Προς το περιεχόμενο

les paul kit


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.Εχω παραγγείλει ένα Les Paul kit απο e-bay.

Aφου το παράγγειλα μετά πρόσεξα ότι δεν είχε τρύπες για καβαλάρη και stop tail.Θα πρέπει να τις ανοίξω μόνος μου.Ποιά είναι η ακριβής απόσταση απο τον πίσω μαγνήτη για να ανοιχτούν οι τρύπες?Πρέπει να υπάρχουν κάποιες standard αποστάσεις ?Αν ναί ποιές είναι αυτές?

ScreenHunter_01_Jul._15_10_32.gif.06b0a41cf06f6273612e0e26d93f0ee3.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και υπάρχουν standar αποστάσεις. Τώρα δεν ξέρω αν βάλεις άλλες τι θα γίνει. Το πιο πιθανό είναι να έχεις ένα μουσικό όργανο που να μην μπορείς να ρυθμίσεις και παράλληλα να παίξεις.

Δες λίγο και εδώ

http://www.lespaulforum.com/forum/showpost.php?s=975122d42d52d3c029470dafa8e48623&p=1645294&postcount=7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα Pdf από μία Flyig V (που είναι το ίδιο). Βρές το σωστό μέγεθος με βάση τους μαγνήτες και καθάρισες...

Flying_V_11.pdf

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα πρεπει να εισαι σιγουρος οτι η κλιμακα (scale) που εχεις ειναι ιδια με αυτη που σου εχουν τα παιδια στα σχεδια!

 

Μέτρα την αποσταση απο το nut μεχρι το κεντρο του 12ου ταστου (εκτος και αν ξερεις ηδη τι κλιμακα εχεις) και υπολογισε αλλο τοσο μεχρι τον καβαλαρη. Τραβα το και λιγο πιο πισω (3-4mm) απο την πλευρα των μπασων χορδων (μακρια απο την ταστιερα) ωστε να εχει και μια λοξαδα. Απο κει και περα οταν ρυθμιζεις το intonation θα σειρεις τα saddles μπρος ή πισω, αναλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

To κιτ ήρθε.Τα ξύλα είναι απαράδεκτα ;D Κόντρα πλακέ θαλλάσης είναι ,εκτός απο μία φέτα ξύλο που υπάρχει στο πίσω μέρος.Επίσεις στραβοκομμένο neck socket και γενικώς πολύ πρόχειρη κατασκευή.Θα μου πείς με 100 ευρώ που έδωσε τι περίμενε να πάρει καμμιά black beauty? ;D Είναι ακριβώς όπως φαίνετε στη πάνω φωτογραφία.2 κομμάτια και όλα τα υπόλοιπα χύμα σε μια σακούλα.Τώρα είμαι στη διαδικασία βαψίματος.Μόλις τελιώσει θα ανεβάσω φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς τα δέχτηκες!

Κρίμα που είναι μάπα τα ξύλα, αλλά όντως, για 100 ευρά, δε βαριέσαι... Σίγουρα το όλο εγχείρημα γίνεται για τη χαρά της δημιουργίας και όχι για να βγάλεις ήχο Gibson ;D

Έπρεπε να'κανες καμιά ερώτηση εδώ ρε παλήκαρε πριν παραγγείλεις, υπάρχουν και ωραία κιτ με σώμα μαόνι (ή τουλάχιστον έτσι λένε: http://www.gitarre-bestellen.de/products/Gitarren-u-Bass-Bausaetze/E-Gitarren-Bausatz-LP-Style-komplett-Mahagoni-I.html) με τα διπλάσια όμως χρήματα.

Τελοσπάντων, καλή ενασχόληση ierissioti, αναμένουμε φωτορεπορτάζ 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου