Προς το περιεχόμενο

Λειτουργία λαπτοπ δίχως drivers gpu, γίνεται;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κάνει φορμάτ στο λάπτοπ μου για κάποιους λόγους. Αποφάσισα το λάπτοπ να το μετατρέψω σε μουσικό εργαλείο καθαρά και μόνο. Όμως όταν έχω εγκαταστήσει τους drivers της κάρτας γραφικών, πολύ σύντομα με πετάει μπλέ οθόνη με αυτό το μήνυμα driver_irql_not_less_or_equal.

Κάνει επανεκκίνηση, ξαναμπαίνει στο λειτουργικό μετά από λίγα δευτερόλεπτα ξανά μπλέ οθόνη και αυτό το μήνυμα και ο κύκλος συνεχίζεται. Όταν απεγκαθιστώ τους drivers της κάρτας γραφικών, δεν μου πετάει καμμία οθόνη και δουλεύει κανονικά. Τί μπορεί να φταίει και πώς διορθώνεται;

Το κυριότερο ερώτημα είναι, Εάν δεν βάλω τους drivers και το δουλεύω έτσι, υπάρχει περίπτωση να γίνει κάποια ζημιά στο μηχάνημα ή όχι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως δεν βαζεις τους σωστους drivers?Κοιτα εδω......http://www.adslgr.com/forum/threads/549692

.Φαίνεται για ασυμβατότητα οδηγών της κάρτας δικτύου

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά τι μοντέλο λάπτοπ είναι και τι κάρτα γραφικών έχει?

 

Μπορείς να το δουλέψεις και χωρίς drivers όπως παρατήρησες.... πρόβλημα δεν θα έχεις... ίσως να μην φτάνεις τη μέγιστη ανάλυση στο desktop σου και δεν ξέρω (που δεν νομίζω όμως) αν έχεις κανα θέμα αν πάς να παίξεις κανα hd βίντεο...

 

Απο εκεί και πέρα και μένα με βάση το μήνυμα για λάθος drivers μου μυρίζει.... ousider να έχει πρόβλημα η gpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά τι μοντέλο λάπτοπ είναι και τι κάρτα γραφικών έχει?

 

Μπορείς να το δουλέψεις και χωρίς drivers όπως παρατήρησες.... πρόβλημα δεν θα έχεις... ίσως να μην φτάνεις τη μέγιστη ανάλυση στο desktop σου και δεν ξέρω (που δεν νομίζω όμως) αν έχεις κανα θέμα αν πάς να παίξεις κανα hd βίντεο...

 

Απο εκεί και πέρα και μένα με βάση το μήνυμα για λάθος drivers μου μυρίζει.... ousider να έχει πρόβλημα η gpu

 

Το λαπτοπ είναι το μοντέλο Clevo M761TU με κάρτα γραφικών την geforce 9300m gs 512mb.

Όντως δίχως drivers όχι μόνο δουλεύει κανονικά αλλά δουλεύει και στη μέγιστη ανάλυση που επιτρέπει η οθόνη! Το μόνο που χρειάζεται για να αποφευχθούν οι "κυματισμοί" που εμφανίζονται κατά την μετακίνηση των παραθύρων όταν δεν έχουν εγκατασταθεί οι drivers της κάρτας γραφικών είναι να ρυθμίσουμε την επιτάχυνση υλικού της οθόνης από πλήρης να το βάλουμε καμμία και έτσι λειτουργεί κανονικότατα.  :)

Δεν πρόκειται να τρέχω βίντεο, ούτε κάν browser δεν θα έχει ούτε κάν διαδίκτυο, θα γίνει ξεκάθαρα μουσικό κουτί, εγγραφές και επεξεργασίες μουσικής, τίποτα άλλο.

Αυτό που ανακάλυψα με εγκαταστάσεις και απεγκαταστάσεις των drivers της κάρτας γραφικών είναι ότι είτε παλιούς drivers βάλω είτε καινούριους, το λάπτοπ κρασάρει, ενώ ακόμα και αν δεν απεγκαταστήσω τους drivers αλλά βάλω την επιτάχυνση υλικού στο ΚΑΜΜΙΑ, τότε δεν παθαίνει τίποτα. Φταίνε οι drivers ή μήπως η κάρτα γραφικών έχει κάποιο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πάρεις σίγουρα τους σωστούς και τελευταίους drivers στο site της nvidia θα τους βρείς να τους κατεβάσεις για το κατάλληλο λειτουργικό. Όποτε αν είσαι σίγουρος ότι είναι αυτοί.. ναι το πρόβλημα είναι η κάρτα που είναι χαλασμένη.

 

Η δουλειά των drivers είναι να αξιοποιούν πλήρως το hardware οπότε χωρίς τους drivers (η με απενεργοποιημένη την επιτάχυνση γραφικών) απλά δεν δουλεύει το hardware πλήρως οπότε δεν προσπαθεί το pc να χρησιμοποιήσει το χαλασμένο του κομμάτι και όλα λειτουργούν κανονικά.

 

Μπορείς να το χρησιομοποιεις χωρίς drivers (με τους generic των windows(υποθέτω) δηλαδή ) και πέρα απο την επιτάχυνση γραφικών να απενεργοποιήσεις και όλα τα οπτικά και άλλα γραφικά και userinterface καλούδια του λειτουργικού για να εξοικονομήσεις και άλλους πόρους.

 

Δεν θυμάμαι που πάς να το κάνεις αλλα νομίζω με λίγο google θα το βρεις εύκολα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά που αναβαθμίζω τους drivers (οδηγούς) του λαπτοπ ή του pc μου (στη gpu) απεγκαθιστώ τελείως τους oδηγούς κάνω επανεκκίνηση και τους ξαναεγκαθιστώ απ' την αρχή. Ο σωστός τρόπος γενικά αυτός είναι. Δουλεύει το λάπτοπ χρησιμοποιώντας τη μνήμη του επεξεργαστή (αν θυμάμαι καλά). Το θέμα είναι ότι οι εικόνες ανοίγουν πολύ αργά. Δε νομίζω πως θα αντέξεις να το λειτουργείς έτσι, πόσο μάλλον για μουσικές εφαρμογές που είναι γενικά απαιτητικές.

 

Επίσης καθάρισε με ένα προγραμματάκι τους οδηγούς μετά την απεγκατάσταση. Το driver sweeper π.χ. καλό είναι

 

Επίσης τρέχεις xp;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κατεβάσει τους drivers ΑΠΟ ΤΟ SITE ΤΗΣ CLEVO;

Αν όχι, εκεί είναι το πρόβλημά σου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί, έχω εγκαταστήσει τα windows xp pro sp2, δεν θέλω να βάλω άλλο λειτουργικό με αυτά πάντα δούλευα μια χαρά. Υπόψην ότι το ίδιο πρόβλημα μου το έβγαζε και με τα windows 7. Τους drivers τους κατέβασα από τις επίσημες σελίδες και του λαπτοπ και της nvidia για το κατάλληλο λειτουργικό.

 

Βέβαια, ίσως πρέπει να σημειώσω ότι το πρόβλημα αυτό εμφανίζεται συνέχεια χρησιμοποιώντας τον "νέο" επεξεργαστή που έχω βάλει στο λάπτοπ. Με τον παλιό επεξεργαστή το πρόβλημα εμφανίζεται σπανίως μόνο όταν τυχαίνει να τρέχω κάποιο μουσικό πρόγραμμα όπως το Sonar, δεν ξέρω γιατί. Ο νέος επεξεργαστής είναι γρηγορότερος και έχει μεγαλύτερο FSB, ϊσως το ότι είναι γρηγορότερος βοηθάει στο να εντοπιστεί ευκολότερα το πρόβλημα της κάρτας γραφικών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους drivers τους κατέβασα από τις επίσημες σελίδες και του λαπτοπ και της nvidia για το κατάλληλο λειτουργικό.

 

 

 

 

 

Ισως να δοκίμαζες να βάλεις αυτούς τους VGA drivers από εδώ:

 

 

http://www.clevo.com.tw/en/e-services/download/ftpOut.asp?Lmodel=M7xxS&ltype=9&submit=+GO

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί, έχω εγκαταστήσει τα windows xp pro sp2, δεν θέλω να βάλω άλλο λειτουργικό με αυτά πάντα δούλευα μια χαρά. Υπόψην ότι το ίδιο πρόβλημα μου το έβγαζε και με τα windows 7. Τους drivers τους κατέβασα από τις επίσημες σελίδες και του λαπτοπ και της nvidia για το κατάλληλο λειτουργικό.

 

Σημειωτέον στο δικό μου pc με 9800gx2 από τότε που σταμάτησε η υποστήριξη xp από τη microsoft δεν αναβαθμίζει πλέον τους οδηγούς της κάρτας γραφικών και μου βγάζει error. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την υποστήριξη των xp αλλά το μόνο που μεταβλήθηκε πάνω στο pc μου είναι αυτό

 

Βέβαια, ίσως πρέπει να σημειώσω ότι το πρόβλημα αυτό εμφανίζεται συνέχεια χρησιμοποιώντας τον "νέο" επεξεργαστή που έχω βάλει στο λάπτοπ. Με τον παλιό επεξεργαστή το πρόβλημα εμφανίζεται σπανίως μόνο όταν τυχαίνει να τρέχω κάποιο μουσικό πρόγραμμα όπως το Sonar, δεν ξέρω γιατί. Ο νέος επεξεργαστής είναι γρηγορότερος και έχει μεγαλύτερο FSB, ϊσως το ότι είναι γρηγορότερος βοηθάει στο να εντοπιστεί ευκολότερα το πρόβλημα της κάρτας γραφικών;

 

Μεγαλύτερο fsb; Έχεις κοιτάξει μήπως είναι μεγαλύτερο το fsb από αυτό που υποστηρίζει η μητρική σου; Το bios το έχεις ελέγξει;

 

Δοκίμασες να βάλεις παλιότερες εκδόσεις οδηγών gpu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου