Προς το περιεχόμενο

Παρενέργειες στην κιθάρα από υγρασία


GKETS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ανημερα της Παναγιας,εκλεισα μια εμφανιση σε ενα beach bar.

εξωτερικος χωρος που με το που εφτασα η υγρασια ηταν σε επιπεδα παρα πολυ υψηλα.

αφ ενος δεν μπορουσα να κρατησω κουρδισμα,αφ ετερου μου μπηκε μια ανησυχια...

τι συμβαινει με τα οργανα?

η κιθαρα μου που εκτεθηκε εκει μηπως πρεπει να σεταριστει ξανα?

γενικοτερα τις προσεχω οσο περισσοτερο μπορω.ομως η αποτομη αλλαγη περιβαλλοντος,απο το σπιτι σε ενα ζιγκα υγρο περιβαλλον μηπως την εκανε κακο?

γενικοτερα οι πιο παλιοι και εμπειροι πως προφυλασετε τα οργανα σας απο ετοια περιβαλλοντα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθαρα μου που εκτεθηκε εκει μηπως πρεπει να σεταριστει ξανα?

 

Αυτο μονο ΕΣΥ μπορεις να το διαπιστωσεις,τσεκαρε το relief (μονο αυτο επηρεαζεται απο την υγρασια),κομματακι δυσκολο παντως με ενα...παιξιμο σε ενα beach bar να ...διαλυθει η κιθαρα σου...τι να πουνε δηλ. και οι Ιαπωνες ή οι Σιγκαπουριανοι κιθαριστες (για να μην αναφερθω καν στους Αφρικανους κιθαριστες.... ;D) θα επρεπε να αλλαζουν κιθαρα καθε 3 λεπτα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες για αυτο ο Hendrix ηταν ξεκουρδιστος  

 

μπα,απλα ο συνδιασμος 8αρες,floating trem & "ξεσκιζω το τρεμολο" συν το "δεν ακουω Χριστο απο τη βαβουρα οποτε τι να κουρδισω ρε φιλε" (μη ξεχνας οτι τοτε δεν υπηρχαν κουρδιστηρια ;D) εφερε το χαος... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα,απλα ο συνδιασμος 8αρες,floating trem & "ξεσκιζω το τρεμολο" συν το "δεν ακουω Χριστο απο τη βαβουρα οποτε τι να κουρδισω ρε φιλε" (μη ξεχνας οτι τοτε δεν υπηρχαν κουρδιστηρια ;D) εφερε το χαος... ;D

επισης υπηρχε και ο συνδιασμος  lsd και εχω floating mind και καπνισαμε 20 στρεμματα γελαστο και ειμαι απλυτος 1 μηνα ...και ολα καλα, στο intonation θα τα χαλασουμε τωρα..! :o  τοτε μαλιστα απ οτι εχω ακουσει απο τους πιο παλιους...κουρδιζανε με το ματι 8)

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

η κιθαρα μου που εκτεθηκε εκει μηπως πρεπει να σεταριστει ξανα?

 

 

Δεν νομιζω να υπαρχει θεμα με λιγες ωριτσες,δεν ειναι και...ραδιενεργεια η υγρασια,ουτε τα οργανα ειναι φτιαγμενα απο χαρτι κουζινας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε τα οργανα ειναι φτιαγμενα απο χαρτι κουζινας

Μη δίνεις ιδέες στον Marathon......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αλλαγες περιβαλλον το κουρδισμα χαλαει πολυ και αν εχεις φρεσκες χορδες.Βασικα ειναι μεγαλος μπελας σε τετοιες φασεις ειδικα αν εχεις floyd rose....

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

πως προφυλασετε τα οργανα σας απο ετοια περιβαλλοντα?

 

 

Δεν τα κουβαλάμε σε τέτοια περιβάλλοντα. Εγώ για παράδειγμα δεν παίρνω μαζί μου ένα συγκεκριμένο μπάσο που ξέρω ότι έχει μια «ευαισθησία» στην υγρασία, σε gigs που θα αντιμετωπίσουν τέτοιες συνθήκες. Εκεί θα προτιμήσω κάτι με ενίσχυση στο μπράτσο- βλέπε γραφίτη- για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε τα οργανα ειναι φτιαγμενα απο χαρτι κουζινας

Μη δίνεις ιδέες στον Marathon......

...πρόλαβαν άλλοι ;D

http://www.customshop.gr/?p=1465

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου