Προς το περιεχόμενο

Best Mobile Guitar gear for Gigs


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1/ BOSS GS 10

Απ'τα καλύτερα πολυεφφέ της BOSS για μένα,γενιάς GT6 για κάποιο λόγο με πολύ καλύτερο ήχο,ακόμη και απ'την GT8,ενώ κοντράρει στα ίσα και την GT10.

 

Παίζει παντού καλά,κονσόλα,λούπα ενισχυτή,ενώ το ίδιο είναι και κάρτα ήχου. Για όποιον ενδιαφέρεται παίζει και ο Malmsteen με αυτήν (όταν είναι στο μπάνιο προφανώς ;D) και μπορεί κάποιος να κατεβάσει και τα preset του.Έχει το μέγεθος ενός 12'' laptop

 

http://www.bosscorp.co.jp/products/en/GS-10/

 

 

2/ CICOGNANI MF24  mini Midi controller, 4 presets/bank,6 banks για αλλαγή των preset της GS10.

 

http://www.cicognaniamps.com/?file=products.asp&x=4&y=0&z=0&w=29

 

 

3/ Mini Expression pedal δικής μου κατασκευής,το οποίο είναι 2 expression pedal σε 1,λειτουργεί κανονικά όπως όλα τα expression αλλά επάνω στο πετάλι έχω βάλει και ένα φωτοκύταρο το οποίο λειτουργεί σαν optical expression pedal με ξεχωριστή έξοδο απ'το συμβατικό.

 

Το μέγεθός του είναι κάτι λιγότερο απ'το μισό απο ένα συμβατικο expression σε μήκος,και σε πλάτος τα 3/4 περίπου.Στη φωτό που έχω πιο κατω,το βάζω δίπλα στο wah,για να καταλάβεται το μέγεθος,το "ματάκι" που βλέπεται στη μέση δεξιά είναι το φωτοκύταρο που ανέφερα.

 

Όλα μαζί με τροφοδοτικά και καλώδια,χωράνε στην τσέπη της θήκης της κιθάρας και αν κάτι δεν, το βάζω σε ένα τσαντάκι που έτσι κι αλλοιώς κουβαλάω μαζί μου για τα προσωπικά μου αντικείμενα.

 

Σε σχέση με το μέγεθος αυτού του "setup" ;D, ο συμβιβασμός που κάνω στον ήχο είναι μικρός

BOSS_GS_10.thumb.jpg.a2dec70de4b870c82cad6619a954f16d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Πολύ ωραίο rig!

 

Κατά σατανική σύμπτωση, ανέφερα το GS-10 ανάμεσα στα "greats from the past"  ;D στο άλλο θέμα που άνοιξα μόλις!

 

Αυτό το Τσικογιάννη, πως το λένε, το μαραφέτι, πόσο έχει και που το βρίσκεις? Γιατί ψάχνω για ένα μικρό φτηνό midi controller και μέχρι στιγμής το καλύτερο που έχω βρει είναι τούτο:

 

http://www.peak2005.com/i/product_info.php/products_id/46?osCsid=64e343d94dafddfa8f2efeb2aa77b8c9

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατόπιν παραγγελίας απ'το Στόλλα,εγώ το είχα παραγγείλει στον Καγμάκη κόστισε μαζί με την κούριερ 145 Ε πρίν 2,5 χρόνια όμως,τώρα δεν γνωρίζω την τιμή του.

 

Έχω και την peak 2005,καλή είναι αλλά η cicognani με βολεύει καλύτερα γιατί είναι τετράγωνη.

 

Είχα παίξει και σε 2-3 μικρά live με plug ins,με ένα tablet pc,αλλά πολύ αγχος ρε παιδιά μήπως αρχίσουν τα windows κανένα update, ;D ή κάνει κανένα περίεργο "μπίου",αλλά τελικά όλα πήγαν μια χαρά.

 

Δοκίμασα και το V-Machine

http://www.smproaudio.com/index.php/en/products/v-machines/vmachine

πιστεύοντας ότι θα είμαι πιο ασφαλής αλλά προς το παρών είναι μάπα ;D.Καλύτερα laptop

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και την peak 2005,καλή είναι αλλά η cicognani με βολεύει καλύτερα γιατί είναι τετράγωνη.

 

Για να μη μασουλάμε το θέμα, αν δε σου κάνει κόπο γράψε 2-3 λόγια (υπέρ/κατά) για την Peak (σε νέο θέμα ή με pm αν δε βαριέσαι), γιατί παραγγέλνω σύντομα.

 

Είχα παίξει και σε 2-3 μικρά live με plug ins,με ένα tablet pc,αλλά πολύ αγχος ρε παιδιά μήπως αρχίσουν τα windows κανένα update, ;D ή κάνει κανένα περίεργο "μπίου",αλλά τελικά όλα πήγαν μια χαρά.

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!  ;D ;D ;D ;D ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3/ Mini Expression pedal δικής μου κατασκευής,το οποίο είναι 2 expression pedal σε 1,λειτουργεί κανονικά όπως όλα τα expression αλλά επάνω στο πετάλι έχω βάλει και ένα φωτοκύταρο το οποίο λειτουργεί σαν optical expression pedal με ξεχωριστή έξοδο απ'το συμβατικό.

 

Το μέγεθός του είναι κάτι λιγότερο απ'το μισό απο ένα συμβατικο expression σε μήκος,και σε πλάτος τα 3/4 περίπου.

 

Ενδιαφέρον! Που μπορώ να το βρω? Δεν θέλω να έχει το φωτοκύταρο. είναι DIY έτοιμο πακέτο που απλά το συναρμολόγησες ή το έφτιαξες εντελώς μόνος σου?

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το μικρό του μέγεθος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Καλά γέλα εσύ,ειδικά την πρώτη φορά "κορόμηλο"¨έτρεχε ο ιδρώτας απ΄το άγχος,τη δεύτερη πήρα και το GS μαζί μου ;D

 

Την PEAK έχω να τη χρησιμοποιήσω αρκετό καιρό,πρέπει να είναι χωμένη σε καμμια ρακιέρα στην αποθήκη ;D,απ'οτι θυμάμαι όμως,μπορείς να στείλεις PC και CC μέσα σε  1 bank αλλά ήταν δύσχρηστο σε live ή πρόβα για μένα οπότε τη χρησιμοποιούσα γι'αυτό που την πήρα δηλ.PC.

 

Με την PEAK μπορείς ν'αλλάξεις εως 128 presets,  με την Cicognani  εως 24,

 

η PEAK έχει το πλάτος περίπου ενός 12'' laptop, ενώ η Cicognani είναι λίγο πιο μεγάλη απ'το midi mouse της Tech 21,

 

η PEAK έχει επιπλέον έξοδο 9V,η Cicognani έχει 2 midi outs,

 

η PEAK λειτουργεί και με phantom power, η Cicognani  μόνο με 9V.

 

Κοίτα με δεδομένο ότι δεν πρόκειται να χειριστώ κανένα μεγάλο setup με αυτές τις δυο, δεν χρησιμοποιώ πάνω απο 10-15 presets, και δίνοντας προτεραιότητα στο portability χρησιμοποιώ περισσότερο την  Cicognani. Μου λείπουν καμμιά φορά τα CC αλλά όπως είπα πριν, μου είναι δύσχρηστα με την PEAK 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον! Που μπορώ να το βρω? Δεν θέλω να έχει το φωτοκύταρο. είναι DIY έτοιμο πακέτο που απλά το συναρμολόγησες ή το έφτιαξες εντελώς μόνος σου?

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το μικρό του μέγεθος!!!

 

Το έχω φτιάξει μόνος μου.Δεν γνωρίζω την ύπαρξη κάποιου DIY κιτ.

Αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου πώ πως το έφτιαξα,μετά την Δευτέρα όμως γιατί θα λείπω ταξίδι και δεν ξέρω αν θα έχω σύνδεση internet εκεί που πάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω φτιάξει μόνος μου.Δεν γνωρίζω την ύπαρξη κάποιου DIY κιτ.

Αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου πώ πως το έφτιαξα,μετά την Δευτέρα όμως γιατί θα λείπω ταξίδι και δεν ξέρω αν θα έχω σύνδεση internet εκεί που πάω.

 

Αν δεν σου κάνει κόπο θα ήταν πολύ σούπερ να μου πεις την διαδικασία. Επίσης σκέφτηκα οτι ίσως δεν θα είναι συμβατό με την Line 6 M9?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι μετά απο μερικές δοκιμές που έκανα στο στούντιο. Το πράγμα δουλεύει, αλλα δουλεύει καλύτερα αν έχεις στην αλυσίδα ένα τέτοιο http://www.tech21nyc.com/products/sansamp/characterseries.html

 

Με τις προσομοιώσεις των ενισχυτών και τις καμπίνες απο την πεταλιέρα ο ήχος ήταν κάπως πλαστικόποιημένος...

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Παιδια επειδη με  ενδιαφερει πολυ το θεμα , δηλαδη γινεται να συνδεσω την εξοδο του pedalboard μου στην εισοδο ενος πεταλιου tech 21 charcter και απο εκει κατευθειαν στην κονσολα ? Χρειαζεται και di ανεμεσα ? Επισης αυτη η δουλεια γινεται να γινει και με tech 21 gt2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου