Προς το περιεχόμενο

pay 2 play ( η νεα μοδα , υποθετικα ερχομενη στην Ελλαδα)


jose

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να παραθέσω και μια δική μου άποψη στο θέμα:

 

Εαν δεν σέβεσαι τον εαυτό σου και τον κόπο σου (και τον χρόνο των φίλων σου) δεν θα σε σεβαστεί κανένας μαγαζάτορας, σωστός ή "λαμόγιο". Τα πάντα ξεκινάνε από εκεί.

Συνεπώς, για το ζήτημα της γραπτής συμφωνίας είμαι υπέρ, κυρίως για το τυπικό του θέματος ("τι?πόσα είχαμε πει? οχι ρε παιδιά, εγώ θυμόμουν τόσα κλπ κλπ")

 

Μια παράμετρος ακόμα. Καθώς υπάρχει κόσμος που βιοπορίζεται από τα live (κόσμος ο οποίος ολοένα και λιγοστεύει) καλό είναι να είμαστε και λίγο υπεύθυνοι όσον αφορά τους όρους με τους οποίους κάνουμε live. Το να "χαλάω την πιάτσα" εγώ που δεν τα έχω ανάγκη μπορεί άνετα να καταστρέψει κάποιον άλλον που τα έχει (π.χ. "μα οι άλλοι ήρθαν και δεν ζήτησαν λεφτά" κλπ).

 

Φυσικά μιλάμε (ελπίζω τουλάχιστον) εντός λογικών πλαισίων (εαν ο άλλος θέλει να πληρώνεται 2000 τη βραδιά και τον πειράζει που εγώ ζητάω π.χ. 80 τότε κάνουμε διαφορετική κουβέντα!)

 

Edit:

 

Μονο και μονο απ αυτο ριχνεις Χ στο μαγαζι...

 

Συμφωνώ απολύτως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το 99% των μαγαζιων αντικατοπτριζει πληρως και το 99% των ελληνικων συγκροτηματων ...ειναι και τα 2 αθλια...οποτε οτι δινεις παιρνεις...ακου 10 ευρω και 3 μπυρα...με 25 ειδα muse και με 28 oasis (berlin) ...plaka me kaneis?

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια τα πραγματα στην ελληνικη πραγματικοτητα των ροκ μουσικων σκηνων ειναι πολυ απλα:

 

Υπαρχουν δυο ειδων μαγαζια

 

Αυτα που δεν εχουν καθολου δικο τους κοσμο και περιμενουν απο την εκαστοτε μπαντα να φερει δικο της κοσμο και με βαση τα ατομα πληρωνονται οι μουσικοι. Τετοιο ειναι και το lazy που αναφερθηκε, το οποιο ειναι μια χαρα για μια ερασιτεχνικη μπαντα που κανει δυο live το χρονο, αλλα δεν ειναι για να παιξεις ως house band μιας και δε μπορεις να κουβαλας τους φιλους σου σε καθε λαιβ εαν παιζεις μια ή δυο φορες την εβδομαδα.

 

Επισης υπαρχουν αυτα τα οποια αποτελουν "μουσικες σκηνες" στα οποια ως επι το πλειστον υπαρχει στανταρ κοσμος, οι μουσικοι πληρωνονται παλι με τα ατομα, ο μαγαζατορας στανταρ θα σε ριξει και θα αφαιρεσει καμια εικοσαρα-τριανταρα κοσμο.

 

Γενικα παντως, και καλο θα ειναι να γινει αντιληπτο, οτι σε οσα λενε οι μαγαζατορες,ειτε εχουν δικιο ειτε αδικο, δε μπορεις να κανεις τιποτα, για τους εξης απλους λογους:

 

Εαν χαλαστει με την παρτη σου, απλα δεν θα ξαναπαιζεις ποτε στο μαγαζι του γιατι περιμενουν αλλοι πεντακοσιοι να παρουν τη θεση σου με τα μισα λ7, και αυτος το ξερει αυτο.

 

Εαν τον καταγγειλεις οτι δε σε ασφαλιζει κλπ κλπ, ως γνησιο νυχτοβιο σκατομουτρο που ειναι, ευκολα και χωρις ενδοιασμους θα βαλει να σου σπασουν χερια-ποδια.

 

Απλα λοιπον, εαν θελεις να παιζεις και να βγαζεις ενα χαρτζιλικι-συμπληρωμα του μισθου σου απο την πρωινη δουλεια,βρισκεις το μαγαζι που θα καταπατησουν λιγοτερο τα εργασιακα σου δικαιωματα αλλα και την ατομικη σου αξιοπρεπεια, και κανεις την παπια βασιζομενος στο ελαχιστο φιλοτιμο του καθε λαμογιου-ιδιοκτητη. Εαν εισαι αποκλειστικα μουσικος...λυπαμαι, εχασες. Σκυλαδικο και παλι σκυλαδικο.

 

ΥΓ. Α και για να βοηθησω λιγο, ενα απλο συμφωνητικο το οποιο εχει γνησια υπογραφης απο τους συμβαλλομενους, ΕΧΕΙ νομικη υποσταση και μπορει καλλιστα να χρησιμοποιηθει σε πιθανη αντιδικια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παραθέσω και μια δική μου άποψη στο θέμα:

 

Εαν δεν σέβεσαι τον εαυτό σου και τον κόπο σου (και τον χρόνο των φίλων σου) δεν θα σε σεβαστεί κανένας μαγαζάτορας, σωστός ή "λαμόγιο". Τα πάντα ξεκινάνε από εκεί.

Συνεπώς, για το ζήτημα της γραπτής συμφωνίας είμαι υπέρ, κυρίως για το τυπικό του θέματος ("τι?πόσα είχαμε πει? οχι ρε παιδιά, εγώ θυμόμουν τόσα κλπ κλπ")

 

Μια παράμετρος ακόμα. Καθώς υπάρχει κόσμος που βιοπορίζεται από τα live (κόσμος ο οποίος ολοένα και λιγοστεύει) καλό είναι να είμαστε και λίγο υπεύθυνοι όσον αφορά τους όρους με τους οποίους κάνουμε live. Το να "χαλάω την πιάτσα" εγώ που δεν τα έχω ανάγκη μπορεί άνετα να καταστρέψει κάποιον άλλον που τα έχει (π.χ. "μα οι άλλοι ήρθαν και δεν ζήτησαν λεφτά" κλπ).

 

Φυσικά μιλάμε (ελπίζω τουλάχιστον) εντός λογικών πλαισίων (εαν ο άλλος θέλει να πληρώνεται 2000 τη βραδιά και τον πειράζει που εγώ ζητάω π.χ. 80 τότε κάνουμε διαφορετική κουβέντα!)

 

Edit:

 

Συμφωνώ απολύτως.

 

 

 

 

Η δυνατοτητα αυξημενων χρεωσεων δεν αντιστοιχει συνηθως σε υπερβολικα αυξημενο εισητηριο αλλα σε μεγαλυτερη χωρητικοτητα του μαγαζιου. Ειναι πολυ ευκολο να πολλαπλασιαστει το κερδος απο το μεριδιο ενος εισητηριου για ενα συγκροτημα, αλλα αυτο δεν γινεται απο την μια μερα στην αλλη. Ολα τα συγκροτηματα περνανε μερικα χρονια αφανειας η εστω ουδετεροτητας μεχρι να μπορουν να συγκεντρωσουν ενα σεβαστο αριθμο ατομων στις συναυλιες τους.  Δεν μπορουμε να αποσκοπουμε στο κερδος απο την εναρξη του συγκροτηματος μας, υπαρχουν απειρα συγκροτηματα που αξιζουν και παιζουν αυθεντικη μουσικη (γινονται περιπου 2 συναυλιες την ημερα στην Ελλαδα) αλλα για να τα προσεγγισει το κοινο πρεπει να εχουν φτηνο εισητηριο. 

 

Βεβαια ο jose δεν ειχε ευθυνη για την εξτρα χρεωση.

 

Οταν κλεινουμε μια συμφωνια καλο ειναι να σκεφτομαστε σαν φανς.

''Θα πληρωνα 10 ευρω με ποτο η χωρις για να με δω?''

 

Ειναι πολλοι παραγοντες που χρειαζονται προσοχη οπως

 

1. Τιμη

2. Ημερα

3. Ωρα (καποιοι πρεπει να πανε και στην δουλεια τους την επομενη μερα)

4. Τοποθεσια (ακομη και μια συναυλια χωρις εισοδο προυποθετει οτι ο φαν πρεπει να πληρωσει το μεσο μεταφορας)

5. Συχνοτητα εμφανισεων (οσο πιο συχνα τοσο χειροτερα)

 

 

Νικος

 

 

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο (είμαστε και συνονόματοι)

παρόλο που παρέθεσες την άποψή μου, δεν διαφωνούμε σε κάτι. και εγώ με το ίδιο σκεπτικό θα έριχνα "Χ" στο μαγαζί (δεν θα έδινα εύκολα 13 ευρώ για να με δω και να πιω μια μπύρα).

 

Πρέπει επίσης να γίνει ένας διαχωρισμός:

 

Άλλο η μπάντα που παίζει 4-5 ώρες πρόγραμμα (house band), και άλλο αυτή που παίζει τα δικά της κομμάτια. Και οι δύο έχουν διαφορετικό κοινό, αλλά και διαφορετικές απαιτήσεις για την πληρωμή και, ενδεχομένως, τα ποτά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο (είμαστε και συνονόματοι)

παρόλο που παρέθεσες την άποψή μου, δεν διαφωνούμε σε κάτι. και εγώ με το ίδιο σκεπτικό θα έριχνα "Χ" στο μαγαζί (δεν θα έδινα εύκολα 13 ευρώ για να με δω και να πιω μια μπύρα).

 

Πρέπει επίσης να γίνει ένας διαχωρισμός:

 

Άλλο η μπάντα που παίζει 4-5 ώρες πρόγραμμα (house band), και άλλο αυτή που παίζει τα δικά της κομμάτια. Και οι δύο έχουν διαφορετικό κοινό, αλλά και διαφορετικές απαιτήσεις για την πληρωμή και, ενδεχομένως, τα ποτά τους.

 

Ξεχασα να κανω +1  ;D

 

Απλα συμπληρωσα τις λεπτομερειες πληρωμης

 

Νικος

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The bottom line

  • Κυνηγάμε τα δικαιώματά μας (τώρα ποιά είναι αυτά ακριβώς  :-\ )
  • Αν γίνεται κάνουμε έγγραφη ενυπόγραφη συμφωνία.
  • Μέχρι να ολοκληρωθεί η συναλλαγή δεν εμπιστευόμαστε κανένα.
  • Ελέγχουμε αν οι απαιτήσεις της συμφωνίας εκπληρώνονται και αν όχι ελέγχουμε ποιά πλευρά ευθύνεται.
  • Κάνουμε την προσευχή μας στον όποιο θεό πιστεύουμε να μην αναγκαστούμε να ανοίξουμε ξανά ίδιο θέμα στο noiz.

 

Φίλε μου καλέ, καλέ μου φίλε audiokostas, αφού απ' ότι φαίνεται έχεις επαγγελματική άποψη επι του θέματος και όχι μόνο εμπειρική, γιατί δεν το έλεγες από την αρχή να κάνω τουμπεκί μήπως και μάθω/ουμε κάτι από κάποιον που ξέρει; Τα νύχια μου να μυρίσω; Μόνο το παίζεις και δύσκολος.  :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μπηκε 10 ευρω το εισητηριο υποθετικα οτι ηταν η κανονικη κ η support μπαντα. Αρα 2 γκρουπ. Κ οι 2 ειχαν original υλικο κ οχι διασκευες μονο. Οταν καναμε το deal μας ειπε με ποτο κ φυσικα οταν ειδε οτι αρχισε κοσμος να ρεει , χρεωνε τα extra, γιατι λεει ο κουτοπονηριδης, μια φορα βλεπω το μαγαζι μου γεματο, ας τους γδυσω για ολες τις αλλες φορες που βαραω μυγες. Κ οπως προειπα, ειχε ωραια στημενο το κολπακι του. Στο τελος λεμε 60 ατομα βγαλαμε σουμα μειον τους δικους σου κ μειον τους δικους μου που δεν πληρωσαν εισητηριο. Κ μας λεει οχι , 48 φερατε. Μα ο τσεκαδορος τοσους μετρησε. Μα δε μετρησε σωστα. Μα φερε να δουμε τα χαρτακια. Κ απαντα οτι τα χαρτακια καπου του τελειωσαν επειδη εδινε καρτουλες κ η γκαρσονα πηγε τις ιδιες πισω στο παιδι στη πορτα κ ετσι δεν θα δουμε το πραγματικο αριθμο απ τα χαρτακια. Κ οταν φυσικα του ειπαμε , με τα πολλα φερε τα ψιχουλα που μας αντιστοιχουν για τα 48, κ απαντα οτι ο κοσμος δεν ηπιε κ δε καταναλωσε ποτα κ μπηκε μεσα κλπ κλπ κ δε μπορει να μας δωσει τιποτα. Δε τον νοιαζει αν ξαναπαιξουμε εκει η εαν πουμε σε γνωστους μας να μη παιξουμε μιας κ εκατονταδες συγκροτηματα υπαρχουν που θελουν να ξεφυγουν απ τη φαση του παιζεις απο κυριακη ως πεμπτη κ θα θελουν παρασκευοσαββατα. Κ με εναν υπολογισμο 68*10=680 + 68*3=204 το λιγοτερο απο τα ποτα μας κανει 884 τη βραδυα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μπηκε 10 ευρω το εισητηριο υποθετικα οτι ηταν η κανονικη κ η support μπαντα. Αρα 2 γκρουπ. Κ οι 2 ειχαν original υλικο κ οχι διασκευες μονο. Οταν καναμε το deal μας ειπε με ποτο κ φυσικα οταν ειδε οτι αρχισε κοσμος να ρεει , χρεωνε τα extra, γιατι λεει ο κουτοπονηριδης, μια φορα βλεπω το μαγαζι μου γεματο, ας τους γδυσω για ολες τις αλλες φορες που βαραω μυγες. Κ οπως προειπα, ειχε ωραια στημενο το κολπακι του. Στο τελος λεμε 60 ατομα βγαλαμε σουμα μειον τους δικους σου κ μειον τους δικους μου που δεν πληρωσαν εισητηριο. Κ μας λεει οχι , 48 φερατε. Μα ο τσεκαδορος τοσους μετρησε. Μα δε μετρησε σωστα. Μα φερε να δουμε τα χαρτακια. Κ απαντα οτι τα χαρτακια καπου του τελειωσαν επειδη εδινε καρτουλες κ η γκαρσονα πηγε τις ιδιες πισω στο παιδι στη πορτα κ ετσι δεν θα δουμε το πραγματικο αριθμο απ τα χαρτακια. Κ οταν φυσικα του ειπαμε , με τα πολλα φερε τα ψιχουλα που μας αντιστοιχουν για τα 48, κ απαντα οτι ο κοσμος δεν ηπιε κ δε καταναλωσε ποτα κ μπηκε μεσα κλπ κλπ κ δε μπορει να μας δωσει τιποτα. Δε τον νοιαζει αν ξαναπαιξουμε εκει η εαν πουμε σε γνωστους μας να μη παιξουμε μιας κ εκατονταδες συγκροτηματα υπαρχουν που θελουν να ξεφυγουν απ τη φαση του παιζεις απο κυριακη ως πεμπτη κ θα θελουν παρασκευοσαββατα. Κ με εναν υπολογισμο 68*10=680 + 68*3=204 το λιγοτερο απο τα ποτα μας κανει 884 τη βραδυα.

 

Εχεις απολυτο δικιο να νιωθεις αδικημενος. Ας μην μπαινουμε στα οικονομικα του μαγαζιου γιατι πραγματικα 884 ευρω ειναι πολυ λιγα για ενα μαγαζι μετα απο τα λειτουργικα εξοδα. Το σιγουρο ειναι οτι δεν τηρησε την συμφωνια.

 

Ο theoctapus εβγαλε ενα πολυ καλο συμπερασμα και ας επιστησουμε την προσοχη μας εκει. Οι κακοτοπιες ειναι για να αποφευγονται και για να μαθαινουμε απο αυτες. Ευχομαι καλες επομενες συναυλιες

 

Νικος  

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The bottom line

  • Κυνηγάμε τα δικαιώματά μας (τώρα ποιά είναι αυτά ακριβώς  :-\ )
  • Αν γίνεται κάνουμε έγγραφη ενυπόγραφη συμφωνία.
  • Μέχρι να ολοκληρωθεί η συναλλαγή δεν εμπιστευόμαστε κανένα.
  • Ελέγχουμε αν οι απαιτήσεις της συμφωνίας εκπληρώνονται και αν όχι ελέγχουμε ποιά πλευρά ευθύνεται.
  • Κάνουμε την προσευχή μας στον όποιο θεό πιστεύουμε να μην αναγκαστούμε να ανοίξουμε ξανά ίδιο θέμα στο noiz.

Τώρα μάλιστα. Κάπου οδηγούμαστε. ;)

 

Φίλε μου καλέ, καλέ μου φίλε audiokostas, αφού απ' ότι φαίνεται έχεις επαγγελματική άποψη επι του θέματος και όχι μόνο εμπειρική, γιατί δεν το έλεγες από την αρχή να κάνω τουμπεκί μήπως και μάθω/ουμε κάτι από κάποιον που ξέρει; Τα νύχια μου να μυρίσω; Μόνο το παίζεις και δύσκολος.  :)

Sorry φίλε θα επιτρέψεις σε έναν επαγγελματία να σου πει ότι κάνεις λάθος.

Φίλε Octapus δεν με προσέχεις.  ;)

Και έχω δηλώσει πολλάκις ότι δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός.

Ούτε καν ερασιτέχνης.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου