

 

όταν λες σωστούς εννοείς τους τόνους των αλεξανδρινών :) και γιατί όχι των πιο παλιών, ή των πιο καινούργιων; και η γραμμική Β ήταν πιο δύσκολη, ακόμα ψάχνουν, γιατί λοιπόν να μη γράφουμε έτσι :)

 

τελικά αυτό το "έτσι το βρήκαμε" = "ΣΩΣΤΟ" με βρίσκει σύμφωνο μόνο για τη NOCASTER  ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν το λέω για σενα, αλλά μιας και το είδα γραμμένο, να το σχολιάσω:

 

Αυτά τα "Εμείς οι Ελλήνες όπου και να βρεθούμε θα προκόψουμε", και "μας έφαγε το σύστημα, αλλιώς", και "η μεγάλη επιρροή του μέσου Έλληνα"... κλπ...

 

Ο καθένας μας ένα τίποτα είναι! Ένα ΤΙΠΟΤΑ! Απο εκεί ξεκινηνάμε και πάμε παραπέρα... Τι αν είμαι Έλληνας (που πολλές φορές ντρέπομαι με τα εγκληματα που γίνονται), τι αν ήμουν Τούρκος, Ιρακινός, Αμερικάνος, κλπ... Είμαι ΕΓΩ! Και ΕΓΩ έχω την ευθήνη. Ούτε η ταυτότητά μου, ούτε, ακόμη λιγότερο η θρησκεία μου, ούτε τίποτε...

 

Ας τελειώσει επιτέλους η σειρά των δικαιολογίων, και ας αρχίσει η δουλειά!

 

(Ξαναλέω, δεν απευθύνομαι στον hwept... απλά βρήκα την ευκαιρία)

 

 

Φυσικα και δεν απευθυνεσαι σε εμενα, διοτι το μονο που μου προκαλουν αυτες οι ιδεες πλεον ειναι εκνευρισμο (εχω ξεπερασει το σταδιο του γελωτα). Ο κάθε πουθενας ελληναρας νομιζει οτι ειναι σημαντικη μονάδα που επηρεαζει το παγκοσμιο γιγνεσθαι , και οτι ολοι ασχολουνται μαζι του.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα,και οποιοι τα λενε αυτα ειναι απλα αλλου νυχτωμενοι.

 

αλλα..ΤΙ σχεση εχει αυτο με την καταργηση του πολυτονικου συστηματος δεν καταλαβαινω.. ???

 

το πολυτονικο συστημα το καταργησαμε "εμεις" γιατι απλα ΒΑΡΙΟΜΑΣΤΕ να βαζουμε τους ΣΩΣΤΟΥΣ τονους.

 

Να σας πω ότι μία εφημερίδα στην Ελλάδα που εκδίδεται πολυτονικά, γράφεται μονοτονικά και μετά τα κείμενα επεξεργάζονται από έναν πρόγονο του παρακάτω software: http://www.magenta.gr/gr/mon2pol/gr_mon2pol_pro.htm  και πολυτονίζονται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου