Προς το περιεχόμενο

Coated Strings for Bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καιρός για άλλες χορδές και έπεσα στις Elixir Coated

http://www.thomann.de/gb/coated_strings_for_bass.html

Σκέφτομαι για τις 45άρες

Τις βλέπω πιο ακριβές γενικά.

Ξέρει κανείς το γιατί και τι διαφορά έχουν απο τις υπόλοιπες?

Επίσης μου την κάρφωσε και ένα upgrade στους μαγνήτες

σαν αυτούς

http://www.thomann.de/gb/fender_noiseless_jazz_pickupset.htm

Είναι όντως noizless? ???

'Εχω ένα 4χορδο μεξικάνικο fretless Fender Jazz bass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ότι είναι coated δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και καλύτερες, απλά φθείρονται και αρχίζουν να "πέφτουν" πιο αργά. Αν θες οπωσδήποτε coated κοίτα τις black beauties, εμένα μου έκατσαν πολύ καλά (είναι και μούρη  ;D). Κατά τ'άλλα, οι elixir δεν μου αρέσουν, ούτε στο μπάσσο ούτε στην κιθάρα.

 

Οι noiseless είναι όντως noiseless, αλλά αν δεν έχεις ίχνος γείωσης στο μπάσσο μην περιμένεις noiseless (το λέω γιατί πολλοί πήραν noiseless επειδή απλά δεν είχε καθόλου shielding το μπάσσο). Αν έχεις πρόβλημα με 60cycle hum, καλύτερα κοίτα πρώτα για shielding, ειδικά αν σου αρέσουν οι μαγνήτες που έχεις μέχρι τώρα. Αν όχι, και πάλι θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις σε πιο true single coil λύση, μια και οι noiseless στα jazz ποτέ δεν μου έκατσαν τόσο καλά όσο οι κλασσικοί jazz μαγνήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι καλύτερο από τις ghs boomers σε χορδές... Η απόλυτη κυριαρχία στις χορδές!!!

 

Υπάρχουν! Hi-beams, lo-beams ( ;D) SIT, LaBella, Pyramid, οι DR που προανέφερα...  ;D  ;D  ;D  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις black beauties που τις βρήκες???;Εχεις κανα Link?

 

Τις Ghs τις είχα παλιά και δεν μου είπαν κάτι το ιδιαίτερα διαφορετικό.

Βασικά αυτές που μου είχαν κάτσει καλά απο όσο θυμάμαι ήταν της Rotosound.

 

Ευχαριστώ Χ-Minor:)

 

Θα κοιτάξω και τη γείωση διότι όταν ανοίγω τον κάτω μαγνήτη (Πρίμα) τώρα τελευταία ακούω πολύ περισσότερο θόρυβο, κυρίως όταν δεν ακουμπάω το μπάσσο με τα χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που το έφερε η κουβέντα (!), τις black beauties τις έχω αυτή τη στιγμή περασμένες στο gig μπάσσο μου! Όντως φθείρονται με πιο αργούς ρυθμούς, και γενικά θα έλεγα ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

 

Δυο-τρία σημεία προσοχής μόνο:

 

α) Η πρώτη μου εντύπωση ήταν ότι ήταν λίγο πιο χαλαρές (πιο ευκολόπαιχτες όμως) σε σχέση με τις συμβατικές. Προσωπικά, αυτό το καταλογίζω στα θετικά, απλά παράλληλα η αίσθηση στην αρχή μου φάνηκε λίγο... πλαστική; Πάντως, στην αρχή νομίζω πως η διαφορά στην αίσθηση είναι δεδομένη. Μετά κανένα πρόβλημα- ίσα ίσα!

 

β) Από αισθητικής άποψης, μετά από αρκετά λάιβ διαπίστωσα πως η επικάλυψη φθείρεται ανομοιόμορφα. Όχι ότι φαίνεται κάτι ιδιαίτερα, αλλά σε πρώτο επίπεδο μου φάνηκε λίγο παράξενο, υπό την έννοια ότι η φθορά παρουσίαστηκε σε λίγο άσχετα σημεία, και όχι στο ύψος των τάστων τα οποία κυρίως ταλαιπωρώ!

 

γ) Σε σχέση με χορδές όπως οι ghs boomers (οι οποίες όσο είναι καινούριες μου αρέσουν πολύ), η διαφορά ως προς την αντοχή στο χρόνο είναι δεδομένη. Δεν είναι τόσο bright εξ'αρχής, κάτι που έχει νόημα κυρίως σε slap ή tapping βέβαια, αλλά μετά από αρκετό παίξιμο διατηρούν τη διαύγεια τους, και δε "ψοφάνε" (lol!) στις χαμηλές όπως οι boomers.

 

Το να τις βρεις στην αγορά (της Αθήνας τουλάχιστον) δεν είναι καθόλου δύσκολο! Το μόνο που με προβληματίζει είναι το ότι εφ'όσον κοστίζουν χοντρικά τα διπλά από τις boomers, ο διπλάσιος χρόνος ζωής δεν αποτελεί σπουδαίο όφελος- εκτός και αν βαριέσαι να αλλάζεις χορδές! Επειδή λοιπόν προσωπικά αλλάζω συχνά χορδές, πιστεύω εν τέλει πως είναι θέμα γούστου. Εμένα με άφησαν αρκετά ικανοποιημένο ως προς το playability, και αν σκόπευα να μειώσω τα έξοδα αλλαγής χορδών θα τις προτιμούσα.

 

Α, αν παίζει οποιοδήποτε ρόλο, νομίζω πως οι black beauties κολακεύουν (δηλαδή στρογγυλεύουν- χαχχααχχα) περισσότερο την Β στο 5χορδο- αλλά αυτό μπορεί να είναι απλά μια λανθασμένη αίσθηση...

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β) Από αισθητικής άποψης, μετά από αρκετά λάιβ διαπίστωσα πως η επικάλυψη φθείρεται ανομοιόμορφα. Όχι ότι φαίνεται κάτι ιδιαίτερα, αλλά σε πρώτο επίπεδο μου φάνηκε λίγο παράξενο, υπό την έννοια ότι η φθορά παρουσίαστηκε σε λίγο άσχετα σημεία, και όχι στο ύψος των τάστων τα οποία κυρίως ταλαιπωρώ!

 

Εμένα πάλι φθείρονται ακριβώς εκεί που παίζω!  ;D

 

196small.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου