Προς το περιεχόμενο

Gibson 335 - ερώτηση!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Χαλβαδιάζω την παρακάτω κυρία.

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_es335_dot_plain_cherry.htm?sid=bc7b16deb5f8311d8e662633d8533a72

 

και έχω μια ερώτηση:

Τί σημαίνει ο όρος "plain" στην περιγραφή της?

Μπορεί κάποιος να μου πει περισσότερα? Γενικά σε αυτό το budget (ίσως και *ελάχιστα* παραπάνω) ποιά 335 (gibson πάντα!) προτείνετε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

απο οτι βλεπω ολες οσες ειναι στην ιδια τιμη δεν εχουν τιποτα διαφορετικο.

υπαρχουν οι πιο τσιμπημενες που ειναι με εβενο στην ταστιερα και αυτες πρεπει να ειναι custom. [ενας αναλογος διαχωρισμος που υπαρχει και στις es-137 που κοιταζω εγω  :P]

Παντως και μαγνητες παιζουν ιδιοι. οποτε ειναι καθαρα οτι αρεσει σε σενα απο αποψη χρωματος κλπ. παντως θα σου ελεγα να παρεις με bigsby  ;D

 

Για περισσοτερες λεπτομερειες για την κιθαρα δες στο σαιτ της γκιμπσον που λεει κατι αλλα για το plain δεν μπορω να σε κατατοπησω :/

www.myspace.com/thepuzzle4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το plain εχει να κανει με το σωμα και με την επεξεργασια του. στα αντιστοιχα ακριβα μοντελα το σωμα ειναι carved δηλαδη σμιλευμενο και αμα δεις αντιστοιχες φωτογραφιες θα καταλαβεις τη διαφορα.

Στην ακουστικη διαφορα δεν ξερω τι παιζει  :)

ελπιζω να βοηθησα

 

[αυτες οι κιθαρες ειναι πανεμορφες  ;D

συμπασχουμε ]

 

edit: απο οτι βλεπω δεν παιζει ρολο στον ηχο

www.myspace.com/thepuzzle4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το plain εχει να κανει με το σωμα και με την επεξεργασια του. στα αντιστοιχα ακριβα μοντελα το σωμα ειναι carved δηλαδη σμιλευμενο και αμα δεις αντιστοιχες φωτογραφιες θα καταλαβεις τη διαφορα.

Στην ακουστικη διαφορα δεν ξερω τι παιζει  :)

ελπιζω να βοηθησα

 

[αυτες οι κιθαρες ειναι πανεμορφες  ;D

συμπασχουμε ]

 

edit: απο οτι βλεπω δεν παιζει ρολο στον ηχο

 

Σε ευχαριστώ!

 

[όντως είναι κούκλες!χαίρομαι που δεν είμαι μόνος !]

 

βέβαια οι περισσότερες Plain γράφουν. Μου φαίνεται περίεργο, έχει να κάνει μόνο με την επεξεργασία ή με κάτι άλλο? όσες 335 έχω πιάσει στα χέρια μου (και σε αυτήν την κατηγορία τιμής) είχαν "κουρμπαριστό" καπάκι. Μήπως κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά όσον αφορά το "Plain"? Χελπ κάποιος? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εξ όσων γνωρίζω, όλες οι 335 έχουν κουρμπαριστά καπάκια κλπ.

Ο όρος plain έχει να κάνει με το γεγονός οτι το καπάκι δεν είναι flame πχ... αλλά ένα απλό κομμάτι maple... Αν σ'αρέσει μη δίνεις σημασία, αισθητικό είναι το ζήτημα...

 

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

To "plain" αναφέρεται στα "νερά" που φαίνονται στο καπάκι κάτω από το ημιδιαφανές φινίρισμα. Plain, σημαίνει ότι ο τελευταίος καπλαμάς του laminate εχει συνηθισμένη (απλή) διαμόρφωση ως προς τα "νερά" του.

Σε αντίθετη περίπτωση, μιλάμε για figured, flame κλπ.

Προσωπικά θεωρώ πιο όμορφες τις plain παρόλο που οι άλλες (οι "κανονικές") θεωρούνται πιο πολυτελείς και είναι και ακριβότερες.  

 

Edit: Με πρόλαβε ο ez

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως αυτη ειναι η διαφορα απλα στο θωμα ετσι οπως το γραφει ειναι σαν να διαχωριζει το top σε plain και carved και οχι σε plain και figured. Απλα τα εχουν μπερδεμενα στα features  ;D

www.myspace.com/thepuzzle4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Γενικότερα, είναι τελικά αισθητικό το ζήτημα? Πέρα από το προφιλ του μπράτσου και τα άλλα εμφανισιακά στοιχεία (bound fretboard etc) υπάρχει λόγος να πάει κανείς σε ακριβότερη 335 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ πιο όμορφες τις plain παρόλο που οι άλλες (οι "κανονικές") θεωρούνται πιο πολυτελείς και είναι και ακριβότερες.  

+1

 

Πέρα από το προφιλ του μπράτσου και τα άλλα εμφανισιακά στοιχεία (bound fretboard etc) υπάρχει λόγος να πάει κανείς σε ακριβότερη 335 ?

Όχι (εξαιρούνται οι Historic). Επίσης, αν δεν κάνω λάθoς, binding στην ταστιέρα έχουν όλες οι 335 εκτός από την Satin Finish.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου