Προς το περιεχόμενο

Best Mobile Guitar gear for Gigs


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους.

 

Ποιο πιστεύετε οτι είναι ποιο ευέλικτο setup για live?

Τι σας έχει "βολέψει" εσάς στα live?

κάνατε "θυσίες" στον ήχο για να γλιτώσετε το κουβάλημα του ενισχυτή ή άλλου εξοπλισμού που ήταν ογκώδης και βαρύς?

 

Θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιος που να έχει "μαζέψει" τόσο το gear του ώστε

 

- να μπαίνει στο τσεπάκι της θήκης της κιθάρας,

- να το "καρφώνει" κατευθείαν στην κονσόλα 

- να μπορεί να το χειριστεί με ευκολία κατά την διάρκεια του live (effect switch/tuner κλπ) 

 

Αν σας είναι εύκολο γράψτε και πόσο σας κόστισε το gear (περίπου).

 

Thanks & Rock on

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Σα να περιγράφεις ένα line6 pod. Το χτ που έχω εγώ χωράει μια χαρά στη θήκη της κιθάρας. Αν και από πλευρά ήχου προτιμώ το sansamp η και το bad monkey λόγω έλλειψης digital & κομπρεσαρισμενου ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον θέμα.

 

Αν ήθελα να κουβαλάω μόνο μια θήκη κιθάρας με ταπανταόλα για ένα gig, νομίζω ότι η επιλογή μου θα ήταν:

 

1) Line6 M9

2) Tech21 Character Pedal (ανάλογα με τη χροιά ενισχυτή που επιθυμεί κάποιος).

3) Ένα μικρό DI, πιθανότατα της Radial (για μετατροπή του σήματος σε line level, μπορεί να διαθέτει και το μαγαζί αλλά better safe...).

4) Ενα μικρού footprint expression pedal (σαν αυτό της Line6).

 

Εντάξει, δεν είναι απλώς ένα Pod, αλλά η ευελιξία είναι πολύ μεγαλύτερη, και χωράνε σε μια αξιοπρεπή gigbag, μαζί με τα απαραίτητα καλώδια, έξτρα χορδές, πένες, και τα σχετικά.

 

Δεν χρειάζεται ΤΙΠΟΤΕ άλλο, αρκεί το μαγαζί να έχει ένα αξιοπρεπές PA.

 

Παρεμπιπτόντως από το thread του φίλου nocta, θυμήθηκα αυτό το βιντεάκι:

 

 

Αν βαριέστε, πηγαίνετε κατευθείαν στο 6:00

 

;D ;D ;D

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον θέμα.

 

Αν ήθελα να κουβαλάω μόνο μια θήκη κιθάρας με ταπανταόλα για ένα gig, νομίζω ότι η επιλογή μου θα ήταν:

 

1) Line6 M9

2) Tech21 Character Pedal (ανάλογα με τη χροιά ενισχυτή που επιθυμεί κάποιος).

3) Ένα μικρό DI, πιθανότατα της Radial (για μετατροπή του σήματος σε line level, μπορεί να διαθέτει και το μαγαζί αλλά better safe...).

4) Ενα μικρού footprint expression pedal (σαν αυτό της Line6).

 

και τα πεταλια που εχει βγαλει η μπος με την φεντερ εχουν την δυνατοτητα να πανε καρφι σε κονσολα?

κανω λαθος?

 

 

εντιτ

απο οτι τσεκαρα στο νετ, μαλλον κανω λαθος!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως παλιότερα έπαιζα με ένα V-Amp 2 της Behringer και μία Squier Strat με ένα PAF Pro στη γέφυρα έτσι για πιό δυνατά distortion από το bridge. Και τα καλώδια σύνδεσης καθώς και το DI τα είχα όλα στο βαλιτσάκι του V-Amp. Κι έτσι κουβαλούσα μόνο την κιθάρα και το βαλιτσάκι. Και μπορώ να πω ότι και ασπροπρόσωπο με είχε βγάλει και απόσβεση τα λεφτά του έκανε.

 

Σε ένα live μάλιστα όταν απέκτησα μια Line 6 και είχε ένα πρόβλημα με τα footswitch έβαλα το VAmp που είχα για backup και ο ηχολήπτης είχε φωνάξει "Πω ρε φίλε. Τι ήχάρα είναι αυτή;".

 

Εν ολίγοις ήταν αρκετά portable κατάσταση. Πιο portable απ'αυτό φαντάζομαι είναι το pocket pod. Δεν ξέρω εγώ τουλάχιστον κάτι μικρότερο.  ;)

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο το βίντεο με την θ'ηκη του sport billy χεχε!!!!

 

όντως είναι πολύ καλή περίπτωση η μινι πεταλιέρα Line6 M9 (περίπου 300 ευρώ).

 

σκέφτομαι πoλύ σοβαρά να δοκιμάσω το pocket pod (περίπου 90 ευρώ) το οποίο όμως έχει ένα σοβαρό μειονέκτημα. δεν έχεις τρόπο να αλλάξεις preset κατά την διάρκεια του live. (που σημαίνει οτι θα κανω ταχυδακτυλουργικά κόλπα)

Πάντως μου αρέσουν αρκετά από τα preset που έχει και το γεγονός οτι μπορείς να κατεβάσεις πολλά άλλα από το site της line6.

το floor pod της line6 (140 euro) αν και είναι το ίδιο πράγμα (υποτίθεται) δεν μου ακουγεται το ίδιο. μπορεί να έχει άλλα preset, δεν ξέρω...

Όπως και το pocket pod express (60 euro). εχω ακούσει δεκάδες demo στο youtube....

 

το pod xt είναι καλή λύση επίσης, το pocket pod πιο φτηνή. φαντάζομαι οτι θα ανακαλύψω σιγά σιγά και τις διαφορές τους.

 

επίσης η πεταλιέρα η VoX tonelab (περίπου 180 ευρώ) είναι μια πολύ καλή λύση. 

 

Η αλήθεια είναι οτι προτιμώ τον ήχο λαμπάτων ενισχυτών (όπως πολύ άλλοι φαντάζομαι). Το πρόβλημα όμως είναι οτι δεν μπορώ να τους κουβαλήσω μαζί μου. Για αυτό ξεκίνησα και το συγκεκριμένο thread για εναλλακτικές λύσεις. Η Mesa Boogie έδωσε μια λύση. Τον Transatlantic. Ζυγίζει μόνο 5.5 κιλά. Δεν έχει όμως fxloop και κοστίζει... μονο... 1.200 ευρω!!! θα το έπαιρνα έστω και χωρίς το fxloop αλλά όχι 1.200 ευρώ. Αστεία πράγματα... ακου 1.200.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 3 θεωρήσεις του ζητήματος:

 

1) Mobile rig, ανεξαρτήτως κόστους.

 

Κάτι τέτοιο πρότεινα στο προηγούμενο post. Να σημειώσω ότι, επειδή (νομίζω) κανένα μικρό πολυεφφέ δεν έχει line level έξοδο, το DI θα χρειαστεί έτσι κι'αλλιώς.

 

Το θέμα είναι πάντως ότι, με την παραπάνω πρόταση, μπορεί να δώσεις 6-7 κατοστάρικα, αλλά πραγματικά δεν θα λείπει το παραμικρό από τον ήχο ή την ευχρηστία (π.χ. "πεταλιέρα" για εφφέ, expression για wah/volume, ρυθμιστικά παρόμοια με ενισχυτή στο Character). Στην ουσία πρόκειται για μικρογραφία της αλυσίδας πετάλια/ενισχυτής/μικρόφωνο.  ;)

 

2) Low budget rig

 

Εδώ μοιραία κάνεις παραχωρήσεις... για παράδειγμα με κανένα τύπου "φασόλι" πολυεφφέ δεν θα έχεις άμεσο control στα εφφέ σου, αν δεν έχεις και την πεταλιέρα του. Επίσης ο ήχος θα είναι τόσο καλός όσο... τα presets που θα φτιάξεις και θα χρησιμοποιείς. Πλεονέκτημα η "όλα σε ένα" τοπολογία.

 

3) Backup rig

 

Έχει ξανασυζητηθεί παλιότερα θυμάμαι. Εδώ απλά κοιτάμε να έχουμε να κάνουμε τη δουλειά μας αν πάνε ΟΛΑ κατά διαόλου. Προσωπικά έχω ένα Zoom G1Next το οποίο πιστεύω ότι, αν στραβώσουν τόσο τα πράγματα, μπορεί να με καλύψει με 3-4 προσεκτικά ρυθμισμένα presets, ίσα να μη γίνουμε ρεζίλι.  ;)

 

Παρεμπιπτόντως, το πιο "φορητό" rig που έχω χρησιμοποιήσει, ήταν ένας Tech21 TM10 με ένα Yamaha Magicstomp στο effects loop του. Το Υamaha, τα τροφοδοτικά, όλα τα καλώδια, κλπ, χωρούσαν ΜΕΣΑ στην καμπίνα του ΤΜ10 και με ένα XLR καλώδιο μπορούσα να βγω απευθείας στην κονσόλα, ο δε ενισχυτάκος έπαιζε και τον ρόλο μόνιτορ. Εντάξει, στη gigbag δεν χωρούσε, αλλά το βάρος και ο όγκος ήταν αμελητέα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 3 θεωρήσεις του ζητήματος:

 

1) Mobile rig, ανεξαρτήτως κόστους.

 

Κάτι τέτοιο πρότεινα στο προηγούμενο post. Να σημειώσω ότι, επειδή (νομίζω) κανένα μικρό πολυεφφέ δεν έχει line level έξοδο, το DI θα χρειαστεί έτσι κι'αλλιώς.

 

Το θέμα είναι πάντως ότι, με την παραπάνω πρόταση, μπορεί να δώσεις 6-7 κατοστάρικα, αλλά πραγματικά δεν θα λείπει το παραμικρό από τον ήχο ή την ευχρηστία (π.χ. "πεταλιέρα" για εφφέ, expression για wah/volume, ρυθμιστικά παρόμοια με ενισχυτή στο Character). Στην ουσία πρόκειται για μικρογραφία της αλυσίδας πετάλια/ενισχυτής/μικρόφωνο.  ;)

 

2) Low budget rig

 

Εδώ μοιραία κάνεις παραχωρήσεις... για παράδειγμα με κανένα τύπου "φασόλι" πολυεφφέ δεν θα έχεις άμεσο control στα εφφέ σου, αν δεν έχεις και την πεταλιέρα του. Επίσης ο ήχος θα είναι τόσο καλός όσο... τα presets που θα φτιάξεις και θα χρησιμοποιείς. Πλεονέκτημα η "όλα σε ένα" τοπολογία.

 

3) Backup rig

 

Έχει ξανασυζητηθεί παλιότερα θυμάμαι. Εδώ απλά κοιτάμε να έχουμε να κάνουμε τη δουλειά μας αν πάνε ΟΛΑ κατά διαόλου. Προσωπικά έχω ένα Zoom G1Next το οποίο πιστεύω ότι, αν στραβώσουν τόσο τα πράγματα, μπορεί να με καλύψει με 3-4 προσεκτικά ρυθμισμένα presets, ίσα να μη γίνουμε ρεζίλι.  ;)

 

Παρεμπιπτόντως, το πιο "φορητό" rig που έχω χρησιμοποιήσει, ήταν ένας Tech21 TM10 με ένα Yamaha Magicstomp στο effects loop του. Το Υamaha, τα τροφοδοτικά, όλα τα καλώδια, κλπ, χωρούσαν ΜΕΣΑ στην καμπίνα του ΤΜ10 και με ένα XLR καλώδιο μπορούσα να βγω απευθείας στην κονσόλα, ο δε ενισχυτάκος έπαιζε και τον ρόλο μόνιτορ. Εντάξει, στη gigbag δεν χωρούσε, αλλά το βάρος και ο όγκος ήταν αμελητέα.

 

 

χμμμ ενδιαφέρον το τρίτο σκέλος της απάντησης σου. Δεν το ήξερα αυτό το Yamaha Magicstomp.

Εσύ σε ποια κατηγορία βρίσκεσαι τώρα? Προτιμάς το ευέλικτο rig ή πας "Full Metal Jacket" και τα μυαλά στα κάγκελα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ σε ποια κατηγορία βρίσκεσαι τώρα? Προτιμάς το ευέλικτο rig ή πας "Full Metal Jacket" και τα μυαλά στα κάγκελα?

 

Αδελφέ, καλώς ή κακώς, επειδή πρέπει να έχω guitar synth και άλλα συμπράγαλα, το κουβάλημα δεν το γλυτώνω. Απλώς έχω "τακτοποιήσει" κάπως τα πράγματα.

 

Παλιότερα κουβάλαγα ενισχυτή, καμπίνα 2Χ12", μια πεταλιέρα με 12 πετάλια, synth, 2 κιθάρες, μέχρι (κάποιες φορές) βάση/μικρόφωνο/καλώδια για την καμπίνα.

 

Το παρόν rig (που έχει δοκιμαστεί μόνο σε πρόβες), είναι ένα rack όπου όλα πάνε direct στην κονσόλα, η πεταλιέρα του GSP1101 για έλεγχο presets και 1-2 μικρά footswitches. Αν στο μαγαζί δεν περισσεύουν τα μόνιτορ, μπορεί να κουβαλήσω και ένα Tech21 Power Engine. Το κέρδος είναι σημαντικό στο στήσιμο/ξεστήσιμο πάντως.

 

edit: να συμπληρώσω ένα πολύ ωραίο πολυεργαλείο που είναι μάλλον περιφρονημένο στην Ελλάδα:

 

http://www.rogerlinndesign.com/products/adrenalinn3/adrenalinn3.shtml

 

Είναι ιδανικό για mobile rig ειδικά αν υπάρχουν ανάγκες για διάφορα περίεργα time based effects.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Επαναφέρω την συσκεκριμένη συζήτηση την οποία βρίσω πολύ ενδιαφέρουσα.

 

Ο συμφορουμίτης TGL πρότεινε μια λύση η οποία στριφογυρναει στο μυαλό μου εδώ και αρκετό καιρό. Παίζω με μικρό ενισχυτή και 2 ή 3 πετάλια αλλα η ιδέα του να κουβαλάω μονο μια κιθάρα σε gig bag και έστω μια μικρή βαλίτσα για τα εφε είναι πάρα πολύ ελκυστική (Μισώ τις απαίσιες βροχερές μέρες που πρέπει να κουβαλάς κιθάρες, ενισχυτές και πεταλιέρες σε 2 και 3 βόλτες απο το αυτοκίνητο...).

 

Σκεφτόμουν αν μπορούσε να μειωθει ακόμα περισσότερο ο όγκος με την εξής λύση. Κάποια πεταλιέρα τύπου tonelab ST, DI και η κιθάρα μας.

 

Είναι εφικτό? Eχει κανένας πρακτική πείρα στο συγκεκριμένο ζήτημα?

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου